A Gyergyóremetei Fúvószenekar. A településen nem kevesebb, mint kilencven éves múltra tekint vissza ez a műfaj
Fotó: Facebook/Gyergyóremetei Fúvószenekar
A nyár megannyi rendezvényein találkozhatunk kisebb-nagyobb települések fúvószenekaraival is. A Székelyföldön rengeteg falu, község büszkélkedhet több évtizedes, akár évszázados múltú együttessel, amelyek amúgy a modern zenével is tartják a lépést, hiszen vannak fúvószenekarok, melyek Lady Gaga- vagy épp Michael Jackson-feldolgozásokat is előadnak. Cikkünkben a fúvószenekarok tagjai által őrzött hagyományok nyomába eredtünk.
2024. július 22., 18:562024. július 22., 18:56
Az amatőr fúvószenekarok mozgalma a 19. és 20. századok fordulóján indult útjára Erdélyben, elsősorban magyarországi mintára. Sok együttes a mai napig folytonosan létezik, versenyekre jár, fellép falunapokon, ünnepélyeken – a fúvószene szeretete, illetve gyakorlata sok esetben apáról fiúra száll. Dombora Anna, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium zenetanára, a rétyi Kováts András Fúvószenekar oszlopos tagja lapunknak felidézte, hogy a fúvószenekar-mozgalom kezdeti időszakában, amikor Erdély-szerte megalakultak a zenekarok,
Később, a hetvenes években Háromszéken Kelemen Antal iskolaigazgató adott új lendületet a fúvóséletnek. Erre azért volt szükség, mert a második világháború idején nehéz volt fennmaradniuk ezeknek az együtteseknek, hiszen más volt a prioritás.
„A mozgalom újbóli fellendülése nyomán tulajdonképpen amatőr szinten működtek ezek a zenekarok, autodidakta zenészekkel, nem szakemberek irányításával. Ma is nagyon sok olyan fúvószenekar van, amelyet nem zenetanár, nem szakember irányít, hanem önmagát képező, zenét szerető, zenélni vágyó ember. Az erős családi kötelékek, hogy ugyanazon közösséghez tartozzanak az emberek: ez az, ami nagyon fontos ezeknek a zenekaroknak a működésében” – magyarázta a Krónikának Dombora Anna, hozzátéve, a rétyi fúvószenekar is többgenerációs közösség, melynek tagjai 12 és 60 év közöttiek, összesen hetven ember.
A zenetanártól megtudtuk, hogy egyre nagyobb figyelem esik ezekre az együttesekre: versenyeket, fesztiválokat, táborokat szerveznek, ahol a gyerekek kipróbálhatnak hangszereket vagy akár intenzív hangszeres oktatásban vehetnek részt. Napjainkban számos településen működik népművészeti iskola, amelyeknek általában van fúvószenei tagozata is bizonyos falvakban.
– fejtette ki a sepsiszentgyörgyi pedagógus.
Arra is kitért, hogy ezeknek a zenekaroknak a repertoárja igencsak megújult, szerinte néha túlságosan is. Például vannak fúvószenekarok, melyek Lady Gaga- vagy épp Michael Jackson-feldolgozásokat játszanak, mások a bigbandes hangzás (a big band legalább 10 fős nagyzenekar) irányába „mentek el”, és gyakran teljesen háttérbe szorultak az induló zenéből és a folklórból merítkező, kifejezetten fúvószenekarra írt műdalok, a magyar klasszikus átiratok.
A Rétyi Kováts András Fúvószenekar is többgenerációs közösség, melynek tagjai 12 és 60 év közöttiek
Fotó: Toró Attila/Sepsiszentgyörgy.info
A Rétyi Kováts András Fúvószenekarnak minden évben vannak tematikus fellépései. Például május elsején, amikor egy traktor utánfutójára felülve vonulnak végig a településen, ugyanakkor fel szoktak lépni a Székely Vágtán, a március 15-i ünnepségen, és járnak fúvóstalálkozókra is. Az együttes tagjai egyébként nem saját hangszereken játszanak, hiszen azok nagyon drágák, a helyi önkormányzat biztosítja ezeket, hogy legyen mivel/amin zenélniük. Továbbá egyesületük révén pályázatok révén igyekeznek fenntartani a zenekart. Különben a rétyi fúvószenekar idén a C nehézségi fokozatot teljesítve 95 pontot kapott, ezáltal Kiemelt arany minősítésben részesült a Magyar Fúvószenei és Mazsorett Szövetségtől.
A Hargita megyei Gyergyóremetén létezik ifjúsági és „öreg”, azaz felnőtt fúvószenekar is, utóbbi körülbelül 15 tagot számlál.
Tagjai – bár kottából is olvasnak – gyakran improvizálnak, mindenhova eljárnak, ahol szükség van rájuk a temetéstől a lakodalomig; karmesterük sincs, tagjai egyszerűen élvezik az együtt zenélést.
Eljárnak román lakodalmakba is, búcsúkra, iskolai találkozókra, néha szekerén zenélve őrzik a hagyományokat. A zenekar tagjai valamennyien férfiak, akik a mindennapokban gazdálkodnak, a fúvószene mondhatni a hobbijuk, szenvedélyük. Sokan közülük egyébként kottát olvasni is csak „menet közben” tanultak meg, általában jobban érzik magukat, ha szabadon zenélhetnek. Hangszerük nekik is a helyi önkormányzat jóvoltából van, többen több hangszeren is tudnak játszani, mikor, amin kell.
Az 1934-ban alapított gyergyóremetei fúvószenekar a nyolcvanas évekre „kiöregedett”, így Bakos Károly matematikatanár tulajdonképpen újraszervezte azt, immár ifjúsági fúvószenekarként. Ennek a maradványa a fentebb bemutatott, jelenlegi felnőtt zenekar.
Az ifjúsági zenekarnak körülbelül félszáz tagja van, hatéves résztvevőtől 22 évesig. A mozgatóerő főként a hagyomány, a fiatalok elsősorban az idősebbek példáját követve csatlakoznak. Akárcsak a felnőttek, a fiatalok is az önkormányzat hangszereit használják, azokkal mennek kiszállásokra, versenyekre, találkozókra.
„Amúgy azt kell tudni, hogy
Minden ezrednek kellett fúvószenekara legyen, és akik onnan leszereltek, a saját településükön fúvószenekarokat hoztak létre” – magyarázta a Krónikának Laczkó Gyula karvezető, rámutatva, tevékenységük hagyományokat örökít tovább.
Napjaink Európájában – így Romániában és Magyarországon is – nincs fontosabb kérdés, mint a népesedés ügye, hogy mi, magyarok, románok, európai emberek, be tudjuk-e lakni ezt a földet – jelentette ki Kövér László házelnök Kolozsváron.
Beiktatták tisztségébe pénteken Soós Zoltánt, Marosvásárhely újraválasztott polgármesterét, és a helyi közgyűlés is megalakult, melyben az RMDSZ-nek van a legtöbb képviselője. Soós a parttalan vitáktól hangos képviselő-testület támogatását kérte.
A brassói regionális kórház projektjét az USR-s önkormányzat „túlméretezte”, amikor módosított az eredeti terven – jelentette ki Brassóban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az egészségügyi miniszter.
Az új, szakmai kutatások fényében fogalmaz meg javaslatokat a kisebbségi diákok románnyelv-oktatására összpontosító, szakmai szempontú beadvány, amellyel az oktatási minisztériumhoz fordult a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Köröz a rendőrség egy ismeretlen gépkocsivezetőt, aki csütörtök este halálra gázolt egy 67 éves gyalogost Aranyosegerbegy (Viişoara) község területén, majd elhajtott a baleset helyszínéről.
Újabb három F-16 Fighting Falcon típusú vadászgép szállt le csütörtökön az aranyosgyéresi légi támaszponton azok közül, amelyeket Norvégiától vásárolt Románia – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Újrázhat Béres Csaba, a Bihar megyei Székelyhíd jelenleg is regnáló polgármestere, a margittai bíróság ugyanis elutasította az Erdélyi Magyar Szövetség és jelöltje, Boros Dávid fellebbezését.
Személygépkocsit sodort el csütörtökön a vonat a Máramaros megyei Zazár település közelében levő vasúti átjárón; a járműben ülő két személy életét vesztette.
Veszélyes vegyi anyagokat, hamis pénzt és divatárut foglaltak le többek között a rendőrök a szerdán Arad és Temes megyében tartott razzia során.
Különösen nagy tétje van a romániai parlamenti és államfőválasztásnak, és az RMDSZ jó szereplése a garanciája a jó román–magyar kapcsolatoknak is – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Sepsiszentgyörgyön.
szóljon hozzá!