Fotó: Tóth Gödri Iringó
Filmbe illő életpálya rajzolódott ki abból a két előadásból, amelyet kedden tartottak a Kolozsvári Magyar Napok alkalmából Nagy Gáborról, a kincses város leghíresebb vendéglátósáról. A száz éve elhunyt vendéglős neve a korban Erdély-, illetve Monarchia-szerte ismert volt, vendéglőjének étkeit még Ferenc József is megkóstolta.
2022. augusztus 17., 09:412022. augusztus 17., 09:41
2022. augusztus 24., 17:122022. augusztus 24., 17:12
Nagy Gábor neve népes hallgatóságot vonzott az Erdélyi Múzeum-Egyesület székházába. A Erdélyi Múzeum-Egyesület és a Kolozsvár Társaság által a Kolozsvári Magyar Napok keretében kedden megszervezett előadás nem csak a híres vendéglős életpályájára koncentrált, hanem a kincses város múltjának érdekes részleteit is felvillantotta, a hallgatóság valóságos vendéglátóipari időutazáson vehetett részt.
Az esemény első előadója Nagy Béla nyugalmazott gépészmérnök volt, előadása Nagy Gábor, a kolozsvári legendás vendéglős emlékezete címet kapta, míg Talpas János egyetemi oktató (BBTE) Nagy Gábor szállodai és vendéglátási törekvései címmel tartott bemutatót.
Nagy Béla ismertette az 1845-ben Dömsödön született személyiség életpályáját. Mint elhangzott, Nagy Gábor a vendéglátóiparban egyszerű pincérként kezdte a karrierjét, de mivel álma egy saját vendéglő volt, fokozatosan lépkedett felfelé a hierarchiában, Budapesten, hajón is tanult, Marosvásárhelyen is megfordult. Kolozsvárra visszatérve több vendéglőben is dolgozott, illetve vezette azokat.
Ám céljai, tervei elszólították, 1891-ben megnyitotta a város legmodernebb, harminchat szobás szállodaéttermét, a Központi Szállót (ma Melody), melyet az első világháború előtt csak Nagy Gáborként emlegettek a városban.
a neves vendégekről könyvet vezetett Nagy Gábor, autogramokat is gyűjtött. A vendéglőbe a kincses város tehetősebb lakói, iparosok, üzletemberek, jogászok jártak, tulajdonképpen törzsvendégek voltak, akiknek saját páholya, „ketrece” volt a teremben.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A vetített képes előadásból azt is megtudtuk, hogy korabeli étlapok is fennmaradtak, amelyek arról árulkodnak, hogy
A borlapján saját borászatának termékeit találhatták meg a vendégek, többek között a Szamos Vízként ismert itóka is szerepelt a kínálatban, amelyet a millenniumi kiállításon is kitüntettek.
A minőségi italokat és ételeket jó zene kísérte, hiszen Nagy Gábor maga is zenélt, értő muzsikus volt, az általa első hegedűsként vezetett vonósnégyes „előzenekarként” léphetett fel Liszt Ferenc 1879-es kolozsvári koncertjén. Hegedűjátékára egyébként Johannes Brahms zeneszerző már akkor felfigyelt, amikor Nagy a Nemzeti Szálló főpincére volt.
Azt is megtudtuk, hogy Nagy Gábor korát meghaladva foglalkozott cateringgel, azaz ételkiszállítással is, továbbá vendéglője rendezvényeknek is otthont adott. Foglalkozott oktatással is, pontosabban megalapította az intézményesítettet pincérképzést, ami egyedülálló volt a városban, sőt a térségben is.
A nyári hegyi túrák gyönyörűek, de a havasokon gyorsan változó időjárás komoly veszélyeket is rejthet, villámlással kísért heves viharok törhetnek ki egyik percről a másikra.
Orvvadászat és vadállatok illegális tartásáért hatósági felügyelet alá került egy Arad megyei fiatalember, aki az év elején két medvebocsot ejtett foglyul.
Lezuhant egy kis méretű repülőgép kedden a Hunyad megyei Szászváros közelében.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
A május végén részben beszakadt híd miatt jelenleg akadozik a közlekedés, sok tehergépkocsi kénytelen behajtani a városba.
Hétfőn 24 órára őrizetbe vettek egy, a Beszterce-Naszód megyei Kolozsnagyidán élő, 24 éves nőt számítógépes bűncselekmény és fenyegetés miatt, az ügy a volt élettársát megölő és a házát rágyújtó Maros megyei férfi ügyéhez kapcsolódik.
Kizárólag román nyelvűre cserélték két Temes megyei település, Magyarszentmárton és Szerbszentmárton eddig kétnyelvű helységnévtábláját.
Ünnepélyesen megnyitották a 33. Bolyai Nyári Akadémiát (BNYA) Szovátán, a Teleki Oktatási Központban hétfőn – közölte a szervező Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ).
Restaurálják Brassó egyik fontos műemlékét, a Posztókészítők bástyáját – közölte a város önkormányzata.
Nyolcszáz dolgozónak és kétszáz munkagépnek köszönhetően továbbra is megfeszített tempóban, jól haladnak az A1-es autópálya hiányzó dél-erdélyi, „medvealagutakról” elhíresült szakaszának építésével.
szóljon hozzá!