Románia északnyugati részén a nagymajtényi újkőkori település a legrégebbi régióközpont
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
Az elmúlt év legnagyobb felfedezései a nagymajtényi ásatás során előkerült 6500 éves építészeti formák helyi szakemberek szerint. A közelmúltban jegyzett Szatmár megyei régészeti megvalósítás hozzáadódik az elmúlt évtized leleteihez, amelyek egyértelművé tették, hogy Románia északnyugati részén több ezer évvel ezelőtt is léteztek különleges jellegű települések.
2021. január 19., 19:092021. január 19., 19:09
„A nagymajtényi település körülbelül 60 hektáron terül el, amely 170 kutatási lehetőséggel gazdagította a régészek lehetőségeit” – értékelte a Krónikának a felfedezést Virag Cristian. A szatmárnémeti régész – aki részt vett a nagymajtényi ásatásokban – kifejtette, a feltárások alapján megállapítható, hogy
Az új légi felvételi technikákkal készített képek és a geomagnetikus felmérések segítségével sikerült egy valós képet kapni az Aranyosmeggyesen és Józsefházán található kerámiaégető kemencék valódi méreteiről, valamint Érkávás, Érendréd, Szilágypér, Érdengeleg, Piskolt, Nagykároly, Börvely, Kaplony, Aranyosmeggyes és Kányaháza őskori védelmi rendszereiről.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
Románia északnyugati részén a nagymajtényi újkőkori település a legrégebbi régióközpont. „Pillanatnyilag a felfedezések jellege – gondolok itt a kerámiára – egységes. Az alapos megfigyelésekhez nagyobb terület kutatása szükséges, hogy a kerámiaanyagban bekövetkező evolúciókat megragadhassuk és kronológiai fázisokat tudjunk megállapítani. Sajnos nincs oszteológiai (csonttani – szerk. megj.) anyag, ezért a C14 analízis (szénizotópos kormeghatározás) elvégzésének lehetősége rendkívül alacsony” – árulta el Virag Cristian.
A 2020-as ásatás során nagyon nagy oszlopgödröt azonosítottak, ami bizonyítéka a nagy méretű lakóhelyek létezésének ezen a területen, hasonlóan több korabeli településhez. Elképzelhető, hogy nagyobb létszámú családok lakták ezeket az otthonokat. Az oszlopgödrök aljában áldozati helyeket, kerámiaedényeket és kőbaltákat találtak, amelyek elősegítették az otthon szilárdságát, valamint tartósságát.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A bobáldi ásatások során, amelyet 2010-ben kezdtek el, bronzkori házak maradványait fedezték fel. Ezzel ellentétben a nagymajtényi település az újkőkorszakhoz tartozik. A különbség ellenére bizonyos hasonlóság is felfedezhető a kettő között. „Kereskedelmi útvonalon helyezkednek el, ennek köszönhető a települések bősége, ami a régészeti anyagban és a település építészetében is tükröződik” – osztotta meg a szakember.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A felfedezést követően bizonyos hiányosságok is feltűntek. „A nagymajtényi felfedezés rámutatott egy hiányosságra, ami a kulturális kapcsolatot illeti a kolozsvári környékhez viszonyítva, mint például Nagyiklód község, Cege, ahol erődített településeket találtak. Ez a beavatkozás nyilvánvaló volt a kerámiaanyag szintjén. A felfedezések között vannak Nagyiklód vagy Tordos (Hunyad megye) típusú anyagok, valamint a Herpály-kultúrának (Kelet-Magyarország) tulajdonított anyagok” – fejtette ki a specialista.
Fotó: Facebook/Muzeul Judetean Satu Mare
A régészek által feltárt leletek nemcsak a múlt megismerésében segítenek, hanem Szatmár megye jelenére, mostani lakosaira is kihatással vannak. „Hatással van azokra, akik szeretik és tudják értékelni a történelmi múltat és örökséget.
Az emberek meglátogatnak és mesélnek más felfedezésekről, amelyek régészeti szempontból nagyon értékesnek bizonyulnak” – fogalmazott Virag Cristian.
A Kolozsvártól bő húsz kilométerre fekvő Magyarfenesen áthaladó főúton sokan megállnak a László-Rigó porta előtt friss zöldségért. Videós riportunkban a gazdacsalád farmbéli teendőit jártuk körül.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
szóljon hozzá!