Komoly kihívást jelent taxit találni Nagyváradon
Fotó: Ebihoreanul.ro
Miután a nagyváradi közszállítási vállalat alkalmazottai szerdán is folytatták a kedden kirobbantott sztrájkot, a polgármester elbocsátásokkal fenyegetőzött. A lakosok ugyanakkor a második napra már „beletanultak” a helyzetbe, és bosszankodás helyett inkább humorral reagáltak a buszok és villamosok leállására.
2017. október 18., 18:552017. október 18., 18:55
2017. október 19., 12:142017. október 19., 12:14
A kért béremelés helyett elbocsátásokat helyezett kilátásba a Helyi Közszállítási Vállalatnál (HKV) Ilie Bolojan nagyváradi polgármester, aki elfogadhatatlannak nevezte, hogy az alkalmazottak szerdán folyatták a kedd reggel kirobbantott sztrájkot. Az elöljáró szerdán délben találkozott a HKV vezetőségével, hogy megoldást találjanak a polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozó vállalatnál kialakult krízishelyzetre.
A találkozó után a székhely előtt álló tiltakozóknak azt mondta:
Az ígéret szerint jövő évtől havi 250 lejes béremelésben részesültek volna az alkalmazottak, akik egyenként 15 lejes élelmiszerutalványokat is kaptak volna, de az érintettek visszautasították az ajánlatot. Bolojan hangsúlyozta: a HKV munkatársai az önkormányzat hatáskörébe tartozó vállalatok legjobban fizetett alkalmazottai közé tartoznak. Hozzátette: helyi költségvetésből évente 5 millió eurót juttatnak a vállalatnak, ennél több pénzt pedig nem tudnak elkülöníteni.
A sztrájkolók füttykoncerttel fogadták az elöljáró bejelentését, és kijelentették: folytatják a tiltakozást. Többen közülük elszántságukat bizonyítandó megírták a felmondásukat, és azzal fenyegetőztek, hogy amennyiben nem teljesítik kérésüket, távoznak a vállalattól.
Későbbi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan abnormálisnak és felelőtlennek nevezte a sztrájkot, amely szerinte ráadásul illegális is, ugyanis a kollektív munkaszerződés szerint el kellett volna látni a munka legalább 30 százalékát, ehhez képest egyetlen tömegközlekedési jármű sem közlekedett.
Elmondta, kedden és szerdán is tárgyalt az alkalmazottakkal, és kérte, hogy álljanak munkába, amire szerinte egyesek hajlanának is, azonban „egy kemény mag” eltorlaszolja a kijáratot, és nem engedi kihajtani a járműveket a depóból. Az elöljáró részletekbe menően ismertette a vállalat tevékenységét, kifejtve, hogy költségvetésének mintegy felét egyedüli részvényesként az önkormányzat állja. Ehhez az 5 millió euróhoz még hozzáadódik a fejlesztésekre szánt 500 ezer euró.
A városvezetés csak a büdzsé növekedésével arányosan emelheti a vállalat juttatását, nem tud 20–30 százalékkal nagyobb összeget biztosítani, szögezte le Bolojan. Elmondása szerint
Bolojan újabb felhívást intézett az alkalmazottakhoz, hogy kezdjék el a munkát, rámutatva, hogy a kollektív munkaszerződés értelmében a harmadik igazolatlan hiányzás után felbontják a munkaszerződésüket.
A polgármester nem tudta garantálni, hogy a csütörtöki nap folyamán újraindul a közszállítás, azt viszont vállalta, hogy ha erre nem kerül sor, elbocsátásokat hajtanak végre, és új alkalmazottakat vesznek fel.
– fogalmazott Bolojan emlékeztetve, hogy nyolc éve tartó mandátuma során ez már a harmadik sztrájk a tömegközlekedési vállalatnál.
Ilie Bolojan polgármester a sztrájkolók körében
Fotó: Ebihoreanul.ro
Eközben a HKV vezetősége honlapján és a közösségi hálón kért elnézést a lakosságnak okozott bosszúság miatt. Ugyanakkor bejelentették, a bérlettel rendelkező utasok számára a következő bérletváltáskor annyi nappal hosszabbítják meg az okmány érvényességi idejét, ameddig a sztrájk tart, sőt kárpótlásként egy plusznapot is hozzászámolnak.
A kedd hajnalban kirobbantott sztrájk teljesen felkészületlenül érte a nagyváradiakat, akik a szokásos ritmusban készülődtek a munkába, illetve az iskolába. Aki nem „lógott” a Facebookon, vagy nem pillantott rá valamely helyi portálra, nem hallgatott helyi rádiót, nagy eséllyel elkésett, ha rendszerint busszal vagy villamossal közlekedik.
A várakozó emberek eleinte tanakodtak, hogy mi történhet, aztán futótűzként kezdett terjedni a munkabeszüntetés híre, végül a HKV a megállók elektromos kijelzőin is hírül adta, hogy sztrájkolnak a sofőrök. Azok előtt pedig, akik még otthon értesültek arról, hogy teljesen leállt a tömegközlekedés, nagyjából három járható út maradt: kerékpárra pattantak, kényelmesebb cipőre váltva gyalog indultak útnak, vagy megpróbáltak taxit hívni. Ez azonban szinte lehetetlen vállalkozás volt kedden és szerdán is, a bérfuvarozópiac ugyanis nem úgy alakult, hogy át tudja venni a tömegközlekedés szerepét.
Mindezt szerdán az egyik taxivállalat diszpécsere is megerősítette a Krónikának, úgy fogalmazott: „kevés az autó, nem tudjuk kiszolgálni az összes klienst”. Munkatársunknak is csak sokadszori próbálkozásra sikerült elérnie a sokáig foglaltat jelző számot, majd füle hallatára utasítottak el több kérést is.
Ilie Bolojan szerint
Pásztor Gabriella, a Szacsvay Imre Általános Iskola igazgatója ugyanakkor lapunknak úgy fogalmazott: a belvárosi tanintézet tevékenységére nem hatott ki annyira az akció, ugyanis a szülők többsége kocsival viszi iskolába gyerekét. Inkább az alkalmazottak között akadtak olyanok, akik kedden és szerdán nem tudtak időben beérni munkába.
Vad Zoltán, a Mihai Eminescu Főgimnázium informatikaszakos tanára lapunknak arról számolt be, kedden több diák is elkésett, hiszen őket is meglepte a sztrájk. Szerdán azonban már „készültek”: volt, akit autóval vittek el, többen pedig gyalog érkeztek. Vannak ugyanakkor vidéki diákjaik, akik vonattal vagy távolsági busszal járnak be Váradra, ők többnyire az állomástól gyalogoltak. „De olyan is volt, aki kihasználta a helyzetet, és szándékosan késett óráról arra hivatkozva, hogy nem járnak a villamosok” – avatott be a diákcsínyek világába Vad Zoltán.
Tapasztalataink szerint a legtöbb iskolában és munkahelyen megértően viszonyultak a helyzethez a tanárok, cégvezetők, szerdán pedig már többnyire pontos volt mindenki, hiszen előre lehetett tudni, hogy reggel biztosan nem indul újra a tömegközlekedés. Bár magától értetődő lenne, hogy a Biharpüspöki városrészben élők jártak a legrosszabbul, hiszen a központtól nagy távolságra laknak, az ott élő Szeghalmi Örs újságírótól megtudtuk: épp ellenkezőleg, ők a legszerencsésebbek, az egyik hipermarket ugyanis saját busszal szállítja a lakosokat óránként több alkalommal a Rogériusz negyedből, a sofőrök pedig szolidarizáltak az ott élőkkel, így azt is elvitték, aki amúgy nem vásárolni indult.
Különben rengetegen humorral vagy iróniával reagáltak a helyzetre, a váradiak Facebook-bejegyzései nagyrészt a helyzet tragikomikumára irányították rá a figyelmet, de ehhez nagyban hozzájárulhatott az is, hogy napsütéses őszi napokon kényszerültek az emberek „lábbuszozni”, nem pedig egy hideg, esős novemberi napon.
Spontán sztrájkba léptek kedden hajnalban a nagyváradi tömegközlekedési vállalat alkalmazottai, egyetlen villamos és autóbusz sem gördült ki a garázsokból, hatalmas káoszt okozva a városban – adta hírül a helyi Ebihoreanul.ro hírportál.
Húsz év után sikerült visszaszereznie az alpolgármesteri tisztséget a pécskai RMDSZ-nek. Kocsik Imre lett a „befutó” az Arad megyei településen, aki szerint nagyobb önbizalmat és önbecsülést adhat a pécskai magyarságnak a siker.
Egy halálos áldozatot és három sérültet követelt egy szombat éjszakai spontán konfliktus, amely a történelmi Máramarosban található Jód (Ieud) településen tört ki. Az áldozat egy 23 éves helybeli férfi.
Hetvenöt éves korában elhunyt Puskás Bálint Zoltán jogász, volt alkotmánybíró, az RMDSZ korábbi szenátora, a romániai Máltai Szeretetszolgálat alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
Románia Kelet-Európa legszennyezettebb országai közé tartozik, a finomszemcsés részecskék okozta légszennyezés elsősorban a nagy városokban, például Kolozsváron jelent súlyos problémát.
Tömbházlakásának lépcsőházában lett rosszul, és elhunyt egy 75 éves temesvári férfi röviddel azután, hogy kibocsátották a kórházból. Gondatlanságból elkövetett emberölés miatt indított vizsgálatot a rendőrség.
A hegyimentők és a határrendészek a péntekről szombatra virradó éjszaka két ukrán állampolgárt hoztak le a Máramarosi-havasokból – tájékoztatott Dan Benga, a Máramaros megyei hegyimentő-szolgálat (Salvamont) igazgatója.
Mintegy 9 millió euró vissza nem térítendő támogatáshoz jut az Arad megyei önkormányzat fenntartásába tartozó Arad Megyei Sürgősségi Kórház, amelynek onkológiai osztályát szerelik fel modern eszközökkel, illetve nyolc műtőjét újítják meg.
Házszentelés közben raboltak ki egy családot Nagybányán: a tolvaj kihasználta, hogy a pap megérkezése után nyitva maradt a lakás ajtaja, és egy 250 lejt tartalmazó pénztárcával, valamint iratokkal távozott a házból.
2025 második napján aggasztó méreteket öltött a hegyi balesetek száma – jelentette pénteken a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Több mint 30 malac elpusztult, 600 sertést pedig kimentettek abból a tűzből, amely csütörtök reggel keletkezett egy Szatmár megyei farmon – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!