Tájékoztató táblákat helyeznének el a sírkertben nyugvó személyiségekről
Fotó: Molnár Ferenc
Rimler Károly vagy dr. Soós István egykori polgármester, Ritoók Zsigmond jogász, publicista, Sulyok István volt királyhágómelléki református püspök vagy Tabéry Géza író-újságíró sírja mellé kerülhet többek között tájékoztató tábla.
2018. július 26., 11:342018. július 26., 11:34
„Felleltározná” a nagyváradi Rulikowski városi köztemetőben eltemetett jeles személyiségeket a város önkormányzata. A sírkertet is üzemeltető Közterület-fenntartó Zrt. ezért azzal a kéréssel fordult a polgárokhoz, hogy amennyiben olyan személyiségekről tudnak, akik a temetőben nyugszanak, de ez nincs benne a köztudatban, jelezzék.
Farkas László amatőr helytörténész – aki önszorgalomból már korábban felleltározta a temetőben nyugvó jeles személyiségeket, és a Szent László Napok alkalmából több ízben is vezetett csoportos látogatásokat az ismert magyar személyiségek sírjához – lapunknak elmondta: az önkormányzat részéről őt is megkereste Zatykó Gyula, Ilie Bolojan polgármester magyar ügyekben illetékes tanácsadója, és felkérte, hogy állítson össze egy listát. Erre közel egy hónappal ezelőtt került sor, azóta pedig el is készített egy közel 25 nevet tartalmazó, nem kimerítő lajstromot, amelyet át is adott az önkormányzatnak.
Farkas László kifejtette, a lista természetesen jórészt magyar személyiségek nevét tartalmazza, ugyanakkor feltüntetett rajta néhány ismertebb román nevet is, például Aurel Lazăr jogászét, aki közreműködött Erdély Romániához csatolásának megvalósításában, és a város polgármestere is volt Trianon után, Iosif Vulcan író-szerkesztőét, illetve Tiron Albani újságíróét.
– jegyezte meg.
A listán olyan nevek szerepelnek, mint Rimler Károly egykori polgármesteré, aki a 20. század első két évtizedében állt a város élén, és az ő idejében alakult ki a belváros ma ismert arculata a szecessziós palotákkal és közintézményekkel, Ritoók Zsigmond jogász, publicistáé, Sulyok István volt királyhágómelléki református püspöké, dr. Soós István polgármesteré, Bölöni Sándor újságíró-irodalomszervezőé, Tabéry Géza író-újságíróé, Madas István színészé vagy Horváth Imre költőé.
Felvetésünkre, hogy talán azért fordulnak a lakossághoz, mert a listán keveslik a román személyiségek számát, megjegyezte: előfordulhat, és akár még lennének is, például nevesebb tanárok, iskolaigazgatók. „Ugyanakkor nincs olyan mély nyoma Várad történelmében annak, amit ők tettek itt” – mutatott rá.
A közterület-fenntartó közleménye szerint olyan jeles történészek, ügyvédek, orvosok, polgármesterek, festők, építészek vagy színészek nevét várják, akik rajta hagyták a kezük nyomát a városon.
Síremléke közvetlenül a temető bejáratánál áll, március 15-én rendszeresen megkoszorúzzák, de halottak napja környékén válik igazi „zarándokhellyé, a váradiak körében ugyanis hagyománynak számít, hogy gyertyát gyújtanak a síremlék lépcsőjén.
Amúgy a város jeles személyiségeinek panteonja az egykori Olaszi temető volt, amelyet azonban a kommunista időszakban bezártak, és felszámolásra ítéltek. Az elhanyagolt sírkertből számos ismertebb személyiség hamvait átmentették a Rulikowski temetőbe, illetve a Barátok temploma kriptájába – mint ifjabb és idősebb Rimanóczy Kálmán építészekét vagy Sal Ferenc egykori polgármesterét –, a rendszerváltás után pedig parkot alakítottak ki a helyén, amelyet a város magyar közösségének felháborodására Mihály havasalföldi vajdáról nevezett el a román többségű városvezetés.
Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.
Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.
A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.
A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.
Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.
Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.
Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.
A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
szóljon hozzá!