Péter Ferenc tanácselnök, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke
Fotó: Sándor Csilla
Az RMDSZ és a MOGYE magyar oktatói között zajló egyeztetés értelmében január végén találkozóra kerül sor az egyetem vezetőségével, ahol kérjük, hogy az önálló angol nyelvű kar mintájára hozzák létre az önálló magyar nyelvű kart is az egyetemen – jelentette be csütörtökön Péter Ferenc, az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke.
2019. január 17., 18:202019. január 17., 18:20
2019. január 30., 12:332019. január 30., 12:33
A Maros Megyei Tanács elnöki tisztségét betöltő politikus arra reagált, hogy angol nyelvű kar létrehozásáról döntött a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) szenátusa. Péter Ferenc üdvözli az angol nyelvű orvosképzés bővítését, az intézkedés azonban szerinte egyértelműen mutatja: kettős mércével mér a MOGYE, a magyar oktatók és diákok törvényes kérésének sorozatos visszautasításával diszkriminálja a magyar közösséget.
„Miközben az angol nyelvet beszélő, és angolul tanuló diák- valamint munkaközösség önállósodhat, a magyar oktatóknak és diákoknak alá kell vetniük magukat a többség akaratának. Az intézmény vezetősége meg sem próbálja leplezni magyarellenességét” – szerepel az RMDSZ Maros megyei vezetőjének csütörtöki állásfoglalásában.
Angol nyelvű kar létrehozásáról döntött a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) szenátusa – erősítette meg a hírt szerdán az MTI-nek Szabó Béla professzor, a magyar tagozat vezetője.
Péter Ferenc reagált arra is, hogy az egyetemet George Emil Palade neves orvosról és kutatóról keresztelné el a felsőoktatási intézmény román vezetősége. A tanácselnök úgy véli, Palade semmilyen módon nem kapcsolódik a több mint 70 éves orvostudományi egyetem marosvásárhelyi és magyar múltjához. Közölte, elfogadja a román közösség akaratát, de úgy véli, az lenne a legkevesebb, hogy a Babeș-Bolyai mintáját követve magyar tudósra is emlékeztetne az egyetem neve. A tanácselnök szerint az egyetem marosvásárhelyi múltját és azt a tényt figyelembe véve, hogy ezt az intézményt eredetileg a magyar közösség számára hozták létre, akkor felelnének meg az európai szemléletnek, és azáltal tartanák tiszteletben az európai uniós alapértékeket, ha a marosvásárhelyi magyar orvoslás kiemelkedő személyiségei közül is választanak egy nevet.
„Intézkedéseik nemcsak diszkriminatívak, de törvénytelenek is, hiszen olyan egyetemről beszélünk, amelyet a 2011/1-es oktatási törvény értelmében a multikulturális felsőoktatási intézmények közé sorolnak” – szögezte le az RMDSZ-es politikus, hozzátéve: a törvény életbe lépését követően a MOGYE vezetőségének azonnali hatállyal létre kellett volna hoznia az önálló magyar intézeteket és karokat. Péter Ferenc szerint az egyetem szenátusa évek óta figyelmen kívül hagyja a törvényt, ráadásul újabb meg újabb törvényszegéssel súlyosbítja helyzetét.
A Maros Megyei Tanács elnöke bejelentette: az RMDSZ és a MOGYE magyar oktatói között zajló egyeztetés értelmében január végén találkozóra kerül sor a MOGYE vezetőségével, ahol kérni fogják, hogy az önálló angol nyelvű kar mintájára hozzák létre az önálló magyar nyelvű kart is az egyetemen.
Megszólalt az ügyben Vass Levente parlamenti képviselő is, aki némi derűlátásssal úgy értékeli az angol nyelvű kar létrehozását, hogy immár nem lehet akadálya a magyar főtanszék vagy kar megalakításának sem. Az RMDSZ marosvásárhelyi szervezetének elnöke csütörtöki állásfoglalásában üdvözölte „a MOGYE-ügy kimozdulását a holtpontról az angol főtanszék megszavazásával, és remélhetőleg minél hamarabbi kialakításával”. A politikus szerint ha lehet angol nyelvű főtanszéket létrehozni a MOGYE multikulturális egyetemen a törvény értelmében, akkor nem lehet akadálya a magyar főtanszék vagy akár külön dékáni hivatallal rendelkező magyar kar megalakításának sem.
Vass Levente az Emil Paladéra vonatkozó névválasztást is „dicséretesnek” tartja, ugyanis véleménye szerint az átkeresztelési ötlet kinyilvánítása „kötelezően megnyitja a lehetőséget a magyarok számára is, hogy névadásban gondolkozzanak. A képviselő szerint a Palade név mellett Miskolczy Dezső nevét vehetné fel az intézmény. Különben a magyar agykutatás egyik úttörője, Miskolczy Dezső (1894–1978) 1940 és 1945 között a Kolozsvári Magyar Királyi Ferenc József Tudományegyetem tanszékvezetője, az utolsó két évben pedig rektora volt, majd 1945 és 1964 között a Marosvásárhelyi Orvostudományi Karon dolgozott tanszékvezetőként.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
1 hozzászólás