Székelyföld nagyon gazdag gázkiömlésekben, mofettákban
Fotó: Veres Nándor
Lehet-e gyógyítani gázokkal? És lehet-e vonzó turisztikai célpont egy bugyborékoló, kénszagú lápvidék? Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Sepsiszentgyörgyön megrendezett vándorgyűlésén elhangzott előadások szerint Székelyföld természeti csodái – a mofetták és a természetes gázömlések – nemcsak a gyógyulni vágyók számára jelentenek kincset, hanem a térség turizmusának is kulcselemei lehetnek, lehetnének.
2025. április 13., 09:002025. április 13., 09:00
2025. április 13., 11:492025. április 13., 11:49
Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Sepsiszentgyörgyön megtartott vándorgyűlésén két különösen figyelemre méltó előadás is elhangzott, amelyek Székelyföld egyedülálló természeti jelenségeit – a mofettákat és a természetes gázömléseket – állították a középpontba. Az április 11–12-i találkozón dr. Tatár Márta és Talpas János osztották meg kutatásaik és tapasztalataik eredményeit a résztvevőkkel, rámutatva arra, hogy
Tatár Márta kardiológus előadása – Székelyföldi mofetták az egészség megőrzése szolgálatában címmel – a szén-dioxidban gazdag természetes gázfeltörésekre épülő gyógyhelyek jelentőségét és lehetséges jövőbeni szerepét vizsgálta. A mofetták – elsősorban Kovászna, Bálványos, Torja és más környékbeli települések térségében – régóta a helyi lakosság által ismert és használt gyógyító helyszínek.
Ennek köszönhetően különösen előnyös lehet érszűkület, magas vérnyomás, cukorbetegség okozta szövődmények, illetve egyes neurológiai és reumatológiai panaszok esetén.
A mofettára alapuló gyógykezelések általában több hetes tartózkodást igényelnek
Fotó: Borbély Fanni
A gázfürdők hatásmechanizmusát ma már számos orvosi kutatás támasztja alá: javítják a vérkeringést, csökkentik a vérnyomást, segítik az anyagcsere-folyamatokat, és gyulladáscsökkentő hatásuk is lehet, továbbá immunerősítők.
Az előadó nem csupán a hatásmechanizmusokat ismertette, hanem hangsúlyozta azt is, hogy a szakszerű orvosi felügyelet és az egyéni állapothoz igazított kezelési protokoll elengedhetetlen ahhoz, hogy a mofetta-terápia valóban biztonságos és hatékony legyen. Rámutatott továbbá arra, hogy míg Romániában egyre több mofettát hasznosítanak intézményesített keretek között – például szanatóriumokban, balneológiai központokban –, addig számos természetes gázömlés ma is kihasználatlanul hever, pedig ezek szakszerű fejlesztése nemcsak az egészségügy, hanem a helyi közösségek gazdasága számára is lehetőségeket rejt.
Az előadás külön figyelmet szentelt Kovászna városának, amely a székelyföldi mofettás gyógykezelések egyik központjának számít. Tatár Márta kiemelte, hogy a város különleges geológiai adottságokkal rendelkezik: több tucatnyi természetes széndioxid-gázfeltörés található a környéken, melyek évszázadok óta használatban vannak, mára pedig szakszerűen kiépített kezelőhelyekké váltak. Ezek az adottságok képezik az alapját a város egészségügyi profiljának és gyógyturizmusának.
A kórház balneokardiológiai részlege a természetes mofetták terápiás lehetőségeit ötvözi a modern orvostudomány eszköztárával. Itt a páciensek komplex kezelési programban részesülhetnek.
Talpas János A gázömlések szerepe a turizmusban című előadásában a természetes gázfeltörések nemcsak gyógyászati, hanem turisztikai szempontból való hasznosíthatóságát vizsgálta. Székelyföld vulkanikus múltja rendkívül gazdag ilyen jelenségekben – a felszínre törő gáz, a „bugyborékoló” iszap, a kénes vagy kovasavas illatú források mind-mind különleges látványosságként is értelmezhetők,
A mofetták Erdély részben, de nem eléggé kiaknázott kincsei
Fotó: Kristó Róbert
Mint kifejtette, bár a kovásznai Pokolsár, a Buffogó-láp vagy a torjai Büdös-barlang ismertek, turisztikai szempontból még lehetne javítani kihasználtságukat. Hiszen ezek a különleges természeti képződmények nemcsak egészségügyi előnyöket kínálnak, hanem olyan élményt is nyújtanak, amely különösen vonzó lehet a természeti értékeket kereső látogatók, az ökoturisták és az alternatív élményeket kereső utazók számára. Ám ehhez szükség lenne arra, hogy a térség társítson más szolgáltatásokat is ezekhez.
A természetes gázömlések köré épülő turizmus sikere azon múlik, mennyire sikerül biztonságosan és tudatosan kiaknázni ezt a különleges adottságot. A megfelelő információs infrastruktúra, a látogatók eligazítása, valamint a természetes környezet védelme egyaránt alapfeltétele annak, hogy ezek a helyszínek valóban fenntartható módon járuljanak hozzá a régió idegenforgalmához.
Talpas János előadása rávilágított arra is, hogy bár a széndioxid-szivárgások természeti eredetűek, kezelésük tudományos és turisztikai szempontból is átgondolt megközelítést igényel. Az efféle, ritka természeti jelenségek Székelyföldet nem csupán gyógyhelynek, hanem egyedülálló „földrajzi élménypark” célpontjává is tehetik.
A tűzoltók vasárnap délután kimenekítettek két felnőttet és egy gyereket egy maroshévízi tömbházból, amelynek kigyulladt a tetőzete – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
szóljon hozzá!