Bernáth Gusztávné Tari Katalin
Januári cikkünkben olvasóink már megismerhették az Oncompass Medicine történetét és működési mechanizmusát, míg legutóbb az Erdélyben elérhető szolgáltatásaikról tájékoztattunk. Ezúttal egy olyan személlyel ismerkedhetünk meg, akinél daganatos elváltozásokat állapítottak meg, a precíziós onkológia segítségével azonban már évek óta tünetmentesen éli mindennapjait. Portálunknak Bernáth Gusztávné Tari Katalin mesélt betegségéről és gyógyulásáról, valamint az Erdély iránt érzett mérhetetlen szeretetéről.
2019. november 12., 12:312019. november 12., 12:31
2019. november 12., 12:362019. november 12., 12:36
Ugyan Katalinnak nincsenek egyenes ági erdélyi gyökerei (bár férjének a nagyapja az első világháborúban még harcolt az Úz völgyében), mégis megsüvegelendő az, ahogyan viszonyul vidékünkhöz. 1997-ig sohasem járt errefelé, akkor azonban lehetősége nyílt eljutni Erdélybe, az itteni környezet pedig egyből magába szippantotta és párjával aktív Erdély-járóvá váltak. 2000-ben a csíksomlyói búcsúba is eljutott, ahová azóta minden évben visszajár pünkösd idején.
A rossz hírekről 2012 utolsó napjaiban szereztek tudomást, ez mégsem tántorította el attól, hogy a szilvesztert Erdélyben töltse kedves székelyföldi ismerősök társaságában.
A következő év elején azonban már sugárkezeléseket kapott. Szerencsére ezzel egy időben az Oncompass Medicine szolgáltatásaival is találkozott: a kemoterápiás kezelések alatt egy génvizsgálatot is elvégeztek Katalinnál. Az elemzések után kiderült, hogy milyen mutációk okozzák az elváltozást, a hatóanyagot pedig azonnal elkezdték kutatni. „Németországba és Olaszországba is kiküldték a leleteimet, de egyik országban sem fogadtak, vélhetően a klinikák telítettsége miatt. Végül Spanyolországban sikerrel jártam, ahol egy malagai csoport biztosította a számomra hatásos gyógykezelést” – mesélte Katalin. Négy hónapra költözött a dél-spanyol városba, 2013 októberében pedig tünetmentesen térhetett haza gyöngyöspatai otthonába.
Eleinte havi rendszerességgel járt vissza Spanyolországba ellenőrzésekre és a gyógyszerek beszerzésére, majd kis idővel rá negyedévente. „Szinte az összes nagy európai város repterén jártam már az átszállások miatt, de az összes utazást kalandként fogtam fel” – mondta nevetve Katalin. Mivel a kezelés sikeres volt, ezért az orvosságot törzskönyvezték Magyarországon, így ma már nem kell hosszú utakat megtennie a készítmény beszerzéséhez.
„Erdély és főként Csíksomolyó szelleme óriási lelki töltetet és energiát ad nekem, olyat, amelyeket nem lehet szavakba önteni” – állítja Katalin. A betegségével egy időben Katalin naplót kezdett írni, amelyet Akinek kétszer kelt fel a nap… címmel Mihalicz Csilla újságíró kötet formájában kiadott. A könyv arra hivatott, hogy minél többen megismerjék a reményt adó, az emberek számára sokszor hihetetlen történetet és bátran szembeszálljanak a végzetesnek hit kórral.
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója szerint
Az orvostudmány ugyanis csak akkor tud előre haladni, hogyha konkrét példákat és bizonyítékokat tud felmutatni arról, hogy az újonnan kifejlesztett célzott daganatellenes hatóanyagok valóban képesek segíteni a betegeken. Katalinon márpedig segített, aki betegsége óta megfiatalodva és tervekkel teli éli mindennapjait.
(X)
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
Maros megyei rendőrségi források szerint 5000 eurós jutalmat ajánlanak a nyomravezetőnek, aki hozzásegíti a rendőröket a mezőméhesi gyilkossággal vádolt Emil Gânj elfogásához.
szóljon hozzá!