A környezetvédelmi ügynökségek „szeszélyén” múlik a gazdák vadkár utáni kártalanítása

A környezetvédelmi ügynökségek „szeszélyén” múlik a gazdák vadkár utáni kártalanítása

Bár a gazdák minden lehetséges módon védekeznek a vadak ellen, sok esetben nem lehet megakadályozni a támadásokat

Fotó: Székely Hírmondó

Erdély különböző régióiban eltérő módon viszonyulnak a vadkárok kifizetéséhez a megyei környezetvédelmi ügynökségek. Miközben egyes megyékben minden segítséget megadnak a kárt szenvedett gazdáknak, máshol bürokratikus intézkedésekkel tesznek keresztbe a mezőgazdasági termelőknek. Összeállításunkban vadkárt szenvedett gazdát, polgármestert és a volt környezetvédelmi minisztert is megkérdeztük a nehézkes folyamattal kapcsolatban.

Makkay József

2024. július 31., 18:142024. július 31., 18:14

2024. július 31., 22:392024. július 31., 22:39

Megoszlanak a vélemények a vadkár megállapításának és kifizetésének procedúrájával kapcsolatban. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a vadkárt szenvedett gazdák egy része nem járja végig a 2023. január 4-én megjelent 3. számú kormányhatározat által előírt hivatalos eljárást. Sokan ugyanis felesleges időtöltésnek tekintik, mert olyan esetekről hallottak, amikor a polgármesteri hivatalban létrehozott bizottság különféle okokra hivatkozva elutasította a gazdák kárigényét.

A visszajelzések szerint a megyei környezetvédelmi ügynökség hozzáállásán múlik, hogy elfogadja-e a gazda vadkárról szóló bejelentését.

Korábban már hírt adtunk arról, hogy a Kolozs megyei Magyarfenes határában idén tavasszal medvetámadás áldozata lett az egyik szarvasmarhatartó gazda borja. A nagyvad az állatok éjszakai szálláshelyéről hurcolta el a többhetes jószágot, és másnap a haszonállatból csupán néhány bőrdarabot találtak meg a mezőn, távol az állatteleptől. A tordaszentlászlói polgármesteri hivatalban összeállt bizottságban a Kolozs megyei környezetvédelmi ügynökség küldötte azzal utasította el a vadkár kifizetését, hogy a medve nem a gazda területén ölte meg a jószágot, ezért nem jogosultak szakminisztériumi kártérítésre.

A magyarfenesi gazdacsalád felháborítónak tartotta a kolozsvári állami hivatal álláspontját, hiszen a medve ,,fittyet hányva a román törvényekre”, ott öli meg az állatokat, ahol akarja.

A falu másik határrészén gazdálkodó Székely család – amely jelenleg 62 tehenet és borjat nevel szabadtartásban, villanypásztorral őrzött területen – tavaly ősz óta súlyosabb veszteséget szenvedett: tíz borjút téptek szét állattelepén a beazonosítatlan vadak. Ifj. Székely Ferenc a Krónikának elmondta, hogy farkasra gyanakszanak, mert az egyik tetem mellett farkasok nyomára bukkantak.

Galéria

Ennyi maradt a pár napos borjúból a Székely család állattelepén a Kolozs megyei Magyarfenesen

Fotó: Székely Ferenc

,,Megmutattam a fotókat a helyi vadőrnek, aki azt mondta, hogy fülszám nélküli állatokért nem lehet vadkárigénylést bejelenteni. Mi viszont akkor szoktunk állatonként 60 lejbe kerülő fülszámot kérni az állatorvostól, amikor a borjú már néhány hetes, így meg van erősödve” – fogalmaz a magyarfenesi gazda. A korai fülszámbeültetést azért nem kedvelik a gazdák, mert az elpusztult fiatal állatot nehéz kivenni az országos nyilvántartásból: a hiányért a későbbi ellenőrzéseken a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) emberei megbüntetik az állattartó gazdákat.

A pórul járt gazda a Krónikának elmondta, hogy ma már minden lehetséges módon védekeznek a vadak ellen. Kamerákat szereltek fel, amely éjnek idején is riadóztatja a családot, de az állattelep körül hang- és fényhatással is megpróbálják távol tartani a környéken ólálkodó vadakat.

Galéria

A széttépet borjak közelében őztetemet is találtak

Fotó: Székely Ferenc

Pró és kontra vélemények

Nem jobb a helyzet a Kolozs megyei Várfalva községben sem, ahol három gazda nyújtott be vadkárról szóló panaszt, de a polgármesteri hivatal által összeállított dossziékat a megyei környezetvédelmi ügynökség elutasította. Marginean János polgármester szerint a megölt kecskék miatti vadkár kifizetése azon bukott el, hogy a medve az állattetemeket elhurcolta a határba, így a gazdák nem tudták bizonyítani, hogy a támadás az állattelepen történt.

,,Olyan feltételeket ír elő a törvény a vadkár megtérítéséhez, amelyeket sok gazda nem tud teljesíteni. Miután egyre nehezebb vagy szinte lehetetlen állandó pásztort találni, a jószágot villanypásztorral őrzött karámba zárják éjszakára.

Idézet
Ha nincs emberi felügyelet az állattelepen, vagy a gazda telke nem szerepel a saját nevén, nem kap kártérítést”

– foglalja össze a lesújtó helyzetet Várfalva község RMDSZ-es polgármestere.

Galéria

Farkasnyom. A magyarfenesi gazdák a medve és a farkas támadásától egyaránt tartanak

Fotó: Székely Ferenc

Ezzel szemben Horváth Csaba állatorvos, mérai falugazdász szerint a Bács községhez tartozó falvakban minden vadkárt kifizettek a gazdáknak. ,,A széttépet újszülött borjakért 700 lejt kaptak a károsultak. Ennek nyilván az volt a feltétele, hogy a gazda idejében jelentette a kárt a polgármesteri hivatalban, és felmutatta a szükséges papírokat a kár megállapítására összeült bizottság számára” – nyilatkozta a Krónikának a közép-erdélyi falugazdászokat foglalkoztató Pro Agricultura Egyesület mezőgazdasági szakembere.

Az állatorvos szerint a fő gond az, hogy az emberek nem szeretik a hivatali utánajárást, másrészt sok termelőnek nincsenek rendben a tulajdonát igazoló papírjai,

vagy a mezőgazdasági területeket nem hivatalos bérleti szerződés alapján használja, emiatt nem jogosult a vadkár megtérítésére.

Van pénz, de a hivatal jóindulatán múlik, hogy hol fizetnek

Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, volt környezetvédelmi miniszter – aki kidolgozta a vadkárok megtérítéséről szóló kormányrendeletet – a Krónikának elmondta, hogy mandátuma idején decentralizálták a vadkárok megtérítésének procedúráját, így a kármegállapítás és a kifizetés átkerült a megyei környezetvédelmi ügynökségek hatáskörébe.

,,Ahol a megyei ügynökség munkatársai ezt a feladatot púpnak érzik, ott régebb is nagy késéssel történtek a kifizetések. Ilyen volt a Maros megyei ügynökség, ezzel szemben Hargita megye az élen járt, mert a gazdák iránt elkötelezett csapat végezte a kárfelmérést és a kifizetéseket” – mondta a Krónika megkeresésére az RMDSZ-politikus.

Galéria

Magyarfenesen legelésző borjak. A fiatal állatok ma már sehol nincsenek biztonságban a ragadozók előtt

Fotó: Makkay József

Tánczos szerint a környezetvédelmi minisztérium jelenlegi vezetősége ,,soványabb” költségvetést állított össze a vadkárok kifizetésére, ennek ellenére van pénz a károk rendezésére, de ennek gyorsasága a hivatalos szervek hozzáállásán múlik. A volt környezetvédelmi miniszter a gazdák szerepvállalását is hangsúlyozza:

Idézet
A vadkár kifizetésének nincs más módja, mint az, hogy a gazda aznap vagy másnap bemegy a helyi polgármesteri hivatalba, és jelenti a kárt.

A gazdának szüksége van a polgármester támogatására, aki összehívja a kárfelmérő bizottságot a megyei mezőgazdasági igazgatóság, a környezetvédelem és a helyi vadásztársaság részvételével. Ezt a rendszert Romániában mással egyelőre nem lehet felváltani” – érvelt a Krónikának az egykori környezetvédelmi miniszter.

Könczei Csaba Kovászna megyei RMDSZ-es parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakember portálunknak elmondta, hogy különbséget kell tenni a védett vadak és a vadászható vadak által okozott károk megtérítése között. „A medve, a farkas és az egyéb védett vadak által okozott károk kifizetésére ma is van pénz, Háromszéken az összeállított dossziék nyomán a gazdák idejében hozzájutnak a megfelelő kártérítéshez. Gond van viszont a vaddisznók, a szarvasok és az őzek okozta károkkal, amit a vadásztársaságok rendszerint nem térítenek meg, erre nincs pénzük” – nyomatékosította portálunknak a háromszéki honatya.

korábban írtuk

Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére
Az erőltetett villanypásztor helyett radikálisabb megoldásokat sürgetnek a vadkárok megfékezésére

A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.

korábban írtuk

Medve portyázott Várfalván is, egy kecskenyájat átkergetett a szomszédos településre
Medve portyázott Várfalván is, egy kecskenyájat átkergetett a szomszédos településre

A Kolozs megyei Várfalván is medvetámadásokról érkeztek hírek: a nagyvad két gazdaságban öt kecskét megölt, majd egy kecskenyájat több kilométernyi távolságra elhajtott. A Krónika környezetvédelmi szakembert is megkérdezett a kártérítés igényléséről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 31., szerda

Előbb a Bánságba, majd az ország más régióiba is visszatér a hőség

Kánikulára figyelmeztető sárga riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország déli felére csütörtökre.

Előbb a Bánságba, majd az ország más régióiba is visszatér a hőség
2024. július 31., szerda

„A szomorkodóval szomorkodni, a nevetővel nevetni”. Terheket vesz le az állam válláról a Máltai Szeretetszolgálat Kisiratoson is

A romániai Máltai Szeretetszolgálat kisiratosi szervezete megalapításának 25. évfordulóját ünnepelték a múlt hétvégén. A szentmisét követően a Máltai Házban, az 1998-ban megnyitott mozgássérült-otthonban emlékeztek a kezdetekre és az alapítókra.

„A szomorkodóval szomorkodni, a nevetővel nevetni”. Terheket vesz le az állam válláról a Máltai Szeretetszolgálat Kisiratoson is
2024. július 30., kedd

A kommunista rendszer által elárasztott Bözödújfalunak állít emléket az Összetartozás temploma

Felavatják szombaton a Bözödújfalusi-tóból kimagasló Összetartozás templomát.

A kommunista rendszer által elárasztott Bözödújfalunak állít emléket az Összetartozás temploma
2024. július 30., kedd

Két nap múlva megnyitják az Élesdet elkerülő út egy újabb szakaszát, haladnak Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjén is

Augusztus 1-jén, csütörtök reggel 7 órakor átadják a forgalomnak az élesdi körgyűrű egy újabb, 1,7 kilométer hosszú szakaszát – tájékoztatott a Bihar megyei közgyűlés sajtóosztálya.

Két nap múlva megnyitják az Élesdet elkerülő út egy újabb szakaszát, haladnak Nagyvárad agglomerációs körgyűrűjén is
2024. július 29., hétfő

Tudni vélik a meteorológusok, melegebb lesz-e augusztusban júliushoz képest

Augusztus első tíz napjában Románia valamennyi régiójában meleg idő várható, augusztus 3. után pedig megnő az eső valószínűsége – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 29.-augusztus 11. időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Tudni vélik a meteorológusok, melegebb lesz-e augusztusban júliushoz képest
2024. július 29., hétfő

Életét vesztette egy sofőr, aki autójával nekiütközött egy körforgalomnak Szeben megyében

Körforgalomnak ütközött hétfőn egy személygépkocsi, és felborult az 1-es jelzésű főúton, Szeben megyében. A sofőr meghalt, egy utasa megsérült.

Életét vesztette egy sofőr, aki autójával nekiütközött egy körforgalomnak Szeben megyében
2024. július 29., hétfő

Helikopterrel menekítik ki a szakadékból a Máramarosi-havasokban eltévedt ukrán szökevényt

Több mint 200 méter mély szakadékból kell kimenteni egy ukrán állampolgárt, aki három napja tévedt el a Máramarosi-havasokban – közölte hétfő reggel Dan Benga, a Máramaros megyei Salvamont vezetője.

Helikopterrel menekítik ki a szakadékból a Máramarosi-havasokban eltévedt ukrán szökevényt
2024. július 28., vasárnap

Megperzselődhetnek a növények az idei, várhatóan az egyik legszárazabb mezőgazdasági évben

Az idei mezőgazdasági év az egyik legszárazabb lehet, és különösen a szántóföldi növények sínylik meg az aszályt, mivel az ország nagy részén jelenleg szélsőséges talajszárazság tapasztalható.

Megperzselődhetnek a növények az idei, várhatóan az egyik legszárazabb mezőgazdasági évben
2024. július 28., vasárnap

Patakba zuhant egy személygépkocsi Hargita megyében, két utasa kórházba került

Egy patakba zuhant vasárnap Gyergyótölgyes térségében egy személygépkocsi, amelynek két utasát koponyasérülésekkel a maroshévízi kórházba szállították – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

Patakba zuhant egy személygépkocsi Hargita megyében, két utasa kórházba került
2024. július 28., vasárnap

Hárommillió kritikus helyzetben lévő páciensen segített tavaly a születésnapját ünneplő mentőszolgálat

A mentősöket méltatta a romániai mentőszolgálat megalakításának 118. évfordulója alkalmából közzétett vasárnapi Facebook-bejegyzésében az egészségügyi miniszter.

Hárommillió kritikus helyzetben lévő páciensen segített tavaly a születésnapját ünneplő mentőszolgálat