A magyar hagyományok és értékek tiszteletére neveli a tasnádi gyerekeket az Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület

A magyar hagyományok és értékek tiszteletére neveli a tasnádi gyerekeket az Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület

Fotó: Facebook/Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület

A magyar határ közelében fekvő Tasnád lakosságának csupán közel egyharmadát teszi ki a magyar közösség, így fontos az identitásőrzés, a magyar kultúra ápolása, éltetése, és nem is mindig könnyű feladat. A 2010-ben helyi pedagógusok által alapított Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület ezt a küldetést vállalta fel a Szatmár megyei kisvárosban, és ezt próbálja teljesíteni világjárvány idején is.

Tóth Gödri Iringó

2021. április 12., 16:012021. április 12., 16:01

2021. április 13., 14:072021. április 13., 14:07

A magyar nyelvű oktatásra, hagyományőrzésre, a magyarok közösségi élményeinek erősítésére összpontosít a tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület. A Szatmár megyei városban működő egyesület kiemelt figyelmet szentel a gyerekeknek és a fiataloknak, az elmúlt években egyre több programot, tevékenységet szerveztek számukra. Czumbil Bernadette részletesen bemutatta a Krónikának a gyerekeket célzó foglalkozásaikat, illetve arról is beszámolt, egyesületük hogyan élte, éli meg a járványhelyzetet.

Feladat a két nagy költő kultuszának ápolása

Czumbil Bernadette tájékoztatása szerint Tasnád – a beosztott falvakkal együtt – egy közel tízezer lakosú város, melyet a 15. századtól kezdve tulajdonképpen az Érmellék központjának tekintenek, illetve melynek mind múltja, mind jelene összetett és sokszínű, hiszen az egykor Szilágy megyéhez tartozó mezőváros ma Szatmár megye része. Ebben a kontextusban hozták létre több mint egy évtizede az Ady-Kölcsey Kulturális Egyesületet, melyben jelenleg 8–10 pedagógus tevékenykedik a szülői közösség tagjai által segítve.

Az egyesület neve a régió „büszkeségeit” tükrözi: arra utal, hogy Tasnád közelében található Kölcsey Ferenc szülőfaluja, Sződemeter és Ady Endre szülőhelye, Érmindszent is.

Az egyesület feladatának érzi a két költő kultuszának ápolását – többek között emléknapokat, megemlékezéseket szerveznek a két faluban, továbbá a magyar népi kulturális értékek ápolását, azok továbbadását a térség fiataljainak.

„Szeretnénk, ha támogatást nyújtanánk a családok számára abban, hogy az eltűnőben lévő magyar hagyományokat megőrizzék és gyermekeik felismerjék annak összetartó, közösségformáló erejét” – vázolta céljaikat Czumbil Bernadette.

Galéria

Fotó: Facebook/Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület

Hiánypótló hagyományápolás

Mint a térség, illetve a szórvány legtöbb települése esetében, Tasnádon is szembeötlő a magyar lakosság csökkenése, illetve a fiatalság „megfogyatkozása”. Czumbil Bernadette elmesélte, hogy a tasnádi iskolában egyre kevesebb a magyar osztály, illetve hogy az általános iskolában még viszonylag sok a magyar gyerek, de a középiskolai évfolyamok esetében gyakori, hogy nincs elég fiatal egy magyar osztály indításához, az is megesik, hogy négy évfolyamra csak egy magyar osztály jut. A nagykárolyi, illetve a szatmári iskolák gyakran „elszívják” a gyerekeket, illetve a vegyes házasságok esetében a gyerekek gyakran román vagy roma osztályba (általában évfolyamonként egy, roma gyerekeket tömörítő osztály indul) járnak.

Czumbil Bernadette arról is beszélt, hogy a szórványban működő, két tannyelvű oktatási intézményeknek vannak „hiányosságaik”, melyek az illető intézmények helyzetéből, összetett tevékenységéből adódnak. Az Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület ezeket a hiányosságokat igyekszik pótolni. Nemcsak a hagyományok ápolása és a magyarságtudat erősítése a céljuk, hanem fontosnak érzik a generációk közötti kapcsolatok kialakításában való segédkezést is.

Az egyesület nyolc éve szervez néptáncoktatást, népi gyermekjátékok köré szerveződő foglalkozásokat, egy éve pedig citera- és népifurulya-oktatást is indítottak. Foglalkozásaikat „külsős” szakértők vezetik. A táncoktatást kezdetben a szatmári Kása házaspár tartotta – ők inkább a kisebb korosztályokra, a népi gyermekjátékokra koncentráltak, majd helyüket a szilágykrasznai Székely Roland vette át, aki egy más tájegység táncaival is megismertette a tasnádiakat.

Kezdetben csak szombatonként tartottak foglalkozásokat közel húsz gyerekkel, majd öt évvel ezelőtt sikerült „becsempészni” a tevékenységeiket az iskolai és az óvodai programba – volt mikor hivatalosan, máskor félhivatalosan, a zene és mozgás óra keretében zajlottak a tevékenységek. Teljes osztályokat vittek a tanító nénik, tanárok a helyi kultúrházba órák alatt, esetenként órák után. Czumbil Bernadette szerint az a fajta rendszeresség, amit ez a keret adott, nagyon sokat jelentett, a közösség nagyon sokat tudott így fejlődni, mivel amíg csak hétvégi foglalkozások voltak, gyakran megesett, hogy néhány gyerek kimaradt egy-egy alkalomról, esetleg bonyolult volt a szülőknek, hogy elvigyék őket táncoktatásra.

A gyerekfoglalkozások anyagi háttere kapcsán Czumbil Bernadette elmondta, szinte évről évre változott, hogy milyen forrásokból tudták megvalósítani azokat: volt, amikor pályázat révén, volt, amikor a szülők anyagi segítsége által, máskor a kettő együttesen szükségeltetett. Szintén pályázati segítséggel, a múlt évben sikerült néptáncruhákat készíttetni a gyerekeknek. Azt is megtudtuk, hogy bár a helyi önkormányzat támogatóként is fellépett – többek között a ruhák kivitelezését is finanszírozta –,  az egyesület tevékenységei nem élveznek náluk prioritást, a város román tánccsoportja kapja az anyagi segítség nagyobb részét. Czumbil Bernadette kiemelte, hogy a két tánccsoport között az a nagy különbség, hogy míg a román csoport válogatott fiatalokból áll, gyakran reprezentálja a várost, a magyar csoport sokkal nagyobb számú gyereket foglalkoztat; továbbá utóbbinál nincs „szűrés”, az is csatlakozhat, akinek nincs ritmusérzéke, esetleg mozgáskorlátozott.

Létfontosságú bármilyen közös tevékenység

Az egyesület 2018-ban és 2019-ben hagyományőrző nyári táborokat is szervezett, amelyekben, a népmeséktől a hagyományos mesterségekig, a kultúránk sok szelete figyelmet kapott. Az elmúlt egy év az egyesület számára is bezártságról, lemondott rendezvényekről és elhalasztott programokról szólt, de próbáltak alternatívákat találni. Mivel a járványügyi korlátozások nem tették lehetővé a néptáncoktatást, 2020 nyarán felvették a kapcsolatot a nagykárolyi Reketye Kulturális Egyesülettel, amelynek tagjai évek óta foglalkoznak néptánc- és népihangszer-oktatással, remélve, hogy ők tudnak javasolni valami szükségmegoldást. „Nem akartunk lemondani a közös tevékenységekről. Ha leállunk, a gyerekek elszoknak a közös foglalkozásoktól, illetve a szülőkben is megkopik az igény” – adott hangot aggodalmának az egyesületi vezető.

Galéria

Fotó: Facebook/Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület

Az alternatívát a népzeneoktatás jelentette, amit kis csoportokban, a járványügyi szabályokat betartva is le lehetett, le lehet bonyolítani. Hat nyolcfős csoportot indítottak, a gyerekek a furulya és citera közül választhattak. Mivel a járvány miatt a kultúrház nem fogadta őket, a katolikus és református egyház által biztosított termekben zajlott, zajlik a munka. A gyerekek maszkban, távolságot betartva tanulnak zenélni Székely Istvántól és Székely Violától. A Reketye Kulturális Egyesület a hangszereket is biztosította a foglalkozásokhoz – ami főleg „így az elején”, nagyon nagy segítség a tasnádiaknak.

A kaotikus múlt évben néha akadtak nehézségeik, így két hónapig a népzeneoktatás is csak online volt lehetséges. Ám mivel a megyei többnyire zöld vagy sárga besorolású térség volt, februártól a néptáncoktatás is újraindult négy csoportban, órák után. Nulladikosoktól hetedik osztályosokig vesznek részt a táncoktatáson, amit Székely Sára és Székely István tart. „A március 15-ei ünnepi megemlékezés alkalmából sem készülhettünk a megszokott nagyszínpadi változatban. Idén kis online bepillantást nyújtottunk munkánkba a Facebook-oldalunk által. A próbákon készült felvételek tükrözik, hogy kicsit másképp, újra és újra alkalmazkodva a friss rendeletekhez, mégis vagyunk, ünnepeltünk és örültünk egymásnak” – elevenítette fel Czumbil Bernadette.

Felidézte, főleg kezdetben nem minden szülő reagált ugyanúgy a tevékenységeikre: volt, akikben nagy volt az igény az típusú foglalkozásokra, illetve volt, akik már azelőtt is keresték a lehetőségeket, hogy a gyerekeik magyar közösségben legyenek; voltak, akik tudatosan álltak a nevelés ilyen jellegű formájához, de voltak olyanok is, akik kissé nyűgnek érezték, hogy „kell” vinni a gyereket, hogy akadnak pluszköltségek.

Igényt teremtett a „légüres tér”

A gyerekek viszonyulása kapcsán Czumbil Bernadette kiemelte, hogy minél többen vannak a tevékenységeken, annál inkább motiválják egymást, nagyon örülnek a közösségnek, a társaságnak: „A gyerekeknek sokszor egymástól is több kedvet kapnak, egymás kedvéért is szívesen vesznek részt a foglalkozásokon. Minél többen vannak, annál jobb a hangulat – közösen vesznek részt, közösen alkotnak.” Az egyesület tagjai optimisták, de hétről hétre lesik a „számokat”, izgulnak, hogy milyen besorolást kap a város. Ha Tasnád bevörösödik, a néptáncoktatást újra fel kell majd függeszteni, de a kiscsoportos zeneoktatás abban az esetben is zajlik majd tovább. Czumbil Bernadette szerint most hiány van a gyerekeket, fiatalokat célzó foglalkozásokból, az értékes időtöltésből, így most a szülők és a gyerekek egyaránt lelkesek, örömmel járnak a programjaikra. „Ez a légüres tér, az hogy nincsenek kulturális rendezvények, tevékenységek, igényt teremtett” – fogalmazott.

Czumbil Bernadette szerint a munkájukban, az egyesület tevékenységében nem a mennyiség a lényeg, nem az, hogy hány népdalt vagy néptáncot tanul meg a gyerek, a fiatal. Hosszú távú céljaik vannak, remélik, hogy a gyerekek, akik náluk, velük szocializálódnak megőriznek, és bárhova is mennek magukkal visznek valamit a megtapasztalt közösségi élményből, a magyarságunk iránti tiszteletből, szeretetből, a hagyományos értékeinkből, vagy egyszerűen bárhol is legyenek keresik majd a magyar társaságot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Börtön is járhat az állatvédelmi szabályok áthágásáért, nem csak pénzbírság

Az állatok nem megfelelő tartási körülményeiért vagy kínzásáért nem csak pénzbírságot, hanem börtönbüntetést is kiszabhatnak Romániában. Madaras Péter kolozsvári állatorvossal, állatvédő szakemberrel jártuk körül a romániai állatvédelem kihívásait.

Börtön is járhat az állatvédelmi szabályok áthágásáért, nem csak pénzbírság
2024. április 08., hétfő

Két rendőr megsérült egy erdélyi katonai lőtéren történt robbanásban

Két Fehér megyei rendőr megsérült a gyulafehérvári katonai lőtéren történt robbanásban, amelyet fémanyagok szétfröccsenése követett. A rendőrök éppen a kilőtt töltényhüvelyeket szedték össze, amikor a robbanás bekövetkezett.

Két rendőr megsérült egy erdélyi katonai lőtéren történt robbanásban
2024. április 07., vasárnap

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről

Egy 15 éves lány meghalt vasárnap, miután lezuhant egy brassói panelház nyolcadik emeletéről. Az eset hajnali 2 órakor történt, és a helyszínre küldött orvosi csapatok már csak a halál beálltát tudták megállapítani.

Életét vesztette egy 15 éves brassói lány, miután kizuhant a nyolcadik emeletről
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

Egy újszülöttet találtak holtan vasárnap a Szatmár megyei Turc település közeli területen, a rendőrök azonosították, és kórházba vitték az édesanyját – közölte vasárnap este a Szatmár megyei rendőrség.

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében
2024. április 07., vasárnap

Halott csecsemőt találtak Szatmár megyében

2024. április 07., vasárnap

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket

Erdélyi városok, illetve lakónegyedek vezetnek egy ingatlanközvetítő portál rangsoraiban, melyek a legélhetőbb romániai helyszíneket vonultatják fel a lakhatási körülmények szempontjából.

Erdélyben élni tényleg jó? Rangsorolták a legkedveltebb lakónegyedeket
2024. április 07., vasárnap

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit

Újabb „csapás” érte a Gabriel Resources-t, miután a verespataki aranybánya-projektben érdekelt kanadai cég kanadai cég elvesztette a román állam ellen a kitermelés leállítása miatt indított pert: az Országos Adóhatóság zárolta a részvényeit.

Újabb „csapás” a Gabriel Resourcesra: einstandolta az adóhatóság a cég részvényeit
2024. április 07., vasárnap

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt

Pisztolylövésekkel, közel húsz kilométeres autós üldözés után állítottak meg a dél-erdélyi sztráda autópályarendőrei egy moldovai embercsempészt szombaton este.

Csak pisztolylövésekkel, autós üldözés után tudtak megállítani a rendőrök egy moldovai embercsempészt
2024. április 06., szombat

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében

Az év eleje óta 28-szor kérték a csendőrség segítségét medvék eltávolításához Hargita megyei településekről – közölte pénteken a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség sajtóirodája.

Már csaknem harmincszor riasztották medve miatt a csendőröket Hargita megyében
2024. április 06., szombat

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását

Kulturális rendeltetést kap a frissen felújított gyalui várkastély, Erdély egyik legnagyobb magán rezidenciája. Nagy Elek kolozsvári származású üzletember a Krónikának adott interjúban neveltetése eredményének nevezte a gyalui fejleményeket.

Nagy Elek a neveltetése eredményének tekinti a gyalui várkastély kulturális létesítménnyé alakítását
2024. április 05., péntek

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek a városban született Bolyai János matematikus munkássága előtt Kolozsváron, a belvárosi Bolyai utcában, ahol a világhírű tudós szülőháza is található.

Optikai csalódást előidéző térkövezéssel tisztelegnek Bolyai János munkássága előtt Kolozsváron