Bányarémet űztek el Erdélyből Európa második legnagyobb aranylelőhelyén is

Bányarémet űztek el Erdélyből Európa második legnagyobb aranylelőhelyén is

Bealkonyodott nekik. Rovina térségében sem bányásznak aranyat

Fotó: Pixabay.com

A győzelem legfőbb hozadéka, hogy a helyi közösségek jogai és a környezetvédelem elsőbbséget élveznek – közölték a felperes civilek, miután a kolozsvári táblabíróság jogerősen érvénytelenítette a Hunyad megyei Rovina térségében tervezett arany- és rézbánya környezetvédelmi engedélyét, berekesztve a projektet. A mérföldkőnek tekintett döntés Európa második legnagyobb, 5 milliárd dolláros aranylelőhelyét hagyja háborítatlanul, a közelben található „első helyezett” verespataki, illetve felsőcsertési kísérlethez hasonlóan.

Páva Adorján

2024. május 02., 09:572024. május 02., 09:57

2024. május 02., 10:392024. május 02., 10:39

A kolozsvári táblabíróság jogerősen érvénytelenítette a Hunyad megyei Rovina térségében tervezett külszíni arany- és rézbánya környezetvédelmi engedélyét. Az évek óta húzódó pereskedés végkifejletéről a felperes, a civileket tömörítő Declic közösség számolt be. „A bírák döntése nem csupán Rovina győzelme, hanem egyértelmű jelzés is afelől, hogy a helyi közösségek jogai és a környezetvédelem elsőbbséget élveznek.

Idézet
A bíróság ítélete mérföldkő a környezetvédelemért vívott harcban Romániában”

– nyilatkozta Roxana Pencea Brădățan, a jobb társadalomért küzdő, több mint 1,1 millió támogató-aktív taggal büszkélkedő mozgalom egyik képviselője.

Országhatáron túl nyúló érvek

A Declic tájékoztatása szerint az arany- és rézbányaterv komoly aggodalmakat váltott ki várható ökológiai és társadalmi következményei miatt. Ezért a szervezet kitartó erőfeszítéseik elismeréseként tekint a fellebbviteli bíróság ítéletére, amely igazat ad a civileknek abban, hogy a környezetvédelmi engedélyt (a folyók által) az országhatáron túl is érzékelhető hatások megfelelő vizsgálata, illetve a helyiek véleményének körültekintő kikérdezése nélkül bocsátották ki.

A táblabíróság fenntartotta a Kolozs megyei törvényszék alapfokú ítéletét, melyben kimondták: a környezetvédelmi engedély kibocsátásakor nem tartották be az országhatáron átterjedő környezeti hatások vizsgálatáról szóló egyezményben (Espooi egyezmény) rögzített eljárás lépéseit a stratégiai környezeti vizsgálatról szóló jegyzőkönyv (SKV-jegyzőkönyv) szakaszában.

Ez precedensteremtő döntés, hiszen leszögezik: kötelező lett volna elindítani a határokon átívelő konzultációs eljárást a klímaváltozás szempontjából.

A Declic hozzáteszi: kíváncsian várják az ítélet indoklását is. A civilek ügyvédei egyébként azt az érvet is felhozták, hogy a bányanyitást tervező kanadai Euro Sun Mining nem rendelkezik semmiféle tapasztalattal a veszélyes hulladékok felelősségteljes kezelésében, hiszen első hasonló jellegű projektjük lenne a Hunyad megyei. A felperesek képviselői emlékeztetnek: a rovinai kitermelési szándék hasonló a szintén sokat vitatott verespataki és felsőcsertési bányanyitási projektekhez, amelyek esetében ugyanúgy érvénytelenítették az eredetileg kibocsátott engedélyeket. Rovina abban különbözik a többitől, hogy ez teljesen magánkezdeményezés, a román állam nem vett részt benne.

Rovina és a bányák

A Brádtól 15 kilométerre északkeletre fekvő Rovina egykor Zaránd vármegyéhez tartozott, nevét 1850-ben említette először oklevél. Amint az Adevărul korábbi riportjából kiderül, Rovina és környéke több évszázados bányászhagyományokkal rendelkezik, a helyiek a közelmúltban a nem messze lévő gurabárzai kitermelésben dolgoztak, ahol az 1990-es évek elején még több mint 3000 vájárt foglalkoztattak. A kétzeres években azonban a környékbeli bányák már nem tudtak lépést tartani a piacgazdaság elvárásaival, és bezártak.

Egyébként csak Gurabárzán mintegy 200 tonna aranyat termeltek ki a 20. század folyamán, de az ott dolgozók szerint még így is maradt az altalajkincsből.

A „csúcson”, az 1950-es években – amikor Románia gyakorlatilag a Szovjetuniónak dolgozott – a Brád környéki bányákból évente 2,5 tonna aranyat hoztak felszínre.

Galéria

Az Erdélyi-szigethegységben nagy hagyománya ban a bányászatnak

Fotó: Pixabay.com

A bárzai aranylelőhelytől keletre található a Rovina völgye, ahol évtizedeken át kutatták az altalajkincset. A rovinai lelőhelyet 1973-ban határolták be, az „értékbecslés” azonban évtizedekig tartott, csak a kétezres években mérték fel gazdagságát. Ezek után a Samax nevű kereskedelmi társaság kitermelési engedélyt kapott. Az Adevărul idézi egy mérnök írását, amely szerint

a becslések 130 millió tonna érctartalékról szóltak, ezekben pedig 100 tonna aranyat és 200 ezer tonna rezet sejtettek.

Ötmilliárd dolláros kincs

Az Euro Sun 2018-ban kerül képbe, amikor előzetes kitermelési engedélyt szerzett 20 évre mintegy 27 négyzetkilométeres területen Rovina térségében. A kanadai cég 2022-ben bejelentette, hogy véglegesítették az arany- és rézbányák megvalósíthatósági tanulmányát, mely szerint két helyszínen (Calnic, Rovina) külszíni fejtéssel, egyen pedig (Valea Gârzii – Cireşata) mélyműveléssel vágnak neki a bányászatnak a Rovina folyó völgyében.

„A helyszín az Erdélyi-szigethegységben található, Európa második legnagyobb lelőhelye mintegy 400 millió tonna igazolt tartalékkal. Az ércek 7 millió uncia (mintegy 217 tonna) aranyat és 1,4 milliárd font (mintegy 635 000 tonna) rezet tartalmaznak” – írta projektbemutatójában az Euro Sun. Amely szerint évente 2,3 tonna aranyat és 9000 tonna rezet hozhatnának felszínre. A 2018-ban hangoztatott adatok szerint

a következő 20 évben kitermelhető rovinai tartalékok értéke 5 milliárd dollárra tehető, amelyből a román állam mintegy 300 millió dollárt kaphat „részesedésként”.

Csakhogy a helyieknek – bányászhagyományok ide vagy oda – nemigen akaródzott felkarolni a tervet nagyszabású környezetpusztító velejárói miatt. A környezetvédő civilek, aktivisták pedig természetesen a segítségükre siettek, és bírósági úton – először 2022-ben alapfokon, most pedig jogerősen is – bebizonyították, hogy a területrendezési terv kibocsátásához nélkülözhetetlen környezetvédelmi engedélyt korábban jogszerűtlenül kapta meg a beruházó.

Felsőcsertés és Verespatak nyomában

Mint ismeretes, hasonló sorsra jutott az Európa legnagyobb aranylelőhelyén bányanyitást tervező vállalkozás is, amely szintén kanadai, és a Rovinától csupán néhány tíz kilométerre fekvő Verespatakon szeretett volna „nagyot kaszálni”. A jóval híresebb projekt ügyében márciusban született létfontosságú ítélet, amikor – a várakozásokkal ellentétben – a román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben. Utóbbi több milliárd dollár „fájdalomdíjat” követelt kiebrudalása miatt.

korábban írtuk

Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert
Románia megnyerte a verespataki bányanyitás érdekében a kanadaiak által indított pert

A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.

Verespatakon és környékén az RMGC Európa legnagyobb külszíni aranybányáját szándékozta megnyitni, ahol ciántechnológiával bányásztak volna ki 330 tonna aranyat és 1600 tonna ezüstöt.

A beruházás ellen 2013-ban nagyszabású tüntetések robbantak ki az országban, ezért a bukaresti parlament 2014-ben elutasította az aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet.

Nemrég fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai. A Ki mentette meg Verespatakot? című kerekasztal-beszélgetés a romániai civil társadalmat jelentősen megmozgató ügy kulisszái mögé igyekezett betekintést engedni, rámutatva, ki, hogyan göngyölítette az egészen Washingtonig, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjáig érő szálakat.

korábban írtuk

A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit
A Verespatak-ügy a társadalom győzelmének tekinthető – Érintettek idézték fel a bányaprojekt meghiúsulásának részleteit

Fontos történések, illetve megvalósítások nyomába eredtek a kolozsvári Mathias Corvinus Collegium legutóbbi rendezvényének meghívottjai.

A rovinai ügyben a Declic által említett másik „példa” a felsőcsertési. Itt 2020-ban vált bizonyossá, hogy nem nyílhat meg a Hunyad megyei településen tervezett aranybánya,

miután a Bihar megyei ítélőtábla elutasította a perújrafelvételi kérelmet. Ez egy rendkívüli jogorvoslati eljárás lett volna, amelyhez a bányatársaság azután folyamodott, hogy korábban a Kolozs megyei törvényszék másodfokon is érvénytelenítette a létesítmény megnyitását lehetővé tevő térségi területrendezési tervet.

A Deva Gold bányavállalat, a felsőcsertési önkormányzat és a Temes megyei környezetvédelmi ügynökség ennek az ítéletnek a felülvizsgálatát kérte, de próbálkozásuk nem járt sikerrel. A kitermeléshez évente 1653 tonna ciánt használt volna a beruházó, ami révén egy 456 hektáros területen 45 millió tonna ércből 68 tonna aranyat és 490 tonna ezüstöt nyertek volna ki 16 év alatt.

korábban írtuk

Végképp ellehetetlenítette a bíróság a felsőcsertési aranybánya tervét
Végképp ellehetetlenítette a bíróság a felsőcsertési aranybánya tervét

Bizonyossá vált, hogy nem nyílhat meg a Hunyad megyei Felsőcsertésre tervezett aranybánya, miután a Bihar megyei ítélőtábla elutasította a perújrafelvételi kérelmet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 02., csütörtök

„Románok az RMDSZ ellen”: a PNL jelöltjét támogatja az AUR Szatmár megyében

A Nemzeti Liberális Párt (PNL( jelöltjét, Adrian Cozmát támogatja a megyei tanács elnöki tisztségéért folytatott versenyben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) – jelentette be szerdán a párt megyei szervezete.

„Románok az RMDSZ ellen”: a PNL jelöltjét támogatja az AUR Szatmár megyében
2024. május 01., szerda

Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC

A verespataki arany- és ezüstlelőhely kitermelésére vonatkozó koncessziós engedély ötéves meghosszabbítása iránti kérelmet nyújtott be a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), a blokkolt verespataki aranybányászati projekt fejlesztője.

Nem adják fel: a verespataki koncessziós engedély meghosszabbítását kéri az RMGC
2024. május 01., szerda

Elfogták a Temes megyei határrendészeket megkéselő migránscsempészeket

Szerdára virradó éjszaka késsel támadtak két határrendészre migránscsempészek az A1-es autópálya Temesvár–Arad-szakaszán, a Temes megyei Orczyfalva közelében lévő kamionparkolóban. A rend őrei 13 lövést adtak le, hogy elfogják a támadókat.

Elfogták a Temes megyei határrendészeket megkéselő migránscsempészeket
2024. május 01., szerda

Másfél millió ima, bányavirágok Márton Áronnak – Kolozsváron látható a püspök személyes hagyatékából összeállított tárlat

Márton Áron személyes hagyatékából származó imacsokrokat, a püspöknek küldött ajándéktárgyakat felsorakoztató kiállítás tekinthető meg Kolozsváron, a Szentegyház utcai kiállítótérben. A tárlat június 7-éig látogatható.

Másfél millió ima, bányavirágok Márton Áronnak – Kolozsváron látható a püspök személyes hagyatékából összeállított tárlat
2024. április 30., kedd

Kétezer lejes házakról szóló álhírekkel kergetik őrületbe az egyik erdélyi falu önkormányzati illetékeseit

Álhírek miatt kénytelen a napi teendők végzése helyett magyarázkodni a Szeben megyei Brulya község polgármestere és önkormányzatának több alkalmazottja.

Kétezer lejes házakról szóló álhírekkel kergetik őrületbe az egyik erdélyi falu önkormányzati illetékeseit
2024. április 30., kedd

Nem fehérnek való vidék: az életükért harcolnak a helyzetüket erdélyi körúton bemutató dél-afrikai búrok

Erdélyi körúton tartózkodik a dél-afrikai búrok négy tagú küldöttsége, akik az ország szélsőséges rezsimjének fehér ember ellenes terrorját tárják a világ elé, másrészt az erdélyi magyarság jogérvényesítő küzdelméről dokumentálódnak.

Nem fehérnek való vidék: az életükért harcolnak a helyzetüket erdélyi körúton bemutató dél-afrikai búrok
2024. április 30., kedd

Új közúti híd épül a Tiszán Máramarosszigetnél

A Tiszán átívelő új közúti híd megépítéséről fogadott el határozatot keddi ülésén a bukaresti kormány.

Új közúti híd épül a Tiszán Máramarosszigetnél
2024. április 30., kedd

Kezdődhet a sepsiszentgyörgyi fedett jégcsarnok építése, Gheorghe Hagi stadiont „kap” Konstancán

Jóváhagyta a kormány keddi ülésén a sepsiszentgyörgyi jégcsarnok építési munkálatainak elkezdését, új stadion létesülhet Konstancán és Piteşti-en is.

Kezdődhet a sepsiszentgyörgyi fedett jégcsarnok építése, Gheorghe Hagi stadiont „kap” Konstancán
2024. április 30., kedd

Csípőtöréssel került kórházba egy temesvári buszsofőr, akit megtámadott egy agresszív utas

Csípőtöréssel került kórházba a temesvári közlekedési vállalat (STPT) egyik buszsofőrje, akit egy utas vert meg.

Csípőtöréssel került kórházba egy temesvári buszsofőr, akit megtámadott egy agresszív utas
2024. április 30., kedd

Kukoricának „álcázva” próbált meg átjutni a magyar-román határon több mint egytucatnyi migráns

Büntetőeljárás indult egy román kamionsofőr ellen, aki az általa vezetett, Olaszországba tartó jármű rakterében, a kukoricarakomány közé rejtve próbált átcsempészni a határon 14 bevándorlót.

Kukoricának „álcázva” próbált meg átjutni a magyar-román határon több mint egytucatnyi migráns