Fotó: Videófelvétel
Minősíthetetlen hangnemben beszél a hallgatókkal és kollégáival, inzultálja, évek óta megfélemlíti őket Szamosközi István, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) pszichológiaprofesszora a Krónikának nyilatkozó volt és jelenlegi hallgatók szerint.
2021. november 09., 13:462021. november 09., 13:46
2021. november 09., 16:112021. november 09., 16:11
A Szamosközi István magatartásával kapcsolatos botrányt kirobbantó videófelvétel rögzítése az online oktatás révén vált lehetővé: az egyik diák rögzítette, amint a kolozsvári BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának professzora és egyik kollégája beszélgetnek az online óra szünetében.
„Hé!” – szólítja meg diákjait a pszichológiaprofesszor az online oktatási platformon. Mint kiderül, azok nincsenek képernyő előtt, kollégája szünetre küldte őket. „De mér vannak szüneten, b...szd meg? Tudják, hogy jövök vissza. Az Isten b...ssza meg!” – reagál a hírre ingerülten Szamosközi, és miközben kollégája arról biztosítja, hogy mindössze öt percről van szó, egyre jobban dühbe gurul.
A kiszivárgott felvétel nyomán egyre többen feltárták a közösségi oldalakon a Szamosközi Istvánnal kapcsolatos kellemetlen élményeiket, és kiderült: nem egyedi esetről van szó, az ilyen megnyilvánulások nem ismeretlenek a kolozsvári pszichológia kar végzettjei és jelenlegi diákjai számára. Lapunk információi szerint
Több jelenlegi, illetve volt diák a Krónikának arról számolt be, hogy az sem kedvez a diák helyzetének, ha Székelyföldről vagy vidékről származik, ha csinos, vagy nem öltözködik divatosan – minden esetben sértő megjegyzést kap Szamosközitől, mely már verbális bántalmazásnak minősül.
Fotó: Jakab Mónika
Egy elsőéves hallgatótól megtudtuk: eddig jobbára olyan ártatlan megjegyzések hangzanak el órákon, hogy „a depresszió úrinőknek való”, viszont már most rettegnek attól, amiről a felsőbb évesek mesélnek. Mivel az általunk megkeresett jelenlegi diákok közül a bosszútól tartva senki nem vállalta, hogy névvel nyilatkozik, lapunk korábban végzett, illetve Kolozsvárról külföldi egyetemekre távozott hallgatókat faggatott a professzor stílusáról, magaviseletéről, ugyanis szerintük ez az évek során semmit sem változott.
„Az államvizsga dolgozatom védésekor engem is nagyon feldúlt, ahogy velem beszélt, ugyanakkor több lány is sírva jött ki a teremből, mert megalázta. Volt, aki azért sírt, mert az alakjára – kicsit duci volt – tett megjegyzéseket” – mesélte lapunknak egy már praktizáló pszichológus.
A BBTE Pszichológia Karán pár évvvel ezelőtt végzett nő szerint a felsőoktatási intézményen belül köztudott volt, hogy Szamosközi „nem nagyon tiszteli a nőket”, ahogy az is, hogy óráin „a megfélemlítés mindig benne van a pakliban”.
– jellemezte a professzort a pszichológus. Mint mondta, a szóbeli agresszióból nemcsak diákjai, de kollégái is részesültek, elsősorban azok, akik ellent mertek mondani neki, vagy a pszichológia általa kevésbé nagyra tartott területeivel foglalkoztak.
A volt diák szerint Szamosközi a kognitív pszichológiát „istenítette”, miközben fikázta a más területekkel foglalkozókat, a pszichoterápia szakértőit. „De volt tanár, akivel azért volt rossz viszonyban, mert nem hódolt be neki” – mesélte a kar egykori diákja.
„Azt mondta a dolgozatomra, hogy 10-est ér, de mivel július helyett csak a második védési időpontban, februárban jöttem, 9-est ad. Eközben a másik végzős diáknak, egy fiúnak, akinek ő volt a témavezető tanára, 10-est adott, pedig ő is februárban jött” – mesélte. Mint mondta, témavezető tanára is megerősítette neki: amiatt kapott kisebb osztályzatot, mert a professzor „háborúban állt” az oktatóval, általa rajta akart bosszút állni, a személyes harcaiba ugyanis a diákokat is belekeverte.
Fotó: Alkalmazott Pszichológia Intézet/Facebook
A pszichológus szerint Szamosközi István minősíthetetlen stílusa meglepő módon „nem mindenkinél verte ki a biztosítékot”, voltak hallgatók, akik szerették, és úgy gondolták, hogy a professzor valójában „edzeni” akarja a diákjait, fel akarja készíteni őket erre a cseppet sem könnyű pályára.
„Az egyetemi oktatás professzionális közeg kellene legyen, a nehézségekről beszélni kell, de szakmaian. Együttérző, professzionális kollégaként el lehet mondani. hogy terápián biztosan fogsz találkozni nehéz esetekkel, agresszióval” – utasította vissza a sokak által osztott indoklást a kolozsvári egyetem egy másik volt diákja, miszerint Szamosközi István „edzi”, felkészíti a diákokat a pályára . „Ez hatalmas tévképzet, becstelen igazolása az agresszív viselkedésnek” – jelentette ki a Krónikának Éltető Noémi, aki hat éve fejezte be a pszichológia szakot, és rossz élményekkel távozott a BBTE-ről.
„Én is ott akartam hagyni az egyetemet, mert nagyot csalódtam, mikor láttam, mi folyik tanítás helyett. Ami kárt tudott okozni, okozott, azt már senki nem tudja jóvátenni” – jelentette ki Noémi, aki szerint sok tehetséges diák hagyja ott az egyetemet Szamosközi miatt.
– nyilatkozta lapunknak a Németországban, mesterségesintelligencia-kutatóként dolgozó lány, aki nem félt megosztani a Szamosközi trágár szavait megörökítő videót. Éltető Noémi Facebook-falán rengetegen hozzászóltak a témához, sokan közülük a BBTE volt hallgatói, jelenleg is aktív pszichológusok, akiknek túlnyomó többsége elmarasztalja volt professzorát, mások ugyanakkor éppenséggel a pártját fogják.
„Sajnos akkor volt alkalmam többször is négyszemközt lenni vele. Amíg nem szóltam ellene semmit, nem szembesítettem, erősen hatalomfitogtató volt, de nem inzultált direkt módon” – magyarázta. Úgy véli, emiatt veszik sokan védelmükbe a professzort, mivel ha az ember az ő pártján áll, a tipikus kommunista hagyomány érvényesül: egyik fél tartja a hátát a másiknak.
„Velem is ezt játszotta: »Kell pénz? Tessék, itt van néhány száz lej!« És adott. Nem lehetett nem elfogadni. Ezzel párhuzamosan az órákon folyt a trágárkodás, mások mocskolása és a tanítás mellőzése, így egy adott ponton felálltam és mondtam, hogy ez nem egyetemhez méltó. Onnantól különösen ellenséges volt velem, mert nagyot csalódott” – mesélte Éltető Noémi.
Volt diákja szerint Szamosközi István az elején egyfajta „mentorszerepet” próbál eljátszani hallgatói előtt, amit sokan értékelnek. „Ez nem az a fajta mentorálás, ami egy egyetemi tanár feladata. Egy egyetemi tanárnak nem az a feladata, hogy pénzt vágjon hozzám, dicsérgessen vagy tanári állást ígérgessen a jövőben, hanem hogy türelmesen tanítson, megkülönböztetés nélkül támogassa az összes diákot. Nem pedig az, hogy kiválasszon néhány kedvenckét és a többit sározza” – jelentette ki Éltető Noémi.
A volt és jelenlegi diákok szerint a professzor hamar kipécéz magának embereket, akiket megszégyenít: akik Székelyföldről vagy vidékről érkeztek, azért, akik Budapestről, azokat azért, a szép lányokat a külsejükért. „Rengeteg szexista megjegyzése volt a küllemmel kapcsolatban, aki nem öltözködött elegánsan – fiúk-lányok egyaránt –, azt azért szégyenítette meg” – emlékezett vissza Noémi, aki szerint ez a többi oktatóra is vonatkozott. Egy tanárnőnek, amikor nadrágban jelent meg órát tartani, Szamosközi felrótta, miért nem visel szoknyát, „hogy látszódjon a lába”.
„Látták, hogy aki felszólalt ellene, az menesztve volt” – mondta. Úgy vélte, ez az oka, hogy a videót sem merik megosztani az érintettek, mert „rettenetesen bosszúálló személyről van szó”.
Éltető Noémi a kolozsvári alapképzés után Budapesten végezte el a mesterképzést kognitív tudományból, utána Németországban kezdte el a doktori képzést, jelenleg egy ottani kutatóintézetben mesterségesintelligencia-kutató. Állítja,
Közben a kognitív tudományt hangosan pártolja és minden egyebet sérteget, ám a kognitív tudományban sem tájékozott. „Például amikor elsőéves hallgatóként a mesterséges neurális hálózati modellezés iránt érdeklődtem, akkor megszégyenítően annyit mondott, hogy: »Neked minden új és érdekes, mint egy csecsemőnek. De ez a téma már a hetvenes években halott volt«. Lekezelően félreinformált, mert nem olvas szakirodalmat. Az egy dolog, hogy úgy kezdte a karrierjét, hogy plagizálta a doktori disszertációját. De azóta sem teljesítette a szakmai pozíciója által megkívántakat. Nincsenek nemzetközi elsőszerzős publikációi peer-review folyóiratokban, ami manapság konvencionális alapkövetelmény. Tehát nincsen sem terápiás, sem érdemi kutatói tapasztalata. Olyan ez, mint egy sebész, aki sosem látott pácienst, de még műtőszikét sem” – vont párhozamot a fiatal kutató.
Éltető Noémi szerint Szamosközi István eszköze a megfélemlítés és a korrupció, állást ígér embereknek, vagy éppen megfenyegeti őket, hogy soha nem diplomázhatnak le.
– szögezte le a Krónikának az egyetem volt diákja.
Hasonlóan gondolkodik a kolozsvári Pszichológia Karon uralkodó állapotokról egy másik volt diák is, aki egy év elteltével hagyta ott a BBTE-t, és távozott Magyarországra. Neve elhallgatását kérve elmondta, egyrészt Szamosközi István viselkedése miatt döntött így, másrészt úgy érezte, a professzor felügyelete miatt a többi tanár, tanársegéd sem tud fejlődni, aki kompetens lenne a saját szakterületén.
„Mivel a fő tárgyat – Bevezetés a pszichológiába – ő tartja, de rosszul, nagyon sokan elveszítik a motivációjukat és nem tudnak figyelni a kiegészítő tárgyakra. Így a tanárok is elveszítik a motivációjukat” – vázolta az ördögi kört a pszichológia tanulmányait az ELTE szombathelyi kihelyezett szakán folytató diák.
– jelentette ki a Magyarországon tanuló lány, aki szerint Kolozsváron örültek, ha Szamosközi nem jött órát tartani, és helyette a tanársegéd tartotta az előadást, mert akkor tanultak valamit. Határozottan állítja, hogy a professzor nem jó pedagógus, azzal telnek az órái, ami nem az óra tárgya.
Fotó: Jakab Mónika
„Székely vagyok, annyira hamar nem sértődök meg, de nekem is mondott dolgokat” – mesélte, példaként említve, hogy az anorexia kapcsán tett megjegyzést a súlyára vagy megalázta egyik fiú csoporttársát, mert nincs barátnője. „A videó elfogadhatatlan, de nem ez a legrosszabb, hanem hogy a leckét nem adta le rendesen” – jelentette ki.
Nem csak a mostani eset kiábrándító, hanem maga a rendszer – hangsúlyozta a Krónikának az egyetem egy másik volt diákja, Gaudi Zsófia is. „2013–14-ben jártam a kolozsvári egyetemre, és többek között az egyik ok, amiért eldöntöttem, hogy más egyetemre szeretnék járni, Szamosközi István tanár úr volt. Szerencsésnek mondhatom magam, mert én konkrétan nem voltam kiválasztva, mint olyan személy, akit verbálisan bántalmazott volna, viszont rengeteg órán a nőket úgy állította be, hogy nem vagyunk odavalóak, nem vagyunk elég okosak” – mesélte lapunknak.
Az egyéves kolozsvári tapasztalat után Angliában végezte el a pszichológia alapképzést, jelenleg Skóciában tanul tovább. Hangsúlyozta, számára nemcsak az volt felháborító, hogy a professzor káromkodott az órán, hanem az oktatás nívója is.
– osztotta meg tapasztalatait Zsófia. Mint mondta, számára felfoghatatlan, hogy egyénként ilyen döntéseket hozott, holott a diákok azért mentek egyetemre, hogy kiválasszák, számukra mi a fontos információ. És nagy lendülettel vágtak bele, de közben nem volt mélytanulás, deep learning, lehetőség, hogy reflektáljanak, véleményt nyilvánítsanak, kiválasszák, mint tanuljanak.
Kiválasztotta, mi az, amit tanulunk, s mit nem. És ez szerintem nem fair, mert elveszi tőlünk a tanuláshoz való jogot, holott ez adott kellene legyen minden egyetemen” – hangsúlyozta Gaudi Zsófia.
Ez a felismerés külföldön erősödött meg benne, ahol valamennyi pszichológiai elmélet és módszer hozzáférhető, és tanárai nem trágárkodnak, nem beszélnek más kollégákról az órán. „Ha Szamosközi tanár úr hasonlót tenne egy külföldi egyetemen, kétség nélkül nem taníthatna. És csak egyszer kellene megtörténjen, nem éveken keresztül” – hangsúlyozta a volt kolozsvári diák, aki szerint nem csak a professzor viselkedésével van baj, hanem a rendszerrel, mely ezt „megengedi és ápolja”.
Fotó: BBTE
Elmondta, jelenleg felnőttképzést tanul az Erasmus Mundus program keretében, és a csoportban valamennyi kontinensről vannak diákok. „Felhoztam ezt a problémát az osztályomban, hogy mit gondolnak erről, és nem tudták elhinni, hogy ez létezik, ráadásul ennyi ideje, és nem tettek semmit ellene.
– tette fel a kérdést a volt diák. Gaudi Zsófia szerint itt nem egyetlen tanár viselkedéséről, hanem egy többgenerációs, szisztematikus rendszer problémájáról van szó.
Amikor telefonon keresztül reagáltattuk a történtekre, Szamosközi István órára igyekezett, és előrebocsátotta, hogy nem szeretné folytatni „ezt az egész ügyet”. „Elmondtam már ezerszer, disznóság, ami történt” – jelentette ki a Krónikának kedden délelőtt a BBTE professzora. Szamosközi törvénytelennek tartja, hogy rögzítették a szavait, a videót pedig nyilvánosságra hozták.
– reflektált a felvételre az oktató. Amikor arra kívántuk reagáltatni, hogy az ügyben etikai vizsgálatot indított az egyetem, az érintett szűkszavúan annyit válaszolt: „persze”. Szembesítettük azzal, hogy számos volt és jelenlegi hallgatója állítja: mostani megnyilvánulása nem egyedi eset, a vádak szerint hosszú ideje megalázóan beszél diákjaival, kollégáival.
– közölte Szamosközi István, hozzátéve, hogy volt diákjaira gondol.
„Ezt még nem hallottam. Azzal mi a baj?” – kérdezett vissza, amikor közöltük, hogy több egykori diákja – aki ma a szakmában dolgozik – szerint az oktatási módszerei is aggályosak. Amikor példaként megemlítettük, hogy állítólag azért nem oktatja Freudot, mert nem kedveli, elmondta: ez igaz, ezzel egyetért, majd hozzátette, viccelt, de igenis oktatta a pszichoanalitikus iskola megalapítóját.
Megkérdeztük azt is, mi a véleménye arról, hogy számos értelmiségi, egyetemi oktató – köztük jelenlegi és volt kollégái is – petíciót tettek közzé, amelyben leszögezik, hogy a Szamosköziéhez hasonló magatartásmód, az ilyen típusú megnyilvánulások „nem képezhetik az erdélyi magyar szervezeti kultúra részét”. „Sajnos nem tudom, hogy mire kontesztálnak, de lényegében az egész egy hazugság. Ha így akarják, legyen” – válaszolta tömören a pszichológiaprofesszor, majd tudtunkra adta, hogy siet az órájára, emiatt nem kívánja folytatni a beszélgetést.
Lapunk a téma kapcsán szerette volna kikérni a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Kar magyar tagozata munkatársainak a véleményét is, ám az általunk megkeresett oktatók vagy nem kívánták kifejteni álláspontjukat, vagy nem is reagáltak megkeresésünkre.
– válaszolt az egyik oktató ama kérdésünkre, meg tudja-e erősíteni, illetve cáfolni a pszichológia kar egykori hallgatói által megfogalmazott állításokat, miszerint Szamosközi István elmúlt évtizedekben kifejtett pedagógusi tevékenységére a kifogásolt stílus jellemző, gyakorta megalázza a diákjait, minősíthetetlen hangnemben beszél velük. Állásfoglalásra kértük a Szamosközi-ügyben Nicolae Adrian Opre dékánt is, aki munkatársán keresztül írásban kérte kérdéseinket, amint választ kapunk, közzétesszük.
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) vezetősége és etikai bizottsága is elemzi azt a kisvideót, amelyen Szamosközi István pszichológiaprofesszor sértő szavakat használ az egyetemi képzés szünetében.
A szél erősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat 23 megyére.
Tűz ütött ki szombat hajnalban egy székelyudvarhelyi tömbházban, tíz lakót evakuáltak.
Közös tudományünnepi rendezvény tartott az EME és a KAB. Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött.
Az egyházi média szerepét és működését járta körül a kolozsvári Vallásszabadság Házában pénteken rendezett panelbeszélgetés és előadás, amelyen a legfontosabb erdélyi egyházi, vallásos sajtóorgánumok képviselői és kutatók vettek részt.
Országhatárokon kívül és belül újra minden nap meg kell harcolni azért, hogy magyarként élhessünk, méltósággal, szabadon – mondta Magyar Levente államtitkár pénteken Nagyváradon.
Rossz időre figyelmeztető vörös, narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az erős szél miatt lezárták péntek reggel az A1-es autópálya Nagyszeben és Bojca közötti szakaszát.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
8 hozzászólás