„A reményt nem lehet megszerezni, hiszen ajándék” – Darvas Piroska teológus, segítőnővér a húsvét lelkiségéről 1.

Darvas Piroska

Kolozsvári Keresztút. A Szent Mihály Római katolikus Plébánia a kolozsmonostori Kálvária templomnál vezetett keresztúti imádságot

Fotó: Cziple Hanna Gerda

A reményt nem lehet megszerezni, kiérdemelni, megvásárolni, hiszen ajándék, viszont sokat tehetünk azért, hogy ezt az ajándékot be tudjuk fogadni – vallja Darvas Piroska teológus, jelenleg Kolozsváron tevékenykedő segítőnővér, aki a Szent Ignác-i (jezsuita) lelkiségű Segítő Nővérek Kongregációjának tagja. A húsvéti lelkiséget körüljáró beszélgetésünk során szó esett hivatásáról, pályájáról, és arról is, hogy a mai társadalom miért nem tud igazán ünnepelni, miért tolja el, távolítja el magától az elkerülhetetlen szenvedés, halál gondolatát, de még az elcsendesedést is. Darvas Piroska arról is beszél, hogy mindennapi életünkben miképp lehetünk a remény zarándokai. Húsvéti interjúnkat két részletben közöljük.

Kiss Judit

2025. április 18., 09:022025. április 18., 09:02

2025. április 18., 14:562025. április 18., 14:56

– A nagyböjt, a húsvétra való készülődés lelkiségében központi szerepű az imádság, a böjtölés és az alamizsna. Lelkigyakorlatokat, lelki kísérést végző segítőnővérként (a Segítő Nővérek Kongregációjának tagjaként) hogyan látja, ez a három alappillér miként viheti közelebb az embert az ünnep lelkiségéhez?

– Lelkigyakorlatok kísérőjeként azt tapasztalom, hogy az adventi, nagyböjti időszakok számunkra nagyon zsúfoltak, úgy szoktam mondani, hogy ez a csúcsidő, ilyenkor mindenki meg akar térni. Az a tapasztalatom, hogy az intenzív liturgikus időszakokban nagyon fontos, hogy az emberek a tudatosabb imaélet felé forduljanak. Az imának óriási a jelentősége, ilyenkor sokan fontosnak tartják, hogy bevezessék napjaikba a rendszeres imát. Fiatalokkal is dolgozom Kolozsváron, akik szeretik a kísért imádság hetét, amikor nem kell kivonulniuk a hétköznapjaikból, hanem közben végzik az egyetemet, de egy héten át mindennap leülnek fél órát vagy órát imádkozni, eljönnek a lelkigyakorlatos házba személyes beszélgetésre. A nagyböjti időszakban fokozottan igénylik a személyes istenkapcsolat keresését. És ennek nagyon örülök.

A meghívás az egyház részéről, hogy készülünk húsvét ünnepére, tulajdonképpen előkészületi időt jelent, különleges időszakot. Húsvét után aztán kicsit ellankad a lelkesedés, de hát ilyenek vagyunk, mi emberek:

töltekezünk, aztán feléljük a tartalékot, aztán ismét töltekezünk. Amiként az egyházi év körkörösen felépül az ünnepekkel, az is segíti az embert: amikor már megkopik a húsvéti kegyelmek hatása, következik a pünkösd, aztán eltelik a nyár, és majd készülünk a karácsonyra. Mindennek megvan a ritmusa, és azt is tapasztalom, hogy a lelkünknek szüksége van erre a ritmusra.

Darvas Piroska Galéria

Darvas Piroska: „a segítőnővérek hivatása támogatni azokat, akik nehéz életszakaszokon mennek át, kríziseket élnek meg, szenvednek, és végigkísérni őket a halálon túlra”

Fotó: Cziple Hanna Gerda

– A rendszeresen ismétlődő, visszatérő ünnepek ritmusa, a rituálék visszaköszönése miért lehet fontos az emberi lélek számára?

– Vesszőparipám, hogy keressem az életemben a ritmust. Amikor meghívok valakit imádkozni, akkor az első, hogy csendesedjünk el, figyeljünk a légzés ritmusára. És ebben a ritmusban megpihenhetünk: ahogy a levegő a testbe áramlik és kifújjuk, mindez ritmusos, a ritmusban pedig megpihenhetünk és eljuthatunk Isten jelenlétébe – ahová igenis meg lehet érkezni abból a kavargó mindenféléből, ami a hétköznapokban foglalkoztat bennünket.

Mindig biztatom a hozzám fordulókat: keresd meg a reggeli rituálédat, az esti rituálédat. Amikor felkelsz, mi az első, amit teszel? Hogyan indítod, hogyan zárod a napodat?

Én például amikor este a szobámba lépek, mindig az ajtó mögötti fogasra teszem tudatosan a kabátomat, mintegy távolságot tartok mindattól, ami aznap történt, a nappal gondjaitól. Nem hiába tanítja az egyház, hogy fontos a reggeli ima, esti ima, hiszen ezek ritmust adnak az életünkhöz, szabályozzák a napunkat.

– A természet ciklikus rendjétől eltávolodott városi ember életéből hiányzik már az a fajta ritmusosság, ami mondjuk a régi falusi ember életét szabályozta: akkor az évszakok diktálta körforgás meghatározta a mezőgazdasági munkákat, a tél pihenőidő volt, a nyár munkaidő, stb. Hogyan látja, manapság mi érvényesül e tekintetben?

– Azt látom, hogy a fiatalok életviteléből is hiányzik a ritmus: belenyúlik programjuk az estébe, a kikapcsolódási lehetőségek este 10 óra előtt nem kezdődnek, reggel pedig nem bírnak fölkelni, holott kezdődik az élet, így folyamatosan fáradtak. Egyébként a nap ritmusa témájához kapcsolódik a liturgikus év ritmusa: ebben az időszakban tudatosan készülünk valamire,

magunk mögött hagyjuk a régit, megnyílunk az új számára és ezt közösségként is megünnepeljük a Jóistennel.

A másik, amire óriási szüksége van a lelkünknek, az maga az ünnep, az ünneplés. És felmerül a kérdés, hogy manapság tudunk-e egyáltalán ünnepelni...

Darvas Piroska Galéria

Fáklyákkal járják végig a passió stációit a keresztúti imádságban részt vevők

Fotó: Cziple Hanna Gerda



– Hogyan fogalmazná meg a lelkigyakorlat-kísérő tapasztalataiból kiindulva: az emberek számára mi az ünnep manapság, hogyan élik meg?

– Az ünnep mai fogalma nagyon más, mint amit mondjuk gyerekkoromban Székelyföldön a szülőfalumban megéltem és megszoktam. Ma akár születésnapról, esküvőről, keresztelőről legyen szó, az a szokás, hogy a résztvevők vendéglőbe mennek, a lényeg, hogy új ruhát kell venni, ott feszengenek az asztalnál, nem is tudnak beszélgetni, mert túl hangos a zene, és sokan elfelejtettek már táncolni.

Ily módon az ünnep gyakorta abból áll, hogy végigfeszengik az együtt töltött időt, nézik az órát, hogy mikor lehet már átadni az ajándékot, hogy végre hazamehessenek. Holott az ünnep valódi tartalma az, amikor minőségi időt élnek meg az emberek, amit egymásra szánnak,

egymásra figyelnek és nem sietnek. Az ünnep az, amikor valóban érezni lehet az élet ízét, ahol helye van a hálának, a humornak, a felszabadultságnak. Számomra ez az ünnep. Sokat bátorítom a lelkigyakorlatozóimat, hogy ünnepeljék meg a hétköznapokat. És itt visszakanyarodtunk a ritmushoz: például az étkezésnél ne csak gyorsan bekapjuk az ételt, hanem tegyünk szép abroszt az asztalra, üljünk le, érezzük, ízleljük az étket, éljük át, hogy az étkezés közösségben történik. Közösségben, ahol beszélgetünk egymással, és nem is maga az étel a lényeg, amivel jóllakunk, hanem a közös étkezés együttes megtapasztalása.

Darvas Piroska Galéria

A keresztúttal (latinul via crucis, via dolorosa) a hívek arra az útra emlékeznek, amikor Jézus a kereszttel kiment a Golgotára

Fotó: Cziple Hanna Gerda

– A húsvét elemien fontos összetevője az utolsó vacsora, amely szorosan kapcsolódik a közös étkezés témájához, ugye?

– Igen. Nem véletlen, hogy Jézus nagycsütörtökön az Eucharisztiában, az utolsó vacsorán adja át önmagát. Figyeljük meg, számára mennyire fontos volt a közös étkezés a tanítványokkal: készülnek a húsvétra, az ünnepre, a pészahra.

Előzőleg elküldi a tanítványait, hogy menjetek, készítsétek elő a termet, legyünk mind együtt. Na, ez az ünnep.

Amikor készülök rá, jóval előtte, már elképzelem, megkeresem a helyét, az idejét.

– És ide kapcsolódhat az a gondolat is, hogy az igazi ünneplésnek a lelassulás is a feltétele kell legyen, mert különben az ünnep nem tud valójában megérkezni.

– Persze. Amikor rohanok, nem tudok odafigyelni semmire. Az egyik lelkigyakorlatos témám pont a lelassulás. Szoktam mondani, hogy gondoljunk bele: amikor sétálsz, mi az, amit észreveszel magad körül. Amikor biciklivel mész, mit látsz meg? Amikor autóval, akkor mit veszel észre? És ha repülővel?

Ha ösvényen lépked az ember, sokkal több mindent lát, mint ha autópályán suhan. Tehát a lényeg: mennyi jut el hozzám az életből, és én mennyi mindenhez vagyok képes odakapcsolódni?

És mindez attól függ, hogy miként haladok, miként vagyok úton.

Darvas Piroska Galéria

Darvas Piroska: „a húsvét titkának megélése azt jelenti, hogy átküzdöm magam egy szenvedésen, és kijutva az alagútból újra megtapasztalom az életet”

Fotó: Cziple Hanna Gerda

– Segítőnővérként dolgozik, Bécsben teológiát végzett, ott is végezte doktori tanulmányait. Ha nagyon röviden meg kellene fogalmaznia: mi a húsvét lelkiségének esszenciája, és melyik a kedvenc húsvéti szentírási része?

– Kedvenc szentírási részem János evangéliumából a 10. 10., amikor Jézus azt mondja, hogy „én azért jöttem, hogy életük legyen és bőségben legyen”. Ez az az élet, amit folyamatosan keresek, és örömmel szegődöm bárki mellé, aki szintén ezt az életet keresi. Ehhez a szentírási részhez kapcsolódva számomra a húsvét az élet ünnepe: az életet ünnepeljük, aminek a halállal nincs vége. Jézus szenvedett, meghalt és feltámadt értünk – ezért hiszek az örök életben.

A húsvéti titkot, misztériumot sokszor megélem és megtapasztalom, például olyan helyzetekben, amikor valaki megosztja velem a halál okozta veszteségeit, de fiatalok esetében is, amikor krízishelyzetbe kerül az életük, és segítséget kérnek.

Tulajdonképpen a húsvéti misztériumon „megy keresztül” minden krízishelyzet az életünkben. A húsvét titkának megélése azt jelenti, hogy átküzdöm magam egy szenvedésen, és kijutva az alagútból újra megtapasztalom az életet. Ez a halál és a feltámadás folyamata, lüktetése. Húsvétkor pedig azt ünnepeljük hálával, hogy Isten elküldte a fiát, és így a megváltás kegyelmeiben részesített bennünket, megajándékozott az örök élettel.

Darvas Piroska Galéria

A gyergyószentmiklósi örmény katolikusok is végigjárják húsvét előtt hagyományosan a keresztutat

Fotó: Beliczay László

– Az idei jubileumi szentév a reménység szent éve a katolikus egyházban: a remény zarándokai vagyunk mindannyian – ahogyan Ferenc pápa meghirdette még decemberben. A mindennapi életben a remény sokszor hiányzik az emberek perspektívájából. Vajon lehet egyáltalán a reménynek akarattal nagyobb teret adni?

– A reményt nem lehet „csinálni”, hiszen ajándék. Viszont nagyon sokat tehetünk azért, hogy ezt az ajándékot be tudjuk fogadni. Sem kiérdemelni, sem megszerezni, sem megvásárolni nem lehet, hanem úgy lehet alakítani az életünket, hogy befogadóbbá legyünk.

Ha az ember tudatosan éli a hétköznapjait, akkor lesz benne megállás, önreflexió, imádság, egymásra figyelés és elcsendesedés is, az emberi kapcsolatok ápolása is. Ha mindez jelen van az életünkben és tudatosan megéljük, akkor felfedezhetjük Isten jelenlétét.

Amikor rájövünk, megérezzük, megtapasztaljuk, hogy Isten az, aki jelen volt és van, akkor az magával hozza a reményt. Csodálatos, hogy a feltámadás után Jézus a zárt ajtókon keresztül is közel tudott menni a tanítványokhoz. De ehhez fontos volt, hogy a tanítványok együtt legyenek. Hogyha megnézzük: amikor a feltámadás után megjelenik az asszonyoknak, a tanítványoknak, a közösségeknek, ott mindig az érvényes, hogy akinek megjelenik, az keresi Őt. Mária Magdolna hajnalok hajnalán fogja magát és kimegy a sírhoz és keresi Őt – és ez ad lehetőséget a találkozásra. Az emmauszi tanítványok ketten együtt őszintén beszélgetnek az érzéseikről, arról, ami történt. És ott tud csatlakozni Jézus hozzájuk.

A keresztre feszítés után a szomorúság miatt az apostoloknak összetört az élete, nem tudják, mit csináljanak. Péter azt mondja, megyek halászni, ebből elég volt, erre a többiek azt mondják, hogy veled megyünk. Nyomorúságában az ember nem várja, hogy na, most akkor történjen valami, hanem tudatosítja, hogy nehéz a helyzet, és mi az, amit ekkor tenni tud. Azt a picit megpróbálja megtenni, Isten pedig ott mutatkozik meg és ott csatlakozik – ilyen helyzetben történik a csodálatos halfogás. És így születik a remény.

A remény zarándokának lenni ezt jelenti: el kell indulnom azzal a kevéssel, amim van, abban a nehéz helyzetben, amiben vagyok. Ha egyebet nem tudok, de legalább tapogatózzak. Mert akkor Isten megfogja a kezemet,

és ő képes a zárt ajtókon keresztül is közeledni hozzám.

Darvas Piroska Galéria

Nagyböjti készület Kolozsváron a keresztények legnagyobb ünnepére, a húsvétra

Fotó: Cziple Hanna Gerda

– Saját tapasztalatából kiindulva tudna ilyen nehezebb helyzetre és tovább indulásra példát mondani?

– Volt egy nehezebb életszakaszom, amikor Bécsben teológiát tanultam, idegen nyelven, idegenben, egyedül. A szövegeket száraznak éreztem, az volt az érzésem, hogy szükségem lenne valamire, ami élettel telibb, mint a teológiai szövegek. Vettem egy virágot az ablakpárkányomba, és elkezdtem ápolgatni, gondját viselni. Krízishelyzetben az is segít, ha az ember elkezd egy másik élőlényre figyelni, segíteni valaki másnak. Van, akinek az segít, ha elkezd naplót írni, másnak, ha személyesen elbeszélget valakivel, megint másoknak az, hogyha hasonló nehézséggel küszködőkkel kerülnek kapcsolatba, vagy elkezdenek gondoskodni a körülöttük lévőkről. Akad, akinek az segít, ha valamilyen fizikai munkát végez, ez lehet kertészkedés vagy önkéntes munka. Van egy ismerősöm, aki úgy szabadult meg a belső szorongásaitól, hogy fél évig rendszeresen segített a fogyatékkal élőknek: sérült emberektől tanulhatta meg, hogyan lehetséges megnyílni az életre.

Ahányféle krízishelyzet van, annyiféle reakció születik. Sokszor az is nagyon sokat segít, ha az ember csak tudatosan kihúzza magát és felnéz kicsit az égre,

hagyja, hogy a nap sugarai átjárják. Ha valamiképpen keresi a kapcsolatot az élettel, keresi azt, hogy hol mutatkozik meg az élet.

Darvas Piroska Galéria

Darvas Piroska: „ahogyan a mai ember megéli a húsvétot, abban benne van az elkerülő mechanizmus: teleaggatjuk az ünnepet csecsebecsével és szemfényvesztéssel, csak hogy ne kelljen szembesülni a lényeggel”

Fotó: Cziple Hanna Gerda

– Kicsit kanyarodjunk oda vissza a pályája vázolásában, hogy teológiai képzésben részesült…

– A teológiai képzettségemmel nem nagyon szoktam előrukkolni, nem beszélek róla, hanem valahogy

mindig úgy próbálom a gyakorlatban megfogalmazni az üzenetet, hogy észre se vegyék az emberek: ez tulajdonképpen teológia.

– Visszatérve a segítőnővérek küldetéséhez: a rend Szent Ignác-i, azaz jezsuita lelkiségű. Megfogalmazná olvasóink számára, mi ennek a lelkiségnek a magva?

– Közösségünk Szent Ignác-i lelkiségű, de a karizmánk, amiért a közösség létrejött, a rendünk nevében is benne van: a „tisztítótűzben szenvedő lelkeket segítő nővérek”. Tehát segíteni azokat, akik nehéz életszakaszokon mennek át, kríziseket élnek meg, szenvednek, és elkísérni őket egészen a halálon túl. Ezt a karizmát a Szent Ignác-i lelkiség segítségével próbáljuk megélni.

Küldetésünk azt is jelenti, hogy Istent mindenben keresni és megtalálni. Ez a Szent Ignác-i jelmondat segít nekünk abban, hogy ne gyökerezzünk le egyazon helyen vagy munkaterületen, így rugalmas a működésünk. Kis közösségben élünk, nincsen rendi ruhánk,

hogy könnyebben kapcsolatot tudjunk teremteni akárkivel. Különböző szakterületeken dolgozunk: az erdélyi segítőnővérek közt van, aki pedagógusként, orvosként, családterapeutaként, plébánián pasztorációban, vagy kórházi pasztorációban, kórházlelkészként tevékenykedik. Másik nagyon fontos összetevő a Szent Ignác-i lelkiségben a személyesség – ezért vezetünk nagyon sok személyesen kísért lelkigyakorlatot. Loyolai Szent Ignác lelkigyakorlatos könyvében arra bátorít, hogy a lelkigyakorlat-kísérő lépjen mindig vissza és engedje, hogy a Teremtő személyesen közölhesse önmagát a teremtményével. Tehát mi, segítőnővérek ekképpen katalizátorokként látjuk magunkat: ott vagyok, de igyekszem úgy ott lenni, mintha ott se lennék, tehát segíteni, hogy a Jóisten szólhasson ahhoz, akit kísérek.

Nem az a fontos, amit én prédikálok, mondok, teszek vagy nem teszek, inkább egyfajta bábáskodásról van szó: annak, aki hozzám jön segítséget kérni, segítsek, hogy tudjon „megszületni” az új életre.

Hogy az illető a szenvedésből, nyomorúságból – vagyis jelképesen szólva: halálból – maga tudja megtalálni az utat, és képes legyen továbblépni. Én csak segítek. Egy másik fontos összetevője a Szent Ignác-i lelkiségnek a Krisztus-központúság. Minden nagyobb lelkiségnek megvan a fő tartópillére, vagyis az, amit tudatosabban próbál megélni mindabból, ami a hitünk titka. Például a ferences lelkiségben fontos a szegénység, a bencés lelkiségben a Szentlélek karizmatikus jelenléte. A Szent Ignác-i lelkiségben az a fontos, hogy segítünk, hogy a hozzánk fordulók személyes kapcsolatba kerülhessenek Krisztussal. Szent Ignác mondja, hogy ima végén beszélgessek Jézussal, mint barát a baráttal. Tehát ebben is próbálunk segíteni.

Darvas Piroska Galéria

Krisztus szenvedésének stációi a csíktaplocai templomban

Fotó: Pinti Attila

Interjúnk második, befejező részét hamarosan közöljük.

korábban írtuk

Gagyi Katinka: Húsvétkor Isten elhengeríti a követ életünk útjából
Gagyi Katinka: Húsvétkor Isten elhengeríti a követ életünk útjából

A régiek naptárában Szent György havaként jegyezték ezt a bolondos, alkalmazkodóképességünket igencsak próbára tevő hónapot. Bár a húsvét mozgó ünnep, leggyakrabban áprilisban ünnepeljük, így rányomja bélyegét az egész hónap hangulatára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst
2025. április 18., péntek

Ne csak húsvétkor együnk bárányhúst

2025. április 18., péntek

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)

Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.

A CFR megható gesztussal próbálta enyhíteni az U-szurkolók által bántalmazott fiatalok traumáját (Videó)
2025. április 18., péntek

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében

Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.

Halálos baleset történt az egyik erdélyi megyében
2025. április 17., csütörtök

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában

Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.

Magyarországiak szenvedtek halálos balesetet Romániában
2025. április 17., csütörtök

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)

Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.

Többéves késés után végre elkészül egy alagút a páneurópai vasútvonalon (videóval)
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk
2025. április 17., csütörtök

Húsvétkor nem fogunk fázni, de megázhatunk

2025. április 17., csütörtök

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron

Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.

Közel száz pap vett részt a hagyományos nagycsütörtöki krizmaszentelési szentmisén Gyulafehérváron
2025. április 17., csütörtök

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int

Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.

Árvíztől tartanak egy erdélyi gát megrepedt betonfala miatt, a vízügy nyugalomra int
2025. április 17., csütörtök

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta

Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.

Újabb tíz vadonatúj villamossal bővül az aradi tömegközlekedési flotta
2025. április 17., csütörtök

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején

Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.

Óriási harcsát fogtak a Maroson – csak épp horgásztilalom idején