Fotó: Rostás Szabolcs
Tizennégy év pereskedés után birtokba vehetik a Bánffy-örökösök 2200 hektáros erdőterületüket Maros megyében, miután az igazságszolgáltatás tetemes bírság kiszabásának terhe mellett a birtoklevél kiállítására kötelezte a területi prefektust. Az intézkedés jelentős lépésnek nevezhető annak ismeretében, hogy az elmúlt években a román állam megannyi, már visszaszolgáltatott birtokot visszaperelt a Bánffyaktól.
2022. november 03., 06:542022. november 03., 06:54
A Maros megyei kormányhivatal szerdán tette közzé honlapján, hogy Mara Togănel prefektus 12968-as számmal birtoklevelet állított ki Bánffy Éva Mária Rozália Heléna Johanna és Bánffy Jósika Imre László javára a Ratosnya és Felsőrépa környékén elterülő 2 260,81 hektár erdőről. Mindketten báró (losonczi) Bánffy László (1896–1974) örököseiként igényelték vissza a román állam által elkobzott jussukat még 17 évvel ezelőtt, ám megannyi hatósági és bírósági hercehurcát követően csak most vehetik ténylegesen birtokba a tulajdonukat.
Mivel elégedetlen volt azzal, ahogyan a ratosnyai polgármesteri hivatal földosztó bizottsága 2005-ben elbírálta a több mint 2200 hektár erdő visszaszolgáltatására vonatkozó igénylést, Bánffy Éva a Maros megyei ingatlanok fölötti magántulajdon jogát meghatározó megyei bizottságnál fellebbezett, majd óvása elutasítását követően 2008-ban bírósághoz fordult. A szászrégeni bíróság 2010-ben kihirdetett ítélete helyben hagyta az örökös keresetét, megállapította az erdőterület fölötti tulajdonjogát, egyúttal a ratosnyai földosztó bizottságot birtokba helyezésre, az illetékes megyei testületet pedig a birtoklevél kiállítására kötelezte. Az ítéletet 2011-ben a Maros megyei törvényszék megerősítette.
Nem kaphatják meg az állami erdészeti hivataltól igényelt 1,8 millió lejes kártérítést a Bánffy-család leszármazottjai, döntött a Maros megyei törvényszék.
Ennek ellenére a bírósági ítélet végrehajtására mindeddig nem került sor, a Maros megyei prefektúra ugyanis – az ingatlanok fölötti magántulajdon jogát meghatározó megyei bizottság révén – hat alkalommal különböző jogorvoslati próbálkozásokkal megtámadta a restitúciót kimondó határozatot. A birtokba helyezést akadályozó erőfeszítések azonban egytől egyig kudarcot vallottak, a szászrégeni bíróság idén júniusban született ítélete pedig minden további kibúvótól megfosztotta a hatóságokat. Arra kötelezte ugyanis a ratosnyai és a megyei illetékes bizottságot, hogy 2022. november 1-jéig állítsák ki a birtoklevelet a 2200 hektár Bánffy-erdőre, ellenkező esetben 2022. augusztus elsejei hatállyal 1000-1000 lejes bírságot kényelenek befizetni az állami költségvetésbe.
Előzetesen kikérte egyébként a bukaresti belügy- és a pénzügyminisztérium álláspontját is az ügyben, és mindkét tárcától azt a választ kapta, hogy az 1965-ben érvényes, valamint a jelenleg hatályos polgári perrendtartásról szóló törvény értelmében a bíróság által megszabott kötelezettség „önként végrehajtandó”.
A román kormány területi képviselője egyébként burkoltan elmarasztalja a prefektusi tisztséget 2014-ben betöltő elődjét amiatt, hogy – a bíróságokon zajló fellebbezési perekre hivatkozva – nem írta alá a birtoklevelet, holott egyetlen igazságszolgáltatási fórum sem rendelte el a restitúciót kimondó, 2010-ben született alapítélet végrehajtásának felfüggesztését. Nyolc évvel ezelőtt történetesen az a Vasile Liviu Oprea látta el a prefektusi teendőket, akinek közbenjárására peres úton visszakerült a román állam tulajdonába több mint 9300 hektárnyi erdő Ratosnya, Gödemesterháza és Palotailva környékén, amelyet 2007-ben szolgáltattak vissza a Bánffy család másik ágának, gróf Bánffy Dániel örököseinek.
Korábban már visszaszolgáltatott Bánffy-vagyonokat perelt vissza a román állam néhány évvel ezelőtt olyan perekben is, amelyeket Dănuț Emil Hălălai volt Fehér megyei prefektus indított, mégpedig arra hivatkozva, hogy egykori tulajdonosukat, Bánffy Dániel volt mezőgazdasági minisztert 1952-ben vagyonelkobzásra ítélte egy román népbíróság emberiesség elleni bűncselekményekre való uszítás vádjával. A Bánffy-leszármazottak azonban rávilágítottak: Bánffy Dániel vagyonát 1947–1948-ban államosították, így az 1952-es ítélet kimondásakor már nem volt vagyon, amit elkobozhatott volna tőle a román állam. Azt is hozzátették, hogy a volt miniszter ellen 1952-ben a kommunista koncepciós perben született elmarasztaló ítélet egy olyan ügyben, amiben 1946-ban a kommunista befolyástól még független kolozsvári táblabíróság már jogerősen felmentő ítéletet mondott.
A Bánffy-örökösök az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak a román állammal Maros és Fehér megyébe fennálló vagyonvitájuk miatt.
Visszakerült a román állam tulajdonába több mint 9300 hektárnyi erdő Ratosnya, Gödemesterháza és Palotailva környékén, amelyet 2007-ben visszaszolgáltattak gróf Bánffy Dániel örököseinek. A Giurgiu megyei törvényszék által hozott ítélet jogerős.
Cáfolta csütörtökön a marosvásárhelyi sürgősségi megyei kórház azokat a sajtóinformációkat, amelyek szerint egy oszlásnak indult holttestet találtak néhány hete az intézmény lépcsőjén.
Milánói járattal bővíti nagyváradi kínálatát a HiSky légitársaság, amely októberben indította el a londoni és bukaresti repülőjáratait – jelentette be csütörtökön a nagyváradi városháza és a Nagyváradi Nemzetközi Repülőtér sajtóosztálya.
Huszonnégy órára őrizetbe vették a három évvel ezelőtt az autójába rejtett pokolgéppel megölt aradi üzletember, Ioan Crişan lányát és két feltételezett bűntársát.
Bár nem vett részt semmilyen szervezkedésben, a forradalom leverését követő kirakatperek során hamis tanúzásra akarták kényszeríteni, és mert nem vallott diáktársai ellen, negyedéven kicsapták a teológiáról. Ami ezután következett, maga volt a borzalom.
Idén is verses-zenés megemlékezést, fáklyás felvonulást szervezett a kincses városban a Kolozs Megyei Magyar Diáktanács október 23-án az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek tiszteletére.
Érdemes a magyarokra figyelni, mert a végén mindig a magyaroknak lesz igazuk: így volt ez 1848-cal, 1956-tal is, és így lesz 2024-gyel is – hangoztatta Lázár János szerdán a Kolozsvári Magyar Operában.
A kolozsvári magyar történelmi egyházak, intézmények, civil és ifjúsági szervezetek közös összefogással ismét több programpontból álló megemlékezést szerveztek az 1956-os magyar szabadságharc hőseinek tiszteletére a kincses városban.
Bár még csak október van, idén már másodszor szorul javításra a Nagyváradot az észak-erdélyi autópályával összekötő, idén március végén átadott gyorsforgalmi út.
A Fidesz politikusai azért kampányolnak, hogy minél több magyar vegyen részt a közelgő romániai parlamenti és államfőválasztáson, célkitűzés, hogy az RMDSZ visszakerüljön a bukaresti kormányba – jelentette ki Lázár János szerdán Kolozsváron. A magyar kormány építési és közlekedési minisztere szerint Románi&am
A kormány szerdai ülésén jóváhagyta két már megkezdett vasúti beruházás, a Kolozsvár–Nagyvárad–Biharpüspöki és a Karánsebes–Temesvár–Arad, összesen több mint 320 kilométeres vasútvonal korszerűsítésének finanszírozását.
szóljon hozzá!