Az optimálishoz képest háromszor nagyobb a medvék egyedszáma Romániában
Fotó: Rostás Szabolcs
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter. Mindez arról árulkodik, hogy jelentősen nőtt a medveállomány az elmúlt években az országban. A miniszter teljesen a polgármesterekre hatáskörébe utalná a veszélyes medvék kilövését.
2025. április 10., 16:462025. április 10., 16:46
2025. április 10., 20:212025. április 10., 20:21
A környezetvédelmi tárca vezetője sajtótájékoztatón ismertette a romániai barnamedve-populáció felmérésének előzetes eredményeit. Fechet elmondta, Románia rendelkezik a legnagyobb barnamedve-populációval Európában. Kitért egyúttal arra is, hogy számos olyan település, üdülőhely van, ahol a medvék jelenléte mindennapossá vált.
Mircea Fechet elmondta, a beavatkozás nem azt jelenti, hogy „hirtelen nekilátunk ritkítani a barnamedve-állományt”. A miniszter szerint a hatóságok érdekében áll a vadállomány konzerválása, de hasonlóképpen prioritásnak tekintik az állampolgárok biztonságát.
A miniszter egyúttal bejelentette, hogy meg kívánja könnyíteni a beavatkozást azokban az esetekben, amikor a ragadozó lakott településekre hatol be. Ennek érdekében törvénymódosító javaslatot kezdeményez, amelynek értelmében az adott település polgármestere azonnal dönthet egy medve kilövéséről, ha a nagyvad lakott településen jelenik meg. A jelenlegi szabályozás szerint hasonló esetben előbb el kell űzni a nagyvadat, majd meg kell próbálni befogni, és csak végső esetben altatható el vagy lőhető ki.
Fechet azt is elmondta, míg eddig a medvepopulációval kapcsolatos becslések többnyire a vizuális megfigyelésekre alapoztak, a medvevédelmi akcióterv keretében tudományos módszert alkalmaztak, genetikai minta gyűjtésével mérték fel az állományt. A szakemberek 25 megyéből több mint 24 ezer mintát gyűjtöttek, az ezekből leszűrt adatok megbízhatósági szintje 95 százalék.
A bukaresti zöldtárca megrendelésére legutóbb hat évvel ezelőtt készült állománybecslés, az akkori felmérés szerint 6450 és 7200 között lehet a vadon élő medvék száma Romániában.
A környezetvédelmi minisztérium 2023 májusában egy felmérés alapján 7500 és 8100 közöttire becsülte a vadon élő barnamedvék számát. A 2019-ben közzétett adatok alapján a vadásztársaságok még úgy becsülték, hogy Hargita megyében 1900 fölötti, Kovászna megyében 1500-1600 közötti, Maros megyében pedig nagyjából 1300 medve él. Ugyanakkor egy még korábbi, 2016-os medvebecslés során a szakemberek úgy vélték, hogy a romániai állomány egyedszáma 6050-6640 közötti.
2016 előtt a bukaresti környezetvédelmi tárca évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak, akkor azonban a Dacian Cioloș vezette technokrata kormány a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. A tiltás miatt jelentősen megnőtt a medvepopuláció, de a ragadozók által elkövetett támadások száma is. A román parlament tavaly júliusban törvénymódosítást fogadott el a túlszaporodott medveállomány ritkítását célzó vadászati kvótákról, miután a Bucsecs-hegységben, egy közkedvelt turistaösvényen 19 éves lányt ölt meg egy medve.
Az országban idén is több medvetámadás volt különböző erdélyi megyékben. Legutóbb a Brassó megyei Predealon történt medvetámadás borzolta a kedélyeket: az ország egyik legkeresettebb üdülővárosában március 30-án súlyosan megsérült a helyi Salvaspeo hegyimentő szolgálat munkatársa, amikor rárontott egy bocsos anyamedve. A súlyos fej- és mellkasi sérüléseket szenvedett férfit a város egyik utcáján, a Clăbucet-sípálya közelében találták meg a járókelők eszméletlen állapotban, azóta is kórházban ápolják.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!