Jórészt megfelelnek az erdélyi és partiumi repülőterek a schengeni követelményeknek a közlekedési tárca szerint

Alkalmasak. A közlekedési tárca szerint a romániai légikikötők teljesítik a schengeni elvárásokat

Alkalmasak. A közlekedési tárca szerint a romániai légikikötők teljesítik a schengeni elvárásokat

A romániai repülőterek jó része megfelel a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás” – derül ki a közlekedési minisztérium által nyilvánosságra hozott adatokból. Többek között a kolozsvári és a temesvári repülőtereken is, de ettől függetlenül mindkét légikikötő alkalmas arra, hogy a tervezett, márciustól esedékes részleges, a határellenőrzés reptéri és vízi határátkelőhelyeken történő megszüntetésével járó csatlakozás után a schengeni követelményeknek megfelelően bonyolítsa le a forgalmat. Cătălin Predoiu román belügyminiszter szerint az osztrák beleegyezés fejében a bukaresti Otopeni repülőtéren osztrák határrendészek is szolgálatot teljesítenek majd.

Balogh Levente

2024. január 09., 19:242024. január 09., 19:24

A romániai repülőterek jó része megfelel a schengeni követelményeknek, de például a kolozsvári légikikötőben még szükséges némi „finomhangolás” – derül ki a közlekedési minisztérium által nyilvánosságra hozott adatokból. A lépés apropója az, hogy – mint ismeretes – Ausztria hozzájárult ahhoz, hogy Románia és Bulgária részlegesen csatlakozzon a schengeni övezethez, ami abban áll, hogy a két ország repülőterein és vízi határátkelőin megszűnik a határellenőrzés. Mindeközben a román állampolgárok szabad mozgása szempontjából kulcsfontosságú szárazföldi határátkelőkön marad az ellenőrzés, és az ehhez kapcsolódó hosszas és megalázó várakozás.

Ennek kapcsán

fölmerült, hogy a repülőterek nem minden esetben felelnek meg a schengeni elvárásoknak,

egy nemzeti liberális párti (PNL) képviselő pedig interpellációt is benyújtott a témában.

A közlekedési tárca tájékoztatása szerint a repülőterek zömével nincs gond. Eszerint az aradi, a nagyváradi, a nagyszebeni, a marosvásárhelyi, a bákói, a craiocai, a suceavi, illetve a két bukaresti – a băneasai Aurel Vlaicu és az otopeni-i Henri Coandă – megfelel a schengeni követelményeknek.

A kolozsvári repülőtér kapcsán megjegyzik: az „megfelel a követelményeknek, de az utasforgalom tekintetében néhány változtatásra lesz szükség”.

A szatmárnémeti repülőtér is megfelel a követelményeknek, de folyamatban van egy rehabilitációs projekt, amely várhatóan 2024 áprilisában fejeződik be. Temesváron a repülőtér megfelel a követelményeknek, azonban megemlítik, hogy „a követelményeknek megfelelő nem schengeni érkezési/indulási utasforgalom és a követelményeknek megfelelő schengeni érkezési/indulási utasforgalom a jelenlegi belföldi/nemzetközi utasforgalom nem schengeni/schengeni utasforgalomra való átállítására vonatkozó kéréstől számított körülbelül 10 napon belül megvalósítható”.

A konstancai repülőtér „megfelel”, de folyamatban van a terminálfejlesztés, illetve az irányítótorony és a parkoló felújítása, és várhatóan 2024-ben fejeződik be.

A jászvásári (Iaşi) repülőtér is megfelel a követelményeknek, de a meglévő terminálon csúcsidőben nehézkes lesz az utasforgalom, amíg az új T4-es utasterminál nem üzemel. Ennek a terminálnak az elkészültségi foka 98 százalékos, a becslések szerint 2024 első negyedévében lesz üzemképes, és úgy vélik, hogy legfeljebb 4-6 hónapos időszakra lesz szükség ahhoz, hogy a schengeni követelményekhez igazítsák.

Egyébként azzal kapcsolatosan, milyen feltételek mellett hagyja jóvá Ausztria a részleges schengeni csatlakozást, Cătălin Predoiu belügyminiszter kifejtette: többek között úgy, hogy egyes romániai repülőtereken osztrák rendőrök is szolgálatot teljesítenek majd.

A DC News portálnak nyilatkozva kifejtette:

az „Air Schengenhez” való csatlakozás a határőrizet megerősítésével és a rendőri együttműködés fokozásával jár együtt.

A megállapodás emellett azt is előirányozza, hogy az Európai Bizottság szabadítson fel pénzt Románia és Bulgária számára, hogy megerősítse a logisztikáját a határbiztonság tekintetében, vagyis drónokat, motorkerékpárokat, egyéb járműveket, radarokat, hőkamerákat szerezzen be.

„Tehát nem adtunk fel semmit, hanem úgymond pénzt nyertünk. Mire? A határőrség felszerelésére. Mit csinál a határőrség? Őriznek minket! Önt, engem és mindannyiunkat! Mi a baj ezzel? Szerintem semmi baj nincs!” – hanggsúlyozta a miniszter.

Hozzátette:

a schengeni csatlakozás a rendőrségi együttműködés fokozását is jelenti, a bolgár és az osztrák rendőrséggel való szorosabb kooperáció révén.

Megjegyezte ugyanakkor, hogy a Romániába telepített Frontex-tisztek mellett az Otopeni repülőtéren az okmányellenőrzésre szakosodott osztrák tisztviselők is támogatni fogják a román tisztviselőket.

„Mit jelent ez? Az is benne van, hogy a Frontex tisztjei Romániában és Bulgáriában lesznek bevetve. Mik azok a Frontex-tisztek? Olyan rendőrök, akik a Frontex tagországaiak rendőrségeitől érkeznek” – jelentette ki.

Az osztrákok kapcsán kifejtette:

okmányellenőrzésre szakosodott osztrák rendőrök is segítenek a román rendőröknek a reptéri határátkelőkön.

„Ez mit jelent? Azt jelenti, hogy amikor egy román határrendész a kezébe vesz egy személyazonossági okmányt, egy útlevelet, ránéz, és azt gondolja, hogy valami furcsa, de nem biztos benne, hogy hamisítvány, hogy lejárt és módosított okmány, tehát mégiscsak hamisítvány, akkor konzultál a szakemberrel, a mellette lévő osztrák kollégával, és azt mondja: nézze meg ezt az okmányt. A románok is tudják, hogyan kell végezni a munkájukat, de az olyan esetekben, amikor jobban kivitelezett hamisítványokról van szó, amelyeket nehezebb kiszúrni, ott konzultálnak egymással, megnézik az adatbázist, az osztrák fél pedig az otthoni kollégáival is egyeztet. Így könnyebb, nem? De mi is végezzük ezt a munkát, vannak a hamis okmányok felismerésében szakértőnek számító román rendőrök, akik jelenleg a Frontex keretében, más határokon dolgoznak. Ez minden évben megtörténik” – hangsúlyozta Predoiu.

Romániának és Bulgáriának eredetileg 2011-ben kellett volna a schengeni térséghez csatlakoznia, azonban azóta több nyugat-európai tagállam sorozatosan kifogásokat emelt a felvételük ellen, kezdetben a korrupció és az igazságszolgáltatás reformjának elmaradása miatt. Miután tavaly decemberre úgy tűnt, hogy ezeket az aggodalmakat sikerült eloszlatni, és minden tagállam elismerte, hogy a két ország teljes mértékben teljesíti a schengeni csatlakozás technikai feltételeit,

az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsának december 8-i ülése előtt Hollandia és Ausztria is kifogásokat emelt.

Hollandiának Bulgáriával volt gondja: a holland kormány szerint a balkáni országban problémák voltak a jogállamisággal, ezért azok megoldásáig nem támogatta a schengeni csatlakozását. Romániával nincsenek problémái, de mivel a két ország csatlakozásáról csomagban szavaztak, a Bulgáriával szembeni vétó Romániát is érintette. A holland kormány végül decemberben közölte: már nincsenek kifogásai a bővítéssel szemben.

Ausztria jelezte: mivel nem tartja kielégítőnek az uniós külső határok védelmét, mert egy év alatt több mint százezer migráns érkezett EU-tagállamokon keresztül az országba, nem támogatja a schengeni övezet bővítését.

A vétóról való lemondás fejében Bécs a határőrizet szigorítását és a kitoloncolást lehetővé tevő uniós jogszabályokat követel.

Románia és más európai országok lobbija ellenére Karl Nehammer osztrák kancellár továbbra is csak részben volt hajlandó módosítani álláspontját

Így a részleges schengeni csatlakozás fejében Bécs az EU külső határainak védelmét szolgáló brüsszeli finanszírozás fokozását, a román-bolgár és a román-magyar fokozottabb védelmét, valamint a Románián és Bulgárián át Ausztriába jutott illegális migránsok e két ország általi visszafogadását szabta feltételül.

korábban írtuk

Elismerte a román külügyminiszter: Washington is segített a részleges schengeni csatlakozás kiharcolásában
Elismerte a román külügyminiszter: Washington is segített a részleges schengeni csatlakozás kiharcolásában

Az Egyesült Államok is segített abban, hogy Románia legalább részben – a reptéri és vízi határellenőrzések megszüntetésével – a schengeni övezet tagja lehet – ismerte el Luminiţa Odobescu román külügyminiszter.

korábban írtuk

Jóváhagyta Románia és Bulgária részleges schengeni csatlakozását az EU Tanácsa
Jóváhagyta Románia és Bulgária részleges schengeni csatlakozását az EU Tanácsa

Az EU tagállamai szombat este egyhangúlag jóváhagyták Románia és Bulgária részleges csatlakozását a schengeni övezethez, miután a térség bővítését utolsóként ellenző Ausztria visszavont a vétóját – írja az EFE hírügynökség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 21., szombat

A koalíciós partner Ciolacu elleni támadásra használta ürügyként Ciucă az EU által az árvízkárok enyhítésére nyújtott segélyt

Kampányeszközként, a koalíciós partner PSD elnöke, Marcel Ciolacu miniszterelnök elleni támadáshoz használta fel ürügyként Nicolae Ciucă, a PNL elnöke az Európai Unió által az árvízkárok enyhítésére Romániának nyújtott segélyt.

A koalíciós partner Ciolacu elleni támadásra használta ürügyként Ciucă az EU által az árvízkárok enyhítésére nyújtott segélyt
2024. szeptember 20., péntek

Több mint 1,6 millió lejes, idén felvett kölcsönt kell jövőre visszafizetnie Dan Tanasának, bár hivatalosan évi 200 ezret keres

Bár a vagyonbevallása alapján éves jövedelme alig haladja meg a 200 000 lejt, milliós nagyságrendű kölcsönt vett fel magánszemélyektől Dan Tanasă, az AUR magyargyűlöletéről hírhedtté vált képviselője, akinek már jövőre törlesztenie kell adósságát.

Több mint 1,6 millió lejes, idén felvett kölcsönt kell jövőre visszafizetnie Dan Tanasának, bár hivatalosan évi 200 ezret keres
2024. szeptember 20., péntek

Jóvátételben részesülhetnek a rémségek házaként működő gyermekotthonok egykori lakói

Jóvátételben részesülhetnek egy törvénytervezet szerint mindazok, akik 1966 és 1997 között erkölcsi károkat szenvedtek a romániai gyermekotthonokban.

Jóvátételben részesülhetnek a rémségek házaként működő gyermekotthonok egykori lakói
2024. szeptember 20., péntek

Több ezer homokzsákkal várják az árhullámot a Duna romániai szakaszán

A román vízügyi főigazgatóság (ANAR) Argeş-Vedea területi kirendeltségének munkatársai ezer zsákot és egyéb anyagot készítettek elő az árvízvédelmi töltés megerősítéséra a Duna romániai szakaszán.

Több ezer homokzsákkal várják az árhullámot a Duna romániai szakaszán
2024. szeptember 20., péntek

Ciolacu a Iohannisnak dedikált tervezetről: elviekben úgy a helyes, ha mindenki jelöltetheti magát

Az alkotmányos jogokat nem szabad korlátozni, az alaptörvény betartása a legfontosabb – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök pénteken.

Ciolacu a Iohannisnak dedikált tervezetről: elviekben úgy a helyes, ha mindenki jelöltetheti magát
2024. szeptember 20., péntek

Romlott sonkás tésztától betegedett meg 118 gyerek, felfüggesztették az étkeztető cég működését

Felfüggesztették a Mehedinți megyei gyerekeknek ételt szállító cég működését, és 30 ezer lejes bírsággal sújtották, miután csütörtökön több településről több mint 100 iskolás került kórházba ételmérgezés tüneteivel.

Romlott sonkás tésztától betegedett meg 118 gyerek, felfüggesztették az étkeztető cég működését
2024. szeptember 20., péntek

Egyhamar nem kerül pont a forradalom perének végére: a legfelsőbb bíróság visszaküldte az ügyet az ügyészségnek

A legfelsőbb bíróság pénteken úgy döntött, hogy visszaküldi az 1989-es forradalom ügyét az ügyészségnek. A döntés jogerős.

Egyhamar nem kerül pont a forradalom perének végére: a legfelsőbb bíróság visszaküldte az ügyet az ügyészségnek
2024. szeptember 20., péntek

Gondolatok Kós András művészetéről

A Székely Nemzeti Múzeum jövőben ünnepli 150. születésnapját. Kós Károly tervezte a múzeum impozáns épületegyüttesét, amelyet a vele készült interjúkban előszeretettel nevezett fő művének, kedvenc alkotásának.

Gondolatok Kós András művészetéről
Gondolatok Kós András művészetéről
2024. szeptember 20., péntek

Gondolatok Kós András művészetéről

2024. szeptember 20., péntek

Kelemen: alkotmányellenes a Iohannis választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás. Rareș Bogdan: nincs vele semmi baj

Alkotmányellenesnek nevezte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által benyújtott törvénytervezetet, amely lehetővé teszi az államfő számára, hogy jelöltkjént elinduljon a parlamenti választáson.

Kelemen: alkotmányellenes a Iohannis választási indulását lehetővé tevő törvénymódosítás. Rareș Bogdan: nincs vele semmi baj
2024. szeptember 20., péntek

Erős és határozott női kezekben az Arkum cégcsoport

Azt gondolhatnánk, hogy Udvarhelyszék talán legismertebb vállalkozójának egyetlen gyermekeként – aki történetesen lány – az élet csupa móka és kacagás. A Nők az üzleti világban sorozatának jelenlegi cikkében erre cáfolunk rá.

Erős és határozott női kezekben az Arkum cégcsoport