Fotó: Képernyőmentés
Románul, magyarul és angolul elérhető digitális térkép mutatja be a romániai a balneológiai erőforrásokat, helyszíneket: ásványvízforrások, gyógytavak, mofetták, iszapforrások, balneológiai potenciállal rendelkező területek és azok története jelenik meg a BalneoMap platform megnyitásakor. Több mint száz település félezer fürdőjét gyűjtötték csokorba, és a lista még bővülhet. Tapasztalataink alapján azonban még korántsem működik tökéletesen, kissé elsiették a bemutatót.
2023. november 03., 19:272023. november 03., 19:27
Az online platformot egy csütörtöki bukaresti konferencián mutatták be, amelyet a kormány Fenntartható Fejlődés Főosztálya a TRANSYLVANIA Regionális Balneoturisztikai Klaszterrel közösen szervezett meg Fenntartható fejlődés a balneológiai erőforrások értékesítése által címmel. A Borbély László egykori RMDSZ-es képviselő, volt miniszter által vezetett főosztály sajtóirodája által a Krónikához eljuttatott közlemény szerint a rendezvény központi eleme a BalneoMap platform bemutatása volt,
„A becslések szerint Románia rendelkezik Európa balneológiai erőforrásainak egyharmadával. Sajnos még mindig kihasználatlanok. Körülbelül egy év alatt sikerült támogatnunk a gyógyfürdők digitális platformjának elindítását és fejlesztését. 37 helységgel indultunk, és a fejlesztések révén Románia mára rendelkezik egy digitális térképpel az országos balneológiai erőforrásokról, több mint 500 gyógyfürdő 121 településen. A lista nyitott, és meggyőződésem, hogy ez még gyarapodni fog, miután a mai konferencián láttam, hogy sok szakember, kutató, orvos, üzletember, a helyi és központi önkormányzatok képviselői érdeklődést mutattak a fürdőturizmus fenntartható fejlesztése iránt. Ma már bárki minőségi információhoz férhet hozzá a balneológia előnyeiről, ami minden bizonnyal hozzájárul a turizmus növekedéséhez. Meggyőződésem, hogy egy ilyen eszköz a befektetők számára is hasznos” – idézte a közlemény Borbély Lászlót.
„A fenntartható fejlődés a kiválóság helyreállításának alapvető pillére, és csak a döntéshozók, vállalkozások, kutatók, tudósok és véleményformálók, valamint a helyi közösségek szoros együttműködése révén valósulhat meg, hogy a balneológia ismét a nemzeti jóléti ökoszisztéma szerves részévé váljon. A BalneoMap a természetben rejlő kiaknázatlan lehetőségek feltárásával, integrálásával és bemutatásával járul hozzá ennek a célnak az eléréséhez” – szögezi le a dokumentum.
A Balneomap platformra kattintva láthatóak az ország gyógyvizekkel vagy más, balneológiai jelentőségű erőforrásokkal rendelkező településeit, azok nevére kattintva pedig válaszokat kellene kapnunk egyebek mellett arról, hogy milyen betegségek esetén javallott a felkeresésük.
hiszen például Báványos esetében magyarul (ha nem is túl magyarosan) jelennek meg a részletek, Tordánál viszont már csak román nyelvű szöveg tárul elénk, és az sem tűnik véglegesnek, hiszen a szövegben link található ugyan a fotó forrásához, de fénykép nem jelenik meg, szóval eléggé piszkozat hatását kelti.
Fotó: Képernyőmentés
Találni ugyanakkor olyat, hogy Szeredai fürdő, ami egy ma már nem létező strand, és nem is az szerepel a mellékelt képen. Tény, hogy a borvízforrás létezik, a helyiek előszeretettel fogyasztják és palackozzák is.
A szintén Csíkszeredához tartozó Zsögödfürdő esetében pedig olyan nem túl magyaros megfogalmazásokat találunk, mint „szív- és érrendszeri állapot, krónikus reumatikus állapot”, mofetta helyette „mofette” szerepel, a „Solfataras” kifejezést pedig értelmezni sem tudtuk. A Wikipédiát segítségül hívva viszont megtudtuk, hogy a Solfatara egy alvó vulkán krátere Pozzuoli mellett, Nápolytól északra, amely kénes kigőzölgéseiről híres, de a vulkáni utóműködések, a szolfatarának a klasszikus típusa és egyben névadója is, vagyis a szolfatara tulajdonképpen a kénes fumarolák megnevezése.
Fotó: Képernyőmentés
A Tusnádfürdőnél látottak sem szívderítők: „Krónikus szív- és érrendszeri állapot, Idegrendszeri állapot, Emésztőrendszeri állapot, Endokrinális vese- és húgycső állapot, Nőgyógyászati betegségek, Szakmai megbetegedésekTermészetes kezelési tényezők: szénsavas ásványvizek, klóros-nátriumos, bikarbonátos, mofette, szubalpin bioklíma, élénkítő, tonizáló, negatív ionokban gazdag levegő Márton-forrás, Mikes-forrás, Ileana, Apor, Étőnescu, Tineretului, Rudi források, Tămăduitoare Apa Roșie”.
Történet persze az általunk vizsgált helyszínek egyikénél sem jelent meg.
Településeket keresni pedig csak a térkép visszahívásával lehet, vagy lista megjelenítésével, de akkor végig kell pörgetni minden településen, betegségekre pedig nem lehet szűrni, vagy mi nem találtuk meg, hogyan kellene eljárni.
Vagyis van még bőven munka a csütörtöki konferencián talán kissé elhamarkodottan bemutatott digitális platformmal, de hasznos segítség lehet/lesz a különböző betegségekben szenvedőknek, de azoknak is, akik nyaralásaik során szeretnek mindig új (gyógy)fürdőket és más kuriózumokat kipróbálni.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
szóljon hozzá!