Nőni kezdett a pár éve kiszáradt termálvizű tó vízszintje
Fotó: Ovi D. Pop
Újjáéledni látszik a hévízi tündérrózsa pár éve kiszáradt püspökfürdői természetes élőhelye, amióta a járványügyi intézkedések miatt leállt a turizmus, ezáltal pedig a termálvíz-kitermelés Félixfürdőn és környékén.
2020. április 07., 07:292020. április 07., 07:29
Jó hatással van a püspökfürdői természetvédelmi rezervátumra, hogy a koronavírus-járvány miatt megcsappant a turizmus és a termálvíz-kitermelés a környéken: nőni kezdett a pár éve kiszáradt termálvizű tó vízszintje, mely egyben a hévízi tündérrózsa egyedüli európai természetes élőhelye. Az Ovi D. Pop nagyváradi fotográfus által készített légi felvételek tanúsága szerint az évek óta száraz tómeder ismét kezd feltelni vízzel.
A Nagyvárad melletti rezervátum termálvizes tavacskájának eltűnésére még 2014-ben hívták fel a figyelmet természetvédelmi szakemberek.
A helyi ökoszisztéma megváltozását a túlzott termálvíz-kitermelés számlájára írták szakemberek: úgy vélték, a környékbeli szállodák, panziók illegális fúrásai vezettek a tó pusztulásához. A püspökfürdői rezervátum ügye Korodi Attila akkori környezetvédelmi miniszterhez is eljutott, aki rámutatott: az egyértelmű vízhasználati problémát nemcsak az illegális fúrások okozzák, túlengedélyezett a kitermelés a környéken; a rezervátum megmentéséhez a legális kitermelést is vissza kellene fogni.
Erre ugyan nem került sor, azonban a koronavírus-járvány és az emiatt elrendelt kijárási tilalom látszólag meghozza a várt eredményt. A járványügyi korlátozások miatt a félixfürdői és püspökfürdői fürdőhelyek, szállodák és panziók is kénytelenek voltak bezárni, így az elmúlt hetekben messze kevesebb termálvizet termeltek ki a környéken, mint szoktak. Ezzel állhat összefüggésben a tündérrózsa élőhelyének látszólagos újjáéledése.
A püspökfürdői természetvédelmi rezervátummal évek óta foglalkozó Radu Huza geológus, a Körösvidéki Múzeum munkatársa a Maszol hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy
Emlékeztetett, tavaszi vízszintemelkedésre korábban is volt már példa, és minden alkalommal a csapadéknak volt betudható. Jelen esetben ez nem valószínű, mivel kifejezetten száraz időszakról van szó, ismerte el a szakember, aki szerint biztosat csak helyszíni minták, a tó vizének hőmérséklete alapján lehetne mondani.
A hévízi tündérrózsa püspökfürdői élőhelyét 1931-ben nyilvánította védetté a román állam; bár a lótuszvirágot nem, a két őshonos állatfaját sikerült megmenteniük a kipusztulástól a gödöllői Szent István Egyetem és a nagyváradi Körösvidéki Múzeum szakértőinek. Müller Tamás, a gödöllői egyetem halgazdálkodási tanszékének tudományos főmunkatársa korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy fogságban sikerült szaporítani a bordás homorcsa csiga- és a Racoviţă-kele halfajt. Céljuk a két veszélyeztetett faj megmentése volt, hogy amennyiben rendeződne a tó helyzete, a szaporulatot visszaengedjék természetes élőhelyére.
Több mint 50 százalékkal megemelték az Aradi Nemzetközi Repülőtér igazgatótanácsi tagjainak a havi illetményét, de az intézmény többségi tulajdonosa, a megyei önkormányzat elnöke megvétózta a fizetésemelést.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) tájékoztatása szerint 18 óráig számos erdélyi megyében is károkat okozott a viharos időjárás.
Európai szintű támogatást kapott a romániai ösztöndíjak megnyirbálása ellen fellépő diákmozgalom. Az EU-s diákszervezetek támogatásának jelentőségéről, a nyugat-európai ösztöndíjrendszerek jó gyakorlatairól Kassay Ákos, a MAKOSZ külügyi referense beszélt.
Régóta nyomoz a rendőrség annak a 37 éves Maros megyei férfinak a bűnügyeiben, akit azzal gyanúsítanak, hogy rágyújtotta élettársára a lakást Mezőméhesen. A férfi ellen több bűncselekmény miatt folyik eljárás.
A Temes megyei rendőrség keresi azt a személyt, aki megrongálta a magyar nyelvű táblát a temesvári református templomon, ahol Tőkés László szolgált.
Körözést adott ki a rendőrség kedden egy 37 éves Maros megyei férfi ellen, aki a gyanú szerint reggel felgyújtott egy házat Mezőméhesen. A tűzben egy fiatal nő életét vesztette.
A duális képzést népszerűsíti a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) új képzési formaként: a hallgatók a felsőfokú tanulmányaik végzésével egy időben egy munkáltatónál is gyakorlatozhatnak, kipróbálhatják az egyetemen tanultakat.
A tordai sóbányában is sürgős biztonsági és megerősítő munkálatokra van szükség, hogy ne következzen be a parajdihoz hasonló tragédia. Slănic Prahova hatalmas sóbányája is veszélyben van.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb 30 nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a veszélyhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során „megvédte a magyar iskolákat, osztályokat” – tájékoztat hétfői közleményében a szövetség.
szóljon hozzá!