Bernáth Gusztávné Tari Katalin
Januári cikkünkben olvasóink már megismerhették az Oncompass Medicine történetét és működési mechanizmusát, míg legutóbb az Erdélyben elérhető szolgáltatásaikról tájékoztattunk. Ezúttal egy olyan személlyel ismerkedhetünk meg, akinél daganatos elváltozásokat állapítottak meg, a precíziós onkológia segítségével azonban már évek óta tünetmentesen éli mindennapjait. Portálunknak Bernáth Gusztávné Tari Katalin mesélt betegségéről és gyógyulásáról, valamint az Erdély iránt érzett mérhetetlen szeretetéről.
2019. november 12., 12:312019. november 12., 12:31
2019. november 12., 12:362019. november 12., 12:36
Ugyan Katalinnak nincsenek egyenes ági erdélyi gyökerei (bár férjének a nagyapja az első világháborúban még harcolt az Úz völgyében), mégis megsüvegelendő az, ahogyan viszonyul vidékünkhöz. 1997-ig sohasem járt errefelé, akkor azonban lehetősége nyílt eljutni Erdélybe, az itteni környezet pedig egyből magába szippantotta és párjával aktív Erdély-járóvá váltak. 2000-ben a csíksomlyói búcsúba is eljutott, ahová azóta minden évben visszajár pünkösd idején.
A rossz hírekről 2012 utolsó napjaiban szereztek tudomást, ez mégsem tántorította el attól, hogy a szilvesztert Erdélyben töltse kedves székelyföldi ismerősök társaságában.
A következő év elején azonban már sugárkezeléseket kapott. Szerencsére ezzel egy időben az Oncompass Medicine szolgáltatásaival is találkozott: a kemoterápiás kezelések alatt egy génvizsgálatot is elvégeztek Katalinnál. Az elemzések után kiderült, hogy milyen mutációk okozzák az elváltozást, a hatóanyagot pedig azonnal elkezdték kutatni. „Németországba és Olaszországba is kiküldték a leleteimet, de egyik országban sem fogadtak, vélhetően a klinikák telítettsége miatt. Végül Spanyolországban sikerrel jártam, ahol egy malagai csoport biztosította a számomra hatásos gyógykezelést” – mesélte Katalin. Négy hónapra költözött a dél-spanyol városba, 2013 októberében pedig tünetmentesen térhetett haza gyöngyöspatai otthonába.
Eleinte havi rendszerességgel járt vissza Spanyolországba ellenőrzésekre és a gyógyszerek beszerzésére, majd kis idővel rá negyedévente. „Szinte az összes nagy európai város repterén jártam már az átszállások miatt, de az összes utazást kalandként fogtam fel” – mondta nevetve Katalin. Mivel a kezelés sikeres volt, ezért az orvosságot törzskönyvezték Magyarországon, így ma már nem kell hosszú utakat megtennie a készítmény beszerzéséhez.
„Erdély és főként Csíksomolyó szelleme óriási lelki töltetet és energiát ad nekem, olyat, amelyeket nem lehet szavakba önteni” – állítja Katalin. A betegségével egy időben Katalin naplót kezdett írni, amelyet Akinek kétszer kelt fel a nap… címmel Mihalicz Csilla újságíró kötet formájában kiadott. A könyv arra hivatott, hogy minél többen megismerjék a reményt adó, az emberek számára sokszor hihetetlen történetet és bátran szembeszálljanak a végzetesnek hit kórral.
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója
Dr. Peták István, az Oncompass Medicine tudományos igazgatója szerint
Az orvostudmány ugyanis csak akkor tud előre haladni, hogyha konkrét példákat és bizonyítékokat tud felmutatni arról, hogy az újonnan kifejlesztett célzott daganatellenes hatóanyagok valóban képesek segíteni a betegeken. Katalinon márpedig segített, aki betegsége óta megfiatalodva és tervekkel teli éli mindennapjait.
(X)
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
Templomokat lehet meglátogatni egy új kezdeményezés keretében, amit a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KRE) indított a múzeumok éjszakája mintájára.
A súlyos pénzbüntetés és a hatósági tilalom ellenére továbbra is üzemeltettek egy homok- és kavicsbányát az Arad megyei Újpanád (Horia) környékén. A környezetvédelmi felügyelőség újabb bírságot szabott ki, és elrendelte a tevékenység felfüggesztését.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
szóljon hozzá!