A szólásszabadság fontos érték, de vannak határok: kommunikációs szakember a kommentek világáról

A közösségi médiában zajló vitákban nagyon nagy szerepet kapnak az érzelmek, indulatok, különösen a negatív indulatok, a verbális agresszió •  Fotó: Pinti Attila

A közösségi médiában zajló vitákban nagyon nagy szerepet kapnak az érzelmek, indulatok, különösen a negatív indulatok, a verbális agresszió

Fotó: Pinti Attila

Elözönlötték a közösségi oldalakat a „merészebb” hozzászólók, akik képzettebbnek gondolják magukat a szakértőknél, orvosoknál is. Ezáltal hamar elszabadulnak az indulatok, egymásnak feszülő kommenteket, parttalan vitákat olvasunk, ahol mindenki árasztja a véleményét, és ebben a nagy zűrzavarban ugyanannyit „ér” például egy laikus véleménye a koronavírusról, mint egy szakemberé. Vincze Orsolya kommunikációs szakértőt, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézet magyar tagozatának docensét kérdeztük arról, hogyan alakulhatott ki ez a helyzet, milyen veszélyekkel jár, milyen módszerek léteznek a kommentelés szabályozására és lehetne-e tanítani azt,  hogyan viselkedjünk az online térben.

Simó Helga

2021. április 06., 16:272021. április 06., 16:27

A közösségi média már évek óta beférkőzött a mindennapjainkba, amely egy olyan nyilvános tér, ahol bárki megoszthatja a véleményét, álláspontját, látszólag következmények nélkül. Azonban a koronavírus idején ez még hangsúlyosabbá vált, hiszen sokak kényszerültek arra, hogy nemcsak a szabadidejükben, hanem munka- és iskolaidőben is online legyenek. Itt tartják a kapcsolatot a családjukkal, ismerőseikkel, de online „járnak” színházba vagy szentmisére is. Az egyre gyakoribbá váló indulatos kommentelések azonban zűrzavart okozhatnak és súlyos következményekkel is járhatnak.

Vincze Orsolya kommunikációs szakértő lapunknak elmondta, hogy a közösségi oldalak a megjelenésükkör elsősorban a személyes kapcsolattartás felületei, a személyes kapcsolatháló fenntartásának eszközei voltak.

Mára azonban átvették a hagyományos tömegmédiumok tájékoztató, informáló, szórakoztató, identitásképző funkcióit is, és sokak számára a világról való tájékozódás elsődleges felületeivé váltak. Ebben a közegben pedig egyenlő súllyal jelennek meg a megalapozott és a megtévesztő vélemények, információk.

„A hírfolyamunkban homogén felületen jelennek meg forrástól függetlenül a tartalmak, és sokszor nem is tudjuk, hogy amit láttunk, olvastunk, honnan is származik, ki vagy milyen oldal osztotta azt meg velünk” – magyarázta a Krónikának Vincze Orsolya.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézet magyar tagozatának docense hozzátette, hogy egy olyan közeg, ahol a hentes és a szakorvos véleménye egyformán, szabadon megjelenhet, akár a szabad véleménycsere ideális közege is lehetne, amelyre a Web 2.0 megjelenésekor voltak is remények (a Web 2.0 olyan internetes szolgáltatások gyűjtőneve, amelyek elsősorban a közösségre épülnek, azaz a felhasználók közösen készítik a tartalmat vagy megosztják egymás információit).

Idézet
Azóta persze tudjuk, hogy ezek illuzórikusak voltak. Részben azért, mert ez a közeg kiválóan alkalmasnak bizonyult szándékos megtévesztésre, propagandisztikus célokra is. Másrészt az is kiderült, hogy a közösségi médiában zajló vitákban nagyon nagy szerepet kapnak az érzelmek, indulatok, különösen a negatív indulatok, a verbális agresszió”

– hangsúlyozta a szakértő.

Azt is kiemelte azonban, hogy hatalmas felületekről beszélünk, a Facebooknak és a tulajdonában levő egyéb platformoknak, a WhatsAppnak és az Instagramnak együtt több mint hárommilliárd felhasználója van. Úgyhogy nem minden csoportban, nem minden téma kapcsán agresszív vagy indulatos a kommunikáció.

Számos támogató csoport is működik ezeken a platformokon, és a világjárvány idején ezek is különösen fontosak sok ember számára.

A közéleti, politikai témákhoz kapcsolódó kommentek azonban, jellemzően indulatosabbak, ez egyébként így van a hírportálokon, médiaintézmények oldalain megjelenő kommentek esetében is.

Vincze Orsolya: az online kommunikáció szabályozása elsősorban nem a bíróságok, hanem a résztvevők feladata Galéria

Vincze Orsolya: az online kommunikáció szabályozása elsősorban nem a bíróságok, hanem a résztvevők feladata

Egyszerű magyarázatok nagyon összetett kérdésekre

A megalapozatlan vélemények, esetenként szándékosan megtévesztő kommentek verbális agresszióval társulva alkalmasak arra, hogy egyes hangokat felerősítsenek, másokat meg elhallgattassanak.

Idézet
Emellett a közösségi felületek visszhangkamraként is működnek, a hangosabb véleményeket még jobban felerősítik. Ráadásul a valóság mindig komplexebb annál, mint amit egy egyszerű, állításait és indulatait tekintve is egyértelmű poszt vagy komment állít. Az összeesküvés-elméletek terjedésének is ez az egyik oka: nagyon egyszerű magyarázatokkal szolgálnak nagyon összetett kérdésekre”

– magyarázta az oktató. Ez jócskán beszűkíti a szakemberek kommunikációs lehetőségeit, akiknek egyszerű, világos állításokkal komplex eszmefuttatásokat kellene szembeszegezniük.

„A jelenlegi oltások potenciális mellékhatásairól folyó »viták« azt hiszem, kiváló példái ennek. Védekezni úgy lehet, ha a felhasználó figyel arra, hogy többfajta információforrást kövessen, ne záródjon be a saját online buborékjába” – fejtette ki Vincze Orsolya. Hangsúlyozta annak fontosságát is, hogy

különbséget kell tennünk információforrások között, illetve észre kell vennünk, hogy egy beszédhelyzet mikor vita, ahol a résztvevők tisztázni próbálnak egy kérdést, és mikor veszekedés, amikor a tétek inkább érzelmiek vagy a résztvevők identitásával kapcsolatosak.

Növekszik a nyomás a közösségi oldalakon

A kommentek egyszerűen fogalmazva hozzászólások, így szabályozni annyira kell vagy szabad őket, amennyire bármiféle megszólalást. A szólásszabadság fontos érték, amely mellett érdemes kiállni akkor is, ha ez kockázatokkal jár.

Idézet
A közösségi oldalak általában meghatározzák, hogy hol a határ, mikor törölnek posztokat, kommenteket vagy tiltanak le felhasználókat. Ilyen határ például a gyűlöletbeszéd, uszítás”

– fogalmazott Vincze Orsolya.

Sokszor nem is tudjuk, hogy amit láttunk, olvastunk, honnan is származik •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Sokszor nem is tudjuk, hogy amit láttunk, olvastunk, honnan is származik

Fotó: Pinti Attila

Hozzátette, hogy az utóbbi években egyre nagyobb nyomás nehezedett a platformokra, hogy ne csak a gyűlöletbeszéd, hanem az álhírek terjesztésének megakadályozásában is legyenek aktívabbak, és a közelmúltban el is indult román és magyar nyelven is az álhírek szűrése a Facebookon. De az egyes online közösségek, csoportok is szokták a saját kommunikációjukat szabályozni.

Becsületsértésért, rágalmazásért, zaklatásért lehet peres eljárásokat indítani, és vannak is példák rá nálunk is, hogy a bíróság kártérítéseket ítél meg.

„Az egyik legérdekesebb ilyen ítélet Svájcban született, ahol a bíróság egy felhasználót azért ítélt pénzbírságra, mert gyűlölködő kommenteket lájkolt, kedvelt, és így egyetértését fejezte ki, illetve növelte is a gyűlölködő tartalmak láthatóságát” – számol be az oktató.

Azonban úgy véli, hogy az online kommunikáció szabályozása elsősorban nem a bíróságok, hanem a résztvevők feladata. Illetve egyre jobban látszik, hogy a platformoknak is nagy felelősségük van abban, hogy milyen tartalmak, milyen beszédmódok népszerűek a felületeiken. Például azért, mert

a platformok algoritmusai szabályozzák, hogy ki milyen tartalmakkal találkozik, illetve milyen tartalmak, kommentek mennyire láthatóak, milyen sok felhasználóhoz, milyen profilú felhasználóhoz jutnak el, mi tud népszerűvé válni.

Legyünk jó polgárok az online közegben is

A szakember szerint az online kommunikáció normáira már az iskolában is nagy figyelmet kellene fordítani.

Az online közeg az életünk része, és ugyanúgy tudni kell tájékozódni, viselkedni benne, mint a fizikai környezetünkben.

De nem feltétlenül a Facebookon érvényes viselkedési normákat kellene tanítani, hiszen a platformok népszerűsége változik, és akik ma iskolások, egyre kevésbé aktív Facebook-felhasználók.

Vincze Orsolya úgy véli, hogy nem annyira egy konkrét platformról van szó, hanem olyan általánosabb kérdésekről, mit például az információs írástudás, az a képesség, hogy meg tudjuk ítélni egy információ megbízhatóságát, és meg tudjuk találni a megfelelő és megbízható információkat. Vagy, még általánosabban, hogyan legyünk jó polgárok az online közegben is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 11., péntek

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése

Egymást érik a medvetámadásokról szóló hírek. Nyolc évbe telt, amíg több tucat ember halála révén sikerült irányt szabni a romániai vadgazdálkodásnak, de a Krónikának nyilatkozó szakember szerint egyik napról a másikra nem lesz látványos változás.

Csak vadászattal lehet elérni, hogy a medve féljen az embertől – Évekbe telhet a medvetámadások számának csökkenése
2025. július 10., csütörtök

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől

Az országos hegyimentő-szolgálat szakemberei gyakorlati tanácsokat adnak arra vonatkozóan, hogy mi a teendő, ha vadállattal – elsősorban medvével – találkozik az ember, és kiemelik azt is, hogy hasonló esetekben mit nem szabad tenni.

Mi a teendő, ha medvével találkozik az ember? – Megfontolandó tanácsok a hegyimentőktől
2025. július 10., csütörtök

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak

A levegőben lóg a kolozsvári metró építése, mivel az önkormányzat sem a finanszírozást nem biztosította, sem a műszaki terveket nem véglegesítette, így építési engedélye sincs – vonta meg a nem túl kecsegtető mérleget a Pro Infrastruktúra Egyesület.

„A levegőben lóg” a kolozsvári metró építése, lekezelően válaszol a polgármester a tamáskodóknak
2025. július 10., csütörtök

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra

A magyarországi Piramis zenekar által „ihletett” kolozsvári magyar „csövesek” viselkedését, öltözékét, szokásait, lázadását is figyelemmel követte a kommunizmus idején a romániai titkosszolgálat, a Securitate.

Kolozsvári magyar diákokat, sőt a Piramis zenekart is árgus szemekkel figyelte a Securitate – Zilahi Csaba emlékezik a korszakra
2025. július 10., csütörtök

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) kampánya keretében 10 ezer füst- és szénmonoxid-érzékelőt osztanak szét ingyen az ország majdnem kéttucat megyéjében, alacsony jövedelmű családok keretében.

Füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét ingyen a katasztrófavédelem
2025. július 10., csütörtök

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt

Bepanaszolta a prefektusnál és a fogyasztóvédelmi felügyelőségnél az áramszolgáltatót Antal Péter pécskai polgármester, mert elfogadhatatlannak tartja, hogy a hétfő esti vihar okozta meghibásodások egy részét csak szerda reggelre javították meg.

„Feljelentette” az áramszolgáltatót a partiumi kisváros polgármestere a késlekedő hibajavítás miatt
2025. július 10., csütörtök

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit

Nincs többé hosszas várakozás, araszolgatás a Bukarest vagy Székelyföld és Kolozsvár között közlekedő sofőrök körében egyik legutáltabbá vált erdélyi városban, Tordán: csütörtökön délután megnyílt a DEx4-es számú gyorsforgalmi út.

Közúti fellélegzés Erdélyben: megnyitották a rekorddrága tordatúri gyorsforgalmit
2025. július 10., csütörtök

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt

Rablás vádjával vettek őrizetbe egy 15 éves nagyváradi fiút, aki egy nagyváradi belvárosi üzlet polcairól csokoládét lopott: menekülés közben dulakodott a biztonsági őrrel, aki sérüléseket szenvedett.

Tíz tábla csokoládét lopott egy nagyváradi üzletből, rablásért kell felelnie a bíróság előtt
2025. július 10., csütörtök

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)

A legnagyobb határon túli magyar írószervezet, az Erdélyi Magyar Írók Ligája új kolozsvári székházból folytatja az erdélyi és magyar irodalom terjesztését és népszerűsítését.

Új székházba költözik, klubot indít Kolozsváron az Erdélyi Magyar Írók Ligája (E-MIL)
2025. július 09., szerda

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat

Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.

Szigorítanák az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságokat