Tájékoztató táblákat helyeznének el a sírkertben nyugvó személyiségekről
Fotó: Molnár Ferenc
Rimler Károly vagy dr. Soós István egykori polgármester, Ritoók Zsigmond jogász, publicista, Sulyok István volt királyhágómelléki református püspök vagy Tabéry Géza író-újságíró sírja mellé kerülhet többek között tájékoztató tábla.
2018. július 26., 11:342018. július 26., 11:34
„Felleltározná” a nagyváradi Rulikowski városi köztemetőben eltemetett jeles személyiségeket a város önkormányzata. A sírkertet is üzemeltető Közterület-fenntartó Zrt. ezért azzal a kéréssel fordult a polgárokhoz, hogy amennyiben olyan személyiségekről tudnak, akik a temetőben nyugszanak, de ez nincs benne a köztudatban, jelezzék.
Farkas László amatőr helytörténész – aki önszorgalomból már korábban felleltározta a temetőben nyugvó jeles személyiségeket, és a Szent László Napok alkalmából több ízben is vezetett csoportos látogatásokat az ismert magyar személyiségek sírjához – lapunknak elmondta: az önkormányzat részéről őt is megkereste Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester magyar ügyekben illetékes tanácsadója, és felkérte, hogy állítson össze egy listát. Erre közel egy hónappal ezelőtt került sor, azóta pedig el is készített egy közel 25 nevet tartalmazó, nem kimerítő lajstromot, amelyet át is adott az önkormányzatnak.
Farkas László kifejtette, a lista természetesen jórészt magyar személyiségek nevét tartalmazza, ugyanakkor feltüntetett rajta néhány ismertebb román nevet is, például Aurel Lazăr jogászét, aki közreműködött Erdély Romániához csatolásának megvalósításában, és a város polgármestere is volt Trianon után, Iosif Vulcan író-szerkesztőét, illetve Tiron Albani újságíróét.
– jegyezte meg.
A listán olyan nevek szerepelnek, mint Rimler Károly egykori polgármesteré, aki a 20. század első két évtizedében állt a város élén, és az ő idejében alakult ki a belváros ma ismert arculata a szecessziós palotákkal és közintézményekkel, Ritoók Zsigmond jogász, publicistáé, Sulyok István volt királyhágómelléki református püspöké, dr. Soós István polgármesteré, Bölöni Sándor újságíró-irodalomszervezőé, Tabéry Géza író-újságíróé, Madas István színészé vagy Horváth Imre költőé.
Felvetésünkre, hogy talán azért fordulnak a lakossághoz, mert a listán keveslik a román személyiségek számát, megjegyezte: előfordulhat, és akár még lennének is, például nevesebb tanárok, iskolaigazgatók. „Ugyanakkor nincs olyan mély nyoma Várad történelmében annak, amit ők tettek itt” – mutatott rá.
A közterület-fenntartó közleménye szerint olyan jeles történészek, ügyvédek, orvosok, polgármesterek, festők, építészek vagy színészek nevét várják, akik rajta hagyták a kezük nyomát a városon.
Síremléke közvetlenül a temető bejáratánál áll, március 15-én rendszeresen megkoszorúzzák, de halottak napja környékén válik igazi „zarándokhellyé, a váradiak körében ugyanis hagyománynak számít, hogy gyertyát gyújtanak a síremlék lépcsőjén.
Amúgy a város jeles személyiségeinek panteonja az egykori Olaszi temető volt, amelyet azonban a kommunista időszakban bezártak, és felszámolásra ítéltek. Az elhanyagolt sírkertből számos ismertebb személyiség hamvait átmentették a Rulikowski temetőbe, illetve a Barátok temploma kriptájába – mint ifjabb és idősebb Rimanóczy Kálmán építészekét vagy Sal Ferenc egykori polgármesterét –, a rendszerváltás után pedig parkot alakítottak ki a helyén, amelyet a város magyar közösségének felháborodására Mihály havasalföldi vajdáról nevezett el a román többségű városvezetés.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!