Utolsó pillanatban jogi kapaszkodót talált az EMNP a nagyváradi Emília-malom ügyében, így van rá esély, hogy megmentsék a bontásra ítélt műemléket.
2014. február 17., 19:382014. február 17., 19:38
Jogi kapaszkodót talált az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei szervezete a nagyváradi Emília-malom lebontásának megakadályozásához: hétfőn sürgősségi eljárással kérvényezték az 1885-ben épült gőzmalom műemlékké nyilvánítását a Bihar Megyei Művelődési Igazgatóságnál.
„Három nap múlva kell választ kapnunk, és azt hiszen, ez az utolsó esély arra, hogy a már félig lerombolt épületből valamit megmentsünk. Túl sok reményt nem fűzök hozzá, de legalább megpróbáltuk\" – jelentette be Csomortányi István, a néppárt megyei vezetője.
Emlékeztetett, hogy három évvel ezelőtt épp ő jelentette fel a malom tulajdonosát, az USL-es megyei tanácsos Dumitru Copilt, amiért az a történelmi belváros védett övezetében engedély nélkül kezdte el bontani az önkormányzattól vásárolt ingatlanát. „Választ azóta sem kaptam a feljelentésre, de a bontás akkor leállt\" – mondta Csomortányi.
Mint arról beszámoltunk, a rendőrségi nyomozás, illetve a per idejére az akkor Sárközi Zoltán elnökölte megyei műemlékvédő alapítvány kérvényezte a műemlékké nyilvánítás leállítását, de az üggyel Sárközi 2012-ben történt menesztése után már nem foglalkoztak. Csomortányi rámutatott: a 12 hónapos védettséggel járó eljárást még a kezdeményező sem állíthatja le, így szerinte annak kérvényezése „értelmetlen gyávaság\" volt az RMDSZ-tanácsos által vezetett szervezet részéről, amiért azt tudomása szerint a tulajdonos perrel fenyegette.
Sárközi lapunknak leszögezte: semmilyen megfélemlítés, fenyegetés nem történt, az eljárást jogi megfontolásból épp az épület védelmének érdekében akarták ideiglenesen felfüggesztetni. Tény viszont, hogy az egyéves védelmi időszak úgy telt el, hogy a minisztérium illetékes osztálya nem foglalkozott az üggyel.
Nagyvárad közben saját területi emlékműbizottságot kapott, amely Csomortányi szerint könnyebben kiadja az engedélyeket, mint a kolozsvári testület, így Copil megszerezte az engedélyeket, és idén törvényesen kezdte el a bontást. „Ez a szomorú eset azt mutatja, mennyire inkompetensek az állami szervek, amelyeknek a műemlékeket kellene védeniük\" – fogalmazott Csomortányi István.
Fennállásának tízéves évfordulóját ünnepelte a Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája. A vendégek betekinthettek a szakosztályok működésébe, a templomi ünnepség pedig számba vette az elmúlt tíz esztendő történéseit.
Folytatódnak a munkálatok a Korond-pataknál a parajdi sóbányát veszélyeztető vízszivárgás csökkentése érdekében – közölte csütörtökön Facebook-oldalán a Román Vízügyi Igazgatóság.
Három autó ütközött össze csütörtök délitán a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Nagylak és Arad közötti szakaszán, a tömegbalesetben 11 személy megsérült.
Románia nem erősíti az egyenlők Unióját, ha a George Simion megválasztása nyomán saját jogállamisága rombolásába kezd, és ha itthon nem tesz lényegi közjogi lépéseket a magyar közösség jogegyenlősége érdekében – szerepel az EMNT választási felhívásában.
Középkorú és idősebb nőkkel vette fel a kapcsolatot közösségi oldalakon az a nigériai származású, Kolozsváron élő 29 éves férfi, aki a ,,kapcsolatépítés” során jelentős összegeket csalt ki áldozataitól.
Medvét észleltek Kolozsvártól alig több mint 10 kilométerre, Ajton, illetve a magyar többségű Györgyfalva határában. A pánikkeltést álhírek is fokozták, miszerint már háziállatokat is elpusztított a nagyvad.
„Ma Mircea Mălannal a közlekedési minisztériumban jártam, ahol Sorin Grindeanu miniszter jelenlétében tanúja voltam a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi út Nagyvárad–Nagyszalonta-szakaszára vonatkozó szerződés aláírásának” – újságolta csütörtökön Florin Birta.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége felhívást intézett szerdán este a pedagógusokhoz az államfőválasztás kapcsán, Márton Áron püspök gondolatát idézve.
Ünnepélyes keretek között megnyitották szerda este a temesvári Szent György-székesegyházban a Millenium Csanadiense 1030–2030 című vándorkiállítást, mely az egyházmegye 1030–1552 közötti 500 évét ismerteti dokumentumok és régészeti leletek bemutatásával.
Nemi erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
szóljon hozzá!