„Csak olyan mély árkokat ástunk, amiket még át lehet ugrani” – Mezei János EMSZ-társelnök az RMDSZ-es megállapodásról

Mezei János szerint a választóknak „át kell fókuszálni, és az RMDSZ-listára szavazni” a parlamenti választásokon •  Fotó: Pinti Attila

Mezei János szerint a választóknak „át kell fókuszálni, és az RMDSZ-listára szavazni” a parlamenti választásokon

Fotó: Pinti Attila

Megvalósításokon alapuló, eredménycentrikus politizálást szeretne Mezei János, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, aki szerint ehhez a politika minden színterén jelen kell lenni, az önkormányzatokban és a parlamentben egyaránt. Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) társ­elnöke a Krónikának adott interjúban elmondta, a pártépítés szempontjából megoldást jelenthetett volna, ha távol maradnak a parlamenti választásoktól, de a jelenlegi nehéz időkben ezt a „luxust” szerinte nem engedhetik meg maguknak, a magyar minimum érdekében félre kell tenni a politikai identitásból adódó nézetkülönbségeket.

Bíró Blanka

2020. november 21., 15:572020. november 21., 15:57

– Az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) nevében megállapodást írt alá november elején az RMDSZ elnökével az erdélyi magyar közösség országos ügyeinek összehangolt képviseletéről és a parlamenti választásokon való együttműködésről. Annak ellenére is elégedett az egyezménnyel, hogy nem ön – valamint Toró T. Tibor – kapta meg az EMSZ-nek felkínált befutó helyek egyikét az RMDSZ jelöltlistáján?

– A kéréseinkben nem szerepelt az én nevem. Nekem nem állt szándékomban Bukarestbe, a parlamentbe menni. Erre vonatkozóan korábbi egyezségeink voltak,

Idézet
a Magyar Polgári Párt jelöltje Kulcsár-Terza József volt, az Erdélyi Magyar Néppárt részéről Toró T. Tibor és Zakariás Zoltán neve merült fel, végül ez utóbbira esett a választás. Ilyen tekintetben elégedett vagyok a megegyezéssel.

korábban írtuk

Írásba adott összefogás: aláírta az RMDSZ és az EMSZ a parlamenti választásokról szóló megállapodást
Írásba adott összefogás: aláírta az RMDSZ és az EMSZ a parlamenti választásokról szóló megállapodást

Írásban is rögzítette megegyezését az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ): Kelemen Hunor szövetségi elnök és Mezei János, az EMSZ társelnöke megállapodást írt alá az erdélyi magyar közösség országos ügyeinek összehangolt képviselete és a parlamenti választásokon való együttműk&

– Az EMSZ már korábban javasolta, hogy a választók minél hatékonyabb mozgósítása érdekében a két szervezet hangolja össze választási stratégiáját és kampányrendezvényeit. Ez miként működik a gyakorlatban?

– Próbálunk együttműködni az RMDSZ kampánystábjával. Tartjuk az általuk megszabott irányelveket, ezzel párhuzamosan az EMSZ önálló csapattal, az RMDSZ-től függetlenül is dolgozik, kampányol. Az RMDSZ-listán induló két jelöltünk közül Kulcsár-Terza József Maros, Zakariás Zoltán Hargita megyében mozgósít. Megbeszéléseket, találkozókat szerveznek a szervezeteink, ráerősítünk a saját jelölteinkre, emellett az RMDSZ rendezvényein is részt veszünk, ha erre kérnek.

Idézet
Én például Tánczos Barna szenátorral végigjártam azokat a településeket, melyeket a mi polgármestereink vezetnek, vagy ahol többségben vagyunk az önkormányzatban.

De más RMDSZ-es képviselő- és szenátorjelöltekkel is megjelenünk, és velük kampányolunk. Ha nincs erre vonatkozó felkérés, erősítjük a saját csapatunkat, elmagyarázzuk a polgároknak, hogy korábbi álláspontunkhoz híven a helyhatósági választásokon a versenyre, a parlamenti választásokon az együttműködésre törekszünk. Nemrég voltak ugyan a helyhatósági választások, de mindenki meg kell értse, hogy most ezt a stratégiát kell követnünk,

Idézet
át kell fókuszálni, és az RMDSZ-listára szavazni.
•  Fotó: Hegyi Zsuzsanna Galéria

Fotó: Hegyi Zsuzsanna

– Helyi szinten vannak-e olyan kibékíthetetlen ellentétek, ami miatt nehézkes a közös kampány?

– Nagy önmérsékletre, bölcsességre és belátásra van szükségünk, hogy ezeket a feszültségeket, amelyek a helyhatósági választásokon kialakulhattak, kezelni tudjuk. Igyekeztünk, hogy a helyhatósági választásokon csak olyan mély árkokat ássunk, melyeket még át lehet ugrani. Súrlódások, összeütközések vannak, ám ezek elkerülhetetlenek, hiszen a mi célunk éppen az, hogy a legrátermettebb emberek kerüljenek tisztségbe. Ez nem mindig megy gördülékenyen, sokan szeretnének pozíciókat elnyerni, ilyenkor mindenki beveti a saját eszközeit, és ezek néha a jóérzés határán vannak.

Idézet
Úgy értékelem, az elmúlt időszakban nem alakultak ki áthidalhatatlan, mély ellentétek.

– Arról is szó volt, hogy a megválasztott EMSZ-es parlamenti képviselők saját szervezetüknek tartoznak felelősséggel, de álláspontjaik kialakítása előtt rendszeresen egyeztetnek a magyar közösséget közvetlenül érintő ügyekben. Milyenek voltak a tapasztalatok eddig e téren? Egyáltalán milyen mandátummal küldik a bukaresti parlamentbe Kulcsár-Terza Józsefet és Zakariás Zoltánt?

– Bár az elején nekünk is új helyzet volt a parlamenti jelenlét, az MPP-nek most már megvan a négyéves tapasztalata. Emiatt voltak súrlódások.

Idézet
Biró Zsolt nem mindig tette azt, amit a párt országos választmánya, a közösség elvárt tőle, ezért ő már nincs a köreinkben. Kulcsár-Terza Józseffel is voltak nézeteltéréseink, de ezeket rendezni tudtuk, így újra a mi jelöltünk.

Zakariás Zoltánt az EMNP nevesítette, vele már dolgoztunk együtt a Hargita Megyei Tanácsban, bízom benne, hogy jó lesz az együttműködés. Mind a két jelölttől azt várjuk, hogy a megállapodásban leszögezett pontok alapján tevékenykedjenek a parlamentben.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

– Részletezné, mi okozott feszültséget korábban az MPP és Kulcsár-Terza József között?

– A sajtóban is nagy visszhangja volt, amikor az MPP belső ellenzéke megpróbált irányváltoztatásra bírni. Ez abból fakadt, hogy nem tisztáztuk a párton belül a Biró Zsolt által az RMDSZ-szel kötött megállapodás részleteit.

Idézet
Nem azt mondtuk, hogy nem jó a megállapodás, hogy nem járható út, hanem hogy a kivitelezés során megromlott.

Ezeket a kérdéseket hosszas beszélgetések során tisztáztuk, úgy látom, most már a megmaradt csapat egységes, megerősödött. Mindenki nyugodt, és látja, hogy a dolgok jó irányba haladnak.

– Vállalták, hogy ismét beterjesztik Székelyföld autonómiastatútum-tervezetét, valamint a nemzeti jelképek és az anyanyelv szabad használatát biztosító törvénycsomagot. Lesz-e előrelépés ezek ügyében a következő parlamenti ciklusban?

– Az RMDSZ-szel kötött megállapodás legfontosabb eleme, hogy a közösség által harminc éve megfogalmazott igényeket hangsúlyosabban képviseljük.

Idézet
Például a Székelyföld autonómiastatútum-tervezetét ne csak a mi képviselőink írják alá, hanem egységesen vállalja fel az egész frakció.

A szimbólumaink és az anyanyelvhasználatot szavatoló törvénytervezetet terjesztünk be, mert ezzel védeni tudjuk közösségünket a támadások ellen. Nem engedhetjük, hogy Dan Tanasă és a hozzá hasonlók megkeserítsék a polgármestereink, az emberek életét.

– Képviselőiknek erőteljes hangjuk lesz a román parlamentben?

– Határozottabb kiállást várok a megállapodás mentén, az RMDSZ-t is erre sarkalljuk.

Idézet
Ne a politikai alkuk, a pozíciók megszerzése legyen a prioritás, hanem az eredményes kiállás.

Az RMDSZ-szel nem értünk mindenben egyet, viszont összeköt bennünket a közös érdek. Közösen kell megoldanunk, hogy fejlesszük a településeinket. Ez az elsődleges irányvonal, az együttműködés célja. Az elmúlt négy évben is erre törekedtünk, ha ők nem lépnek egy kérdésben, mi úgyis ott vagyunk és megtesszük.

•  Fotó: Rab Zoltán Galéria

Fotó: Rab Zoltán

– Az EMSZ és az RMDSZ megállapodott abban is, hogy együttműködik az önkormányzatokban, hogy a politikai konfliktusok ne akadályozhassák egyes települések, közösségek fejlődését. Miként lehet valóban hatékony ez az együttműködés, ennek érdekében létrehoznak-e intézményes formát?

– Megállapodtunk, hogy a nem RMDSZ-színekben mandátumot nyert polgármestereinket ne érje hátrányos megkülönböztetés a visszaosztások, a gazdasági fejlesztések során.

Idézet
Az RMDSZ is nyitott az EMSZ felé, látja, hogy szükség van a jelenlétünkre az ötszázalékos parlamenti küszöb eléréséhez.

Közel 50 ezer szavazatot gyűjtöttünk a helyhatósági választásokon, ám ez nem azt jelenti, hogy ennyi a támogatóink száma, hiszen a helyhatósági választások előtti kampány során is tapasztaltuk, mekkora igény van az összefogásra. Számunkra a parlamenti együttműködés és a parlamenti jelenlét másodlagos volt, viszont az RMDSZ kérte, hogy a parlamenti választások során egységesen lépjünk fel, akkor természetes, hogy a listán is rajta kell hogy legyünk. A tárgyalásaink során arra fektettük a hangsúlyt, hogy az RMDSZ akkor is tartsa magát a megállapodáshoz, ha mi nem lennénk ott a parlamentben.

– Az MPP-nek és az EMNP-nek nem sikerült hoznia a szeptemberi helyhatósági választáson a négy évvel korábban külön-külön elért eredményeket. Ennek, valamint az RMDSZ-szel kötött megállapodásnak a fényében miként látja a még bejegyzés előtt álló EMSZ jövőjét?

– A pártszövetség létrehozása kongresszusi döntés, erre az októberi választmányi ülés ráerősített. A pártbejegyzésre a dokumentumokat benyújtottuk a bukaresti bíróságon, várjuk a folyamat lépéseit.

Idézet
A helyhatósági választásokon a saját lecsupaszított eredményeinket hoztuk, támogatás nélkül, sőt ellenszélben. Ha hozzáadnánk a székelyudvarhelyi szavazatokat, valójában elértük a négy évvel ezelőtti eredményeket.

Bizakodó vagyok, hogy a két párt fúziója megerősített bennünket, a járvány okozta nehézségek ellenére is összeforrottabb a csapatunk. Az RMDSZ-szel való együttműködés közösségi igény. Ha megvalósításokat akarunk elérni, és nem csak politikai szlogenek szintjén politizálni, akkor ott kell lenni a közélet minden színterén, az önkormányzatokban, a parlamentben is. Meglehet, a pártépítés szempontjából jó lett volna külön úton haladni, nem részt venni a parlamenti választásokon, de ilyen nehéz időkben ezt a luxust nem engedhetjük meg magunknak. Félre kell tenni a politikai széthúzást, a politikai identitásból adódó nézetkülönbségeket, mert a magyar minimum ezt megköveteli.

korábban írtuk

Fontosabb az összefogás üzenete a matematikánál – Kelemen Hunor az EMSZ-szel kötött megállapodásról, a választói látószögről
Fontosabb az összefogás üzenete a matematikánál – Kelemen Hunor az EMSZ-szel kötött megállapodásról, a választói látószögről

Amikor a romániai magyar pártok között együttműködés volt, az a magyar emberek nagy többségében megnyugvást keltett, hogy nem veszekszenek, hanem együtt próbálnak dolgozni a politikusaik – emelte ki az EMSZ-szel kötött megállapodás egyik mozgatórugóját a Krónikának adott interjúban Kelemen Hunor. 

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel

Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.

Erdélyi bányabezárások román állami finanszírozását hagyta jóvá Brüsszel
2024. november 15., péntek

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé

Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.

Nagy várakozásokkal tekint a magyar kormány a romániai választások elé
2024. november 15., péntek

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában

Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.

A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
2024. november 15., péntek

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron

Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.

Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron
2024. november 15., péntek

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során

A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.

 

Régészek és nyomozók is vizsgálódnak: feltehetően egy gyermek csontjai kerültek elő egy építkezés során
2024. november 15., péntek

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására

Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.

Raluca Turcan szerint megvan a pénz a Batthyáneum felújítására
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap
2024. november 15., péntek

Hetilappá alakul az egyik partiumi napilap

2024. november 15., péntek

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

A magyar hatóságokkal vállvetve lepleztek le egy háromszéki bűnszervezetet
2024. november 15., péntek

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében

Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).

Szinte egy időben történt két közlekedési baleset a határ menti megyében
2024. november 15., péntek

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!

Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.

Töltse ki a Krónika kérdőívét, és nyerjen!