A természet ereje szolgálatunkban – Mofetták és gázömlések szerepe az egészségmegőrzésben és a turizmusban

mofetta, mofetták

Székelyföld nagyon gazdag gázkiömlésekben, mofettákban

Fotó: Veres Nándor

Lehet-e gyógyítani gázokkal? És lehet-e vonzó turisztikai célpont egy bugyborékoló, kénszagú lápvidék? Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Sepsiszentgyörgyön megrendezett vándorgyűlésén elhangzott előadások szerint Székelyföld természeti csodái – a mofetták és a természetes gázömlések – nemcsak a gyógyulni vágyók számára jelentenek kincset, hanem a térség turizmusának is kulcselemei lehetnek, lehetnének.

Tóth Gödri Iringó

2025. április 13., 09:002025. április 13., 09:00

2025. április 13., 11:492025. április 13., 11:49

Az Erdélyi Múzeum-Egyesület Sepsiszentgyörgyön megtartott vándorgyűlésén két különösen figyelemre méltó előadás is elhangzott, amelyek Székelyföld egyedülálló természeti jelenségeit – a mofettákat és a természetes gázömléseket – állították a középpontba. Az április 11–12-i találkozón dr. Tatár Márta és Talpas János osztották meg kutatásaik és tapasztalataik eredményeit a résztvevőkkel, rámutatva arra, hogy

ezek az évszázadok óta ismert, természetes erőforrások milyen fontos szerepet tölthetnek be napjainkban – legyen szó egészségmegőrzésről vagy turizmusfejlesztésről.

Tatár Márta kardiológus előadása – Székelyföldi mofetták az egészség megőrzése szolgálatában címmel – a szén-dioxidban gazdag természetes gázfeltörésekre épülő gyógyhelyek jelentőségét és lehetséges jövőbeni szerepét vizsgálta. A mofetták – elsősorban Kovászna, Bálványos, Torja és más környékbeli települések térségében – régóta a helyi lakosság által ismert és használt gyógyító helyszínek.

A szakember ismertette a mofettakezelések fiziológiai hatásait: a szén-dioxid a bőrön keresztül felszívódva értágító hatással bír, serkenti a perifériás vérkeringést, csökkenti a vérnyomást, és javítja a sejtek oxigénellátását.

Ennek köszönhetően különösen előnyös lehet érszűkület, magas vérnyomás, cukorbetegség okozta szövődmények, illetve egyes neurológiai és reumatológiai panaszok esetén.

mofetta, mofetták Galéria

A mofettára alapuló gyógykezelések általában több hetes tartózkodást igényelnek

Fotó: Borbély Fanni

A gázfürdők hatásmechanizmusát ma már számos orvosi kutatás támasztja alá: javítják a vérkeringést, csökkentik a vérnyomást, segítik az anyagcsere-folyamatokat, és gyulladáscsökkentő hatásuk is lehet, továbbá immunerősítők.

A kardiológus azonban megjegyezte, hogy a mofetták hatásának tudományos kutatása sok nehézségbe ütközik, ma is hiányos, azért is, mert nem egy-két alkalom, hanem két-három hetes kúrák fejtenek ki igazi hatást.

Az előadó nem csupán a hatásmechanizmusokat ismertette, hanem hangsúlyozta azt is, hogy a szakszerű orvosi felügyelet és az egyéni állapothoz igazított kezelési protokoll elengedhetetlen ahhoz, hogy a mofetta-terápia valóban biztonságos és hatékony legyen. Rámutatott továbbá arra, hogy míg Romániában egyre több mofettát hasznosítanak intézményesített keretek között – például szanatóriumokban, balneológiai központokban –, addig számos természetes gázömlés ma is kihasználatlanul hever, pedig ezek szakszerű fejlesztése nemcsak az egészségügy, hanem a helyi közösségek gazdasága számára is lehetőségeket rejt.

A modern orvosi háttérrel, helyes infrastruktúrával és jól célzott egészségturisztikai programokkal ezek a természetes adottságok olyan alternatív egészségmegőrző lehetőségeket kínálhatnak, amelyek túlmutatnak a hagyományos gyógymódokon, és új célcsoportokat is vonzhatnak a régióba.

Az előadás külön figyelmet szentelt Kovászna városának, amely a székelyföldi mofettás gyógykezelések egyik központjának számít. Tatár Márta kiemelte, hogy a város különleges geológiai adottságokkal rendelkezik: több tucatnyi természetes széndioxid-gázfeltörés található a környéken, melyek évszázadok óta használatban vannak, mára pedig szakszerűen kiépített kezelőhelyekké váltak. Ezek az adottságok képezik az alapját a város egészségügyi profiljának és gyógyturizmusának.

Kovászna gyógyhelyi státusza mellett az előadó a helyi szívkórház szerepét is hangsúlyozta, amely országos viszonylatban is kiemelkedő intézménynek számít.

A kórház balneokardiológiai részlege a természetes mofetták terápiás lehetőségeit ötvözi a modern orvostudomány eszköztárával. Itt a páciensek komplex kezelési programban részesülhetnek.

Talpas János A gázömlések szerepe a turizmusban című előadásában a természetes gázfeltörések nemcsak gyógyászati, hanem turisztikai szempontból való hasznosíthatóságát vizsgálta. Székelyföld vulkanikus múltja rendkívül gazdag ilyen jelenségekben – a felszínre törő gáz, a „bugyborékoló” iszap, a kénes vagy kovasavas illatú források mind-mind különleges látványosságként is értelmezhetők,

de a turisztikai szakértő szerint maga a látvány nem elég nagy vonzóerő, az emberek nem utaznak érte több száz kilométert.

mofetta, mofetták Galéria

A mofetták Erdély részben, de nem eléggé kiaknázott kincsei

Fotó: Kristó Róbert

Mint kifejtette, bár a kovásznai Pokolsár, a Buffogó-láp vagy a torjai Büdös-barlang ismertek, turisztikai szempontból még lehetne javítani kihasználtságukat. Hiszen ezek a különleges természeti képződmények nemcsak egészségügyi előnyöket kínálnak, hanem olyan élményt is nyújtanak, amely különösen vonzó lehet a természeti értékeket kereső látogatók, az ökoturisták és az alternatív élményeket kereső utazók számára. Ám ehhez szükség lenne arra, hogy a térség társítson más szolgáltatásokat is ezekhez.

Rámutatott, hogy a mofettán alapuló gyógykezelések általában több hetes tartózkodást igényelnek, amire a mai világban keveseknek van ideje, anyagi kerete, így érdemesebb lenne a gyógyturizmus helyett a wellness irányában fejleszteni.

A természetes gázömlések köré épülő turizmus sikere azon múlik, mennyire sikerül biztonságosan és tudatosan kiaknázni ezt a különleges adottságot. A megfelelő információs infrastruktúra, a látogatók eligazítása, valamint a természetes környezet védelme egyaránt alapfeltétele annak, hogy ezek a helyszínek valóban fenntartható módon járuljanak hozzá a régió idegenforgalmához.

Talpas János előadása rávilágított arra is, hogy bár a széndioxid-szivárgások természeti eredetűek, kezelésük tudományos és turisztikai szempontból is átgondolt megközelítést igényel. Az efféle, ritka természeti jelenségek Székelyföldet nem csupán gyógyhelynek, hanem egyedülálló „földrajzi élménypark” célpontjává is tehetik.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 23., szerda

„Székelyföld szívéről” beszélt Crin Antonescu egy csíkszeredai kampányendezvényen

Az erdélyi magyaroknak arra van szükségük, hogy Románia következő elnöke tisztelje őket, és tegye lehetővé számukra, hogy megőrizhessék és megerősíthessék identitásukat, megtarthassák az ehhez szükséges intézményeiket – jelentette ki Kelemen Hunor.

„Székelyföld szívéről” beszélt Crin Antonescu egy csíkszeredai kampányendezvényen
2025. április 23., szerda

Elaludt a volánnál egy részeg sofőr, a szilágysági rendőrök őrizetbe vették

Részegen elaludt a kocsijában az a szilágysági sofőr, akiről egy járókelő azt gondolta, hogy rosszul van, ezért segítséget kért a 112-es sürgősségi hívószámon. A részeg férfi végül a rendőrségi fogdában ébredt fel.

Elaludt a volánnál egy részeg sofőr, a szilágysági rendőrök őrizetbe vették
2025. április 23., szerda

Erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó program indul

A Méhes György – Nagy Elek Alapítvány kuratóriuma úgy döntött, hogy elindítja az erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó programját – tájékoztatta szerdán a Krónikát a szervezet.

Erdélyi magyar írók és a Securitate viszonyát vizsgáló átfogó program indul
2025. április 23., szerda

Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)

A sztrók az egyik legelterjedtebb népbetegség, amivel szemben egyre hatékonyabban veszik fel a harcot a neurológusok, de Romániában még mindig lemaradást kell behozni a gyors beavatkozás terén. Dr. Simori Gábor kolozsvári ideggyógyásszal beszélgettünk.

Neurológus az ideggyógyászati népbetegségekről: sok embert veszélyeztet a sztrók (VIDEÓ)
2025. április 22., kedd

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn

Új szakaszba lépett a hosszú ideje tervezgetett kolozsvári körgyűrű megvalósítása: nekiláttak a felüljáró-építésnek az ország egyik legforgalmasabb útszakaszán, a DN1-es jelzésű főúton, a kincses város és Szászfenes között.

Kétfrontos előrelépés az épülő kolozsvári körgyűrűn
2025. április 22., kedd

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében

Egy fiatalember meghalt, három személy pedig megsérült egy kedd délutáni közlekedési balesetben a Maros megyei Apold község környékén.

Halálos közlekedési baleset történt Maros megyében
2025. április 22., kedd

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke

Az Európai Parlament elnöke a Temesvár az Európai Értékekért Díj idei kitüntetettje. Roberta Metsola a május 22-i ünnepségen veheti át az elismerést.

A Bánság fővárosában vehet át díjat az Európai Parlament elnöke
2025. április 22., kedd

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból

Ha megvalósul a költözés, több mint 15 éve húzódó ügy végére kerülhet pont, Délkelet-Európa egyetlen épségben megmaradt Vauban-típusú vára civil használatba mehet át.

Lebontják a régi laktanyaépületeket, mobilházakba költöztetik a helyőrséget az aradi várból
2025. április 22., kedd

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek

A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.

Véget ér az áprilisi nyár, a hegyekben mínuszok is lehetnek
2025. április 22., kedd

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére

Lehoztak kedd hajnalban a hegyimentők a Máramarosi-havasokból két ukrán állampolgárt, akik egy meredek hegyoldalon jutottak át Romániába – számolt be a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Újabb ukrán férfiak szorultak a Máramaros megyei hegyimentők segítségére