Reizer Gergő kedvenc vörösborával a túrterebesi pincében
Fotó: Makkay József
Közel két évtizede ültették el az első szőlőtöveket Túrterebesen, és mára a Reizer Pincészet a környék egyik legismertebb borászatává vált. Riportunkban bemutatjuk a tavaly Szatmár megyében az Év borásza címet elnyert társtulajdonos, Reizer Gergő pincészetét. A fiatal szakember azt vallja, mivel a kisebb pincészetek hátrányban vannak a borüzemekkel szemben, sokkal többet kell rádolgozni, hogy megmaradhassanak a piaci versenyben.
2024. január 21., 15:062024. január 21., 15:06
2024. január 21., 18:182024. január 21., 18:18
Túrterebes főutcáján, a szatmári római katolikus egyházmegye rendszerváltás utáni első püspökének, Reizer Pálnak a szülőházában nemcsak az eredeti emléktárgyakkal berendezett kis múzeum fogadja a látogatókat, hanem a családi pincészetbe is benézhet, aki a szőlő- és bortermelés iránt érdeklődik.
A szatmári borász tavaly decemberben vehette át a Partiumi Falugazdász Hálózat által odaítélt az Év pincészete díjat a Reizer Pincészet társtulajdonosaként. A családi gazdaságot édesapjával, Reizer Györggyel közösen működteti.
Elöljáróban megtekintjük a pincészet szőlőfeldolgozó részlegét, amely a régi ház átalakított gazdasági épületében található. Ide kerül minden ősszel a hat hektárnyi szőlészet termése. A must egy része acéltartályokban válik borrá, a testesebb nedűket a pince tölgyfahordóiban érlelik. Mintegy tízféle fehér- és vörösbort készítenek.
Mutatóban palackozott Reizer-borok
Fotó: Makkay József
Irányváltás: fél hektár szőlőültetvénnyel kezdték
A pincelátogatásra bennünket elkísérő Fodor István nyugalmazott agrármérnök, Szatmár megyei falugazdász szerint Túrterebes és a szomszédos Halmihegy Szatmár kiemelkedő borvidéke, ugyanis a Tokaji-hegység nyúlványaként tartják számon. A két partiumi szőlőhegy talajadottsága a híres magyarországi borvidékkel vetekszik. Ennek ellenére a kommunista érában a kistermelők szőlősparcelláin jórészt direkt termő, oltatlan, gyenge minőségű szőlőfajták sorakoztak, és csak a rendszerváltás után változott a trend. Mégpedig annak köszönhetően, hogy az elmúlt három évtizedben felnőtt néhány kiváló borász, közöttük Reizer Gergő is.
Vendéglátóm borászati pályafutása jóval később, a kétezres évek elején kezdődött. Édesapja a rendszerváltás óta jó nevű vállalkozóként működtetett szatmári sörgyárat és vendéglátóhelyeket. Mivel a cég egy idő után nem az elvárt szinten teljesített, irányváltásra volt szükség.
Reizer Gergő közben Budapesten elvégezte a szakácsképző főiskolát, majd a Partiumi Keresztény Egyetemen a turisztikai szakra iratkozott be, de végül meggondolta magát, és mielőtt lediplomázott volna, hazatért a szatmárnémeti családi házba, illetve a túrterebesi nagyszülői telekre. Eldöntötte, hogy édesapja mellett felvállalja a Reizer Pincészet kiépítését. Ez új impulzust adott a közös gazdaságnak, és 2017-re európai uniós forrásokból sikerült hat hektárra növelni a szőlészetet, ami már kellő hátteret biztosított a pincészet fejlesztéséhez. A borászatot 2013 óta Gergő vezeti, a családban rögzítették a munkamegosztást.
Reizer Gergő folyamatosan tartja a kapcsolatot a vidék falugazdászával, Fodor István agrármérnökkel
Fotó: Makkay József
,,Már az elején világfajtákat telepítettünk, ahogyan a krasznabélteki kollégák javasolták. A fehér fajták közül a rajnai rizling, sauvignon blanc, tramini, muskotály és a királyleányka, a vörösek közül a pinot noir, cabernet és a merlot mind olyan fajta, amelyek nálunk is jól megállják a helyüket, alkalmazkodtak a helyi időjárási viszonyokhoz, és jól művelhetőek. Ugyanakkor pár helyi fajtában is gondolkodunk, hogy szélesítsük a borfelhozatalt” – mutatja be Reizer Gergő pincészetük fajtaválasztékát.
A borospince tízféle bor tárolására alkalmas
Fotó: Makkay József
A borospincében sok a műanyagpalack, boraikat egyelőre ömlesztve értékesítik, csak mutatóban palackoznak. Folyamatban van a palackozáshoz szükséges engedélyek beszerzése, ami új piaci szegmens megcélozását teszi lehetővé, azonban erre a piacra sem könnyű betörni, hiszen a borászat terén ma már óriási a konkurencia. Egyre több a kiváló minőségű bort kínáló erdélyi pincészet, a palackozott nedűk tehát egy más megmérettetés és elbírálás alá esnek.
Az ömlesztett borra változatlanul nagy az igény. Egy 2012-ben alakult szatmárnémeti őstermelői piacon bérelnek indulás óta faházikót, ahol immár 14. éve kínálják minden hétvégén a boraikat, itt alakult ki a vásárlói törzsgárdájuk.
A Kárpát-medencei borverseny tavalyi kiadásáról hazahozott aranyérem
A pincészet hírnevét öregbíti az elmúlt években elnyert tucatnyi díj a különböző megyei, erdélyi és Kárpát-medencei borversenyeken.
A jeles erdélyi borászról, Csávossy Györgyről elnevezett Kárpát-medencei Borveseny tavalyi kiadásában két ezüst- és két aranyérmet ítéltek óta a túrterebesi pincészetnek legjobb fehér és vörös boraiért.
Vendéglátóm szerint egy borász számára a kitüntetések és díjak jelentik a bormarketing-tevékenység igen fontos állomását, amennyiben azt jól be tudja építeni termékeinek népszerűsítésébe. Pincészetük ezzel még az elején tart, de a palackozás beindításával jóval több energiát és időt fordítanának a népszerűsítésre is.
Túrterebesi szőlőhegy
Fotó: Reizer Gergő
Jó döntés a családi gazdaság
Fodor István falugazdász saját tapasztalatai alapján elmondja, hogy a Reizer Pincészetnek kiváló édes és félédes borai is vannak. Vendéglátónk szerint ha természetes úton, az érlelés ellenőrzésével és beállításával történik, az édes bor is olyan értékes nedű, mint száraz vagy félszáraz társa.
Igaz, hogy borversenyekre rendszerint száraz borokkal nevezek be, de volt már díjazott félédes borom is. Ízlés kérdése, ki milyen bort szeret, azt tiszteletben kell tartani” – magyarázza a szatmári borász.
Aki tévhiteket is megpróbál eloszlatni az úgymond ,,olcsó és pancsolt” borokról. Úgy véli, a borászati nagyüzemek rendelkeznek olyan korszerű technológiával és gyártókapacitással, ami lehetővé teszi, hogy nagy mennyiségű és olcsó áron forgalmazott bort is elő tudjanak állítani. Egy nagy borüzemnek jelentősen lecsökken a végtermék-előállítási költsége, így többféle árkategóriában versenyezhet. A legtöbb pincészetnek eleve vannak olcsóbb és prémium borai egyaránt. A kisebb pincészetek ugyan hátrányban vannak, ezért sokkal többet kell rádolgozni, hogy megmaradhassanak a piaci versenyben.
Tavaly ősszel gazdag szüret volt a pincészet birtokán
Fotó: Reizer Gergő
A két bedolgozó munkással és a két családtaggal működő túrterebesi hathektáros szőlészetről és borászatról Reizer Gergő azt mondja, uniós pályázatokkal szeretnék fejleszteni. Ma ez az egyetlen életképes megoldás egy családi gazdaság folyamatos fejlesztésére.
Meggyőződése, hogy a számos nehézség és gond ellenére megéri gazdálkodni, mert ez a legszabadabb foglalkozás. „Amikor 2011-ben hazatértem, három opció állt előttem: munkát vállalok egy szatmári cégnél, elmegyek pár évet külföldre dolgozni, vagy beszállok az apám által ajánlott családi vállalkozásba, a túrterebesi pincészet és a tőlünk hat kilométerre levő szőlészet kiépítésébe. Meggyőződésem, hogy legjobb választás volt a családi gazdaság mellett dönteni” – magyarázza búcsúzóul a túrterebesi borász.
Reizer Pál püspök találkozása II. János Pál pápával. A fotó a túrterebesi emlékkiállítás része
Fotó: Makkay József
Az Év zöldségtermesztője kitüntetést tavaly decemberben a sándorhomoki Diószegi Istvánnak ítélte oda a Partiumi Falugazdász Hálózat. A tíz éve zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdacsalád több újítással alapozta meg tízhektáros zöldségesfarmjának sikerét.
A magyar óvoda, sőt minden magyar intézmény a magyarság megmaradásának a kulcsa, mert itt fejlődnek a magyar gyermekek − mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a partiumi Szalacson, ahol óvodát adtak át.
Több százan vettek részt csütörtökön este azon a békés megmozduláson, amelyet kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek hirdettek meg a hét elején történt, magyarverésbe torkollt szurkolói randalírozással szembeni tiltakozásképp.
Legkevesebb 50 millió eurós beruházás eredményeként 25 kilométeres összefüggő pályarendszert alakítanak ki, víztározó tavat építenek és új húzóberendezéseket telepítenek a borsai síközpontban.
A medvéknek a lakott területektől való távoltartását célzó intézkedéseket sürgetnek Brassóban, ahol a tavaly 330 riasztás érkezett, mert a vadállatok bemerészkedtek a városba.
Több év kihagyás után ismét Kolozsvárra látogat a Szentegyházi Gyermekfilharmónia, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) megalakulásának 140. évfordulójára szervezett emlékünnepség záró programjaként lép fel.
Negyedik alkalommal gyűlnek össze a lovaskultúra iránt érdeklődők idén nyáron a Barcasági Magyar Lovasnapon. Az eseményt június 14-15-én rendezik remeg Barcaújfaluban.
Bezáratta csütörtök délelőtt a kolozsvári Széchenyi téri (Mihai Viteazul) piacot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Ro-Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot a Szeben megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU), hogy Sellenberk községben megjelent egy anyamedve egy boccsal.
Békés megmozdulást szerveznek a kolozsvári magyar ifjúsági szervezetek a kincses városban, miután kiderült: magyar fiatalokat vertek meg a Kolozsvári U futballcsapatának huligánjai csak azért, mert magyarul beszéltek az utcán.
Szexuális agresszióval gyanúsítanak a hatóságok egy nagyváradi tanárt, a feltételezett zaklatás az oktatási intézmény folyosóján történhetett. Nemrég egy Kolozs megyei tanintézet pedagógusát vették őrizetbe szexuális zaklatásért.
szóljon hozzá!