Az elmagányosodás az életkor előrehaladtával egyre hangsúlyosabb problémát jelent
Fotó: László Ildikó
Társadalmi méretű problémát jelent az elmagányosodás, mely leginkább a közép- és időskorúakat érinti. Daray Attilával, a Dorcas Aid segélyszervezet vezetőjével a Romániában élő idős korosztály elmagányosodásának lehetséges okairól, a kisközösségek megtartó erejéről és az Erdélyben is sikerrel működő, idősek számára szervezett programokról beszélgettünk.
2025. május 27., 08:022025. május 27., 08:02
2025. május 27., 12:542025. május 27., 12:54
Friss felmérések szerint a világ több országában közegészségügyi problémát jelent az időskori elmagányosodás, ugyanis jelentősen növeli a depressziótól, a 2-es típusú cukorbetegségen, demencián át az agyvérzésig mindenféle betegség kockázatát. Az Aging & Mental Health orvosi folyóiratban múlt hónap végén közölt kutatás eredményei rámutatnak: bár a magány sokáig elsősorban az időskor problémájaként élt a köztudatban, ma már a középkorú generáció is egyre gyakrabban szenved tőle.
A tanulmányhoz a kutatók több mint 64 ezer, 50 és 90 év közötti ember magányossági szintjét mérték 29 országban, többségében Európában. A felmérés során egy olyan magányossági skálát használtak, amely azt vette figyelembe, az emberek milyen gyakran érezték úgy, hogy hiányzik a társaság, kirekesztettnek vagy szociálisan elszigeteltnek érezték magukat. A koronavírus-járvány előtt végzett felmérés azt mutatja, hogy az emberek minden országban hajlamosak arra, hogy az életkor előrehaladtával egyre magányosabbak legyenek, azonban az, hogy mennyire magányosak, attól függ, hol élnek.
de az elmagányosodáshoz vezető tényezők sorrendje országonként és korcsoportonként változik.
A kisközösségek megtartó erővel bírnak. A Dorcas Aid programjai keretében rendszeresek a kiscsoportos találkozások
Fotó: Dorcas Aid Romania / Facebook
A romániai, bolgár, magyarországi vagy lettországi megkérdezettek válaszaiból az derül ki, hogy az elmagányosodás az életkor előrehaladtával jelentkezik hangsúlyosabban, de az Egyesült Államokban például a munkanélküliség szoros kapcsolatban állt az életkor közepén jelentkező magányossággal, ez volt az egyetlen ország, ahol a középkorúak magányosabbnak érezték magukat, mint az idősebb generáció.
Az elmagányosodás nem csupán egyéni, hanem strukturális probléma is, amelyet nem lehet pusztán családi szinten vagy egészségügyi beavatkozásokkal megoldani, az elszigetelődés elleni küzdelemben kulcsszerepet játszanak közösségi és civil kezdeményezések is. Az állami egészségügyi és szociális rendszerek gyakran csak a krízishelyzetekre reagálnak,
Míg a nyugati fejlett társadalmakban számos innovatív közösségi és civil program létezik a társas kapcsolatok erősítésére és a társadalmi elszigeteltség csökkentésére, nálunk ezek a kezdeményezések gyerekcipőben járnak, a szociális rendszer országos szinten nem ad megfelelő válaszokat a problémákra, a legtöbb helyen az idősebb korosztályt foglalkoztató programok civil kezdeményezésként működnek.
A Dorcas Aid segély- és fejlesztési szervezet több megyében is működő időprogramja gazdálkodásra biztatja az időseket
Fotó: Dorcas Aid Romania / Facebook
Daray Attila, a több romániai megyében sikeres idősprogramokat is működtető Dorcas Aid segély- és fejlesztési szervezet igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, az elmagányosodás elleni küzdelemben kulcsszerepet játszanak a kisközösségek, az alulról jövő kezdeményezések, ugyanis azok, akik a magánnyal küzdenek, sok esetben nem kerülnek a hivatalos szociális vagy egészségügyi ellátórendszer látókörébe. Rámutatott,
és olyanokat is elérhetnek, akik egyébként elszigetelődnének. Ezenkívül a közösségi kezdeményezések közvetlen, személyes kapcsolódásra épülnek, legnagyobb erősségük, hogy az emberi kapcsolatot helyezik középpontba.
A Maros, Kolozs, Szilágy, Bihar, Vaslui és Botoșani megyében időseket megszólító projekteket lebonyolító szervezet vezetője hozzátette,
„Az idősgondozás összetett feladat, a testi-lelki-szellemi egészség megőrzésére irányul. Programjainkkal igyekszünk megteremteni azt a kontextust, hogy az idősödő korosztály tagjai életüknek ebben a szakaszában méltóságteljes, önálló életet élhessenek, és amennyiben lehetséges, egészségi állapotuk megengedi, aktív életvitelt folytassanak. Ennek megvalósításához pedig elengedhetetlen egy támogató közösség” – fejtette ki a Dorcas Aid segély- és fejlesztési szervezet vezetője. Hozzátette,
míg a városon élő időseket arra próbálják biztatni, hogy csatlakozzanak a helyi rendezvényekhez, látogassanak el együtt színházba, múzeumba, maradjanak a társadalom aktív tagjai, addig a faluhelyen élő idősebb korosztály számára több specifikus programot szerveznek, továbbá projektjüknek van egy olyan része is, amely a falusi gazdálkodáshoz kapcsolódik.
A szervezet lehetőséget teremt, hogy a programok keretében készített kézműves munkáikat az idősek értékesíthessék
Fotó: Dorcas Aid Romania / Facebook
Daray Attila arról is beszélt, hogy időseket megszólító kezdeményezéseik közül többek között a Szilágy megyei Krasznán működik sikerrel az úgynevezett Granny (nagymama, nagyi angolul – szerk. megj.) projekt, ahol a református egyházzal és a helyi önkormányzattal együttműködve hoztak létre egy aktív közösséget.
Programjaikban körülbelül 100-150 személy vesz részt rendszeresen, akik közül sokan azt is vállalják, hogy önkéntesként segítenek rászoruló idős társaiknak a mindennapokban, bevásárolnak, segítenek eljutni az orvoshoz, kiváltják a recepteket, takarítanak vagy meleg ételt visznek, ha szükséges” – fejtette ki Daray Attila. Rámutatott, a Granny projekt keretében továbbá előadásokat tartanak különböző témákban, vagy kézműves tevékenységeket szerveznek, ezenkívül a helyi adottságokat figyelembe véve, kertészkedésre, gazdálkodásra is biztatják az idős korosztályt. Mint fogalmazott,
ezenkívül egy helyi vállalkozó segítségével fóliaházat is működtetnek, ahol időseket is foglalkoztatnak, munkájukért pedig bérezést kapnak. „Fontosak továbbá a közösségi klubok, szociális programok, amelyek lehetőséget nyújtanak a társas kapcsolatokra, közösségi élményekre, ugyanis a magány és elszigetelődés nagymértékben hozzájárul a szellemi-lelki megfáradtsághoz és reményvesztettséghez” – mondta a segélyszervezet vezetője.
Krasznán egy helyi vállalkozónak köszönhetően az idősek jövedelemkiegészítést kaphatnak
Fotó: Dorcas Aid Romania / Facebook
Arra a kérdésünkre, hogy tapasztalata szerint melyek azok a tényezők, amelyek elmagányosodáshoz vezetnek a romániai társadalomban, a Dorcas Aid vezetője elmondta, régiónként változó okai vannak az idős korosztály elszigetelődésének.
„A magyarlakta településeken a 89-es rendszerváltás utáni, valamint az uniós csatlakozást követő tömeges elvándorlásnak most látszanak meg az eredményei.
– fejtette ki a segélyszervezet vezetője. Mint fogalmazott, míg korábban a többgenerációs háztartások természetes védőhálót jelentettek az idősebbek számára, ma az ilyen együttélések ritkák, ugyanis gyakori jelenség, hogy a munkahely, megélhetés miatt faluról városra költöznek a fiatalok, és a mindennapok hajszájában már csak ritkán látogatják az otthonmaradottakat.
A Szilágy megyei Krasznán palántákat nevelnek, zöldséget termesztenek az idősek
Fotó: Dorcas Aid Romania / Facebook
„A modern életforma, a mobilitás, az online jelenlét és a családi szerkezetek átalakulása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ma sokkal többen élnek elszigetelten, mint bármikor korábban. A modern társadalmak gyors tempója és individualizált értékrendje nem kedvez az idősödő korosztály társadalmi integrációjának. Míg korábban az életkor tiszteletet és megbecsülést hozott,
a használhatatlanság érzése, az önértékelés csökkenése, és a társas kapcsolatok hiánya gyakran együtt vezetnek a magány és depresszió kialakulásához” – mondta a Dorcas Aid vezetője. Hangsúlyozta, ahhoz hogy csökkentsük az elmagányosodás mértékét, nemcsak rendszerszintű megoldásokra, hanem egyéni érzékenységre és közösségi összefogásra is szükség van. Elmondta, ha valaki a környezetében élő idős embereken észleli az elmagányosodás jeleit, érdemes felkeresni a településen működő civil szervezeteket, polgármesteri hivatalt, egyházat, és érdeklődni, milyen időseket foglalkoztató programok segíthetnek aktívak maradni öregkorban is.
Nőtt Romániában azoknak a száma, akik magányosnak érzik magukat, nincs, akihez fordulniuk, ha gondjuk van – derült ki egy friss felmérésből. Az elmagányosodás lelki következményeiről, hátteréről Román Mónika kolozsvári pszichológust kérdeztük.
Négynapos magánlátogatást tesz a Székelyföldön Sulyok Tamás köztársasági elnök – közölte az Agerpres román hírügynökség a budapesti Köztársasági Elnöki Hivatalra hivatkozva. Az államfő részt vesz a pünkösdi búcsún is Csíksomlyón.
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
Elfogtak két holland kábítószer-kereskedőt a rendőrök a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Arad megyei szakaszán. A két férfit őrizetbe vették, a náluk lévő több mint öt kilogramm kábítószert lefoglalták.
A magyar kormány támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a parajdi sóbányába beömlő víz miatt kialakult drámai helyzet érintettjeit.
Újra embert harapott meg a medve a Transzfogarason, miután hasonló eset történt kedden.
A hegyimentők és a határrendészek megmentettek a keddről szerdára virradó éjszaka két ukrán állampolgárt, akik a Máramarosi-havasokon keresztül lépték át a román határt – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
A Krónikát Pravdának, lapunk főszerkesztőjét „üvöltöző NER-es provokátornak” próbálja beállítani Perintfalvi Rita magyarországi teológus, író azután, hogy Kolozsváron szembesítettük korábbi rágalmazó, becsületsértő, valótlanságokat sorjázó állításaival.
Az elmúlt napok esőzései miatt beszivárgott a víz a székelyudvarhelyi Tompa László Általános Iskola alagsorába.
Tizenhat megye 62 településén, valamint Bukarestben okoztak károkat az elmúlt napok özönvízszerű esőzései – közölte szerdán a katasztrófavédele
Az Arad megyei önkormányzat újabb álhír terjesztésére hívta fel a figyelmet az ópálosi katonai emlékművel kapcsolatban, azt követően, hogy vasárnap a Facebookon a román hősök tiszteletére emelt monumentális alkotás tervezett lebontásáról írtak.
szóljon hozzá!