Új köntöst kapott. A Lászlóffy-ház még az átadás előtt
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Befejeződött a szamosújvári Lászlóffy-ház felújítása, a kivitelező nemrég átadta a Kolozs megyei város egyik büszkeségét a tulajdonos helyi önkormányzatnak.
2023. december 27., 20:472023. december 27., 20:47
Az eseményen többtucat szakember vett részt – számolt be a Transilvaniabusiness.ro portál. A műemlék épület külső és belső felújítása több mint kétmillió euróba került.
– közölte Ovidiu Drăgan polgármester. Emlékeztetett, hogy a Lászlóffy-ház a rendszerváltás előtt Ifjúsági Klubként működött, aztán szórakozóhelyet, néptánc- és sporttermet is működtettek benne. A felújítás után viszont muzeális rendeltetést kap, amely összhangban van építészeti stílusával.
Régi állapotok. Ráfért a felújítás a műemlékre
Fotó: Facebook/RMDSZ Szamosújvár
A Lászlóffy-ház, mely egyike a még meglévő barokk emeletes házaknak Szamosújváron, a közelmúltban rendkívül rossz állapotba, végveszélybe került. Azonban – amint a Szamosújvári Közlöny társadalmi és kulturális havilap összeállításából kiderül – 2015 után az önkormányzat visszaperelte és 2021-ben megkezdődött a restaurálása. A munkálatokat év végéig kellett befejezni, és ez sikerült is.
A megújult épület
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
A Láncos-háznak is nevezett ingatlant „tartós ormányi kőből” emelték, építését 1747-ben fejezték be. Az oszlopos kapun a Lászlóffy család címere található (amit a kommunista államosításnál legyalultak), a kapudíszeket Anton Schuchbauer (1719–1789) faragta, aki a barokk korszak egyik legjelentősebb kolozsvári szobrásza volt.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
1901 és 1902 között az épületben működött az Állami Polgári Lányiskola. Az épület a kommunista államosítás után számos célnak szolgált, volt gyár, ifjúsági otthon, ahol néptáncot is oktattak.
A szakszerűen felújított épület a kultúrát fogja szolgálni, ugyanis ide költözik a városi múzeum, mely egy korszerű, modern múzeum lesz és ugyancsak itt lesz egy képzőművészeti kiállítóközpont is – írta a Szamosújvári Közlöny.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Az örmények 1672-ben Apafi fejedelem hívására jelentek meg Erdélyben – olvasható az Érsekség.ro portálon. Szamosújvár (Armenopolis) az örmények által a 17. század végén létrehozott város, amely a régi római castrum és a Martinuzzi Fráter György által 1540-ben építtetett vár között terült el. Szamosújváron eleinte kevesen voltak, azonban a körülmények alakulása következtében mégis itt épülhetett fel az „Örményváros”.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
I. Lipót beleegyezésével az örmények Besztercéről menekült csoportja 1700-ban megvásárolta a szamosújvári vártól délre eső részt. Később itt telepedtek meg a Gyergyószentmiklósról, Szépvízről jött örmény családok is. A város felépítése mintegy 15 évig tartott. Az alapkövet 1700-ban tették le, nem sokkal a terület megvásárlása után. A ma is álló, legkorábbi kőtemplomuk az 1723–1724 között épült Salamon-templom.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Szamosújvárt ma közel 20 ezren lakják, a legutóbbi népszámláláson 2600-an vallották magukat magyarnak, 29-en örménynek. Az Ovidiu Drăgan liberális polgármester által vezetett önkormányzatban a 18 tanácsos közül hárman képviselik az RMDSZ-t. A településen működik a Mezőségi Téka Szórványkollégium, mely idén ősszel új épületszárnnyal bővült.
A magyar kormány kiemelten támogatja a szórványközösségeket, hogy meg lehessen tartani gyermekeinket a magyar nyelvnek, kultúrának, és majd családot vállalva ők is ugyanígy járjanak el – mondta Potápi Árpád János vasárnap Szamosújváron.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Közel 6,4 millió lejes beruházással és zömében magyar kormányzati finanszírozással elkészült a szamosújvári Téka Szórványkollégium új épületszárnya. A vasárnapi átadó ünnepség kapcsán a Téka Alapítvány elnökével, Balázs-Bécsi Attilával beszélgettünk.
A kortárs kultúrát, művészetet is közel hozza a fiatalokhoz a Mezőségen működő, a szórványmagyarság megmaradásáért immár 30 éve aktívan tevékenykedő szamosújvári Téka Alapítvány.
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Fotó: Facebook/Ovidiu Dragan
Húsvétvasárnap reggel hagyományosan megáldották az ételkosarakat Kolozsváron a Szent Mihály templom előtti téren.
Megmentenék az enyészettől a szerb határ közelében, Bánlakon található Karátsonyi-kastélyt. A romos nemesi lak, az ortodox érsekségtől a Temes Megyei Tanács igazgatása alá kerül, és kulturális-turisztikai központként működne.
Eloltották a tűzoltók a Maroshévíz határában égő tarlótüzet – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Szászsebesről a Fehér megyei Mogos faluba nagyszombaton hazautazó rendőr egy felborult kocsiból mentett ki egy idős férfit, aki a gyors beavatkozásnak köszönheti, hogy életben maradt.
Idén a megszokottnál jóval kevesebb turista érkezett Erdély több térségébe a húsvéti ünnepekre.
Ég a száraz növényzet a Maroshévíz határában levő egyik dombon – tájékoztatott szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
szóljon hozzá!