Iránymutatás. Romániában egyedülálló digitális tanterem működik októbertől a szovátai Domokos Kázmér Szakközépiskolában, a termet a High-Tech Suli program keretében alakították ki
Fotó: Szováta város önkormányzata/Facebook
A digitális oktatás fejlesztésének lehetőségeiről, az alkotó jellegű pedagógiáról, a romániai oktatási rendszer digitalizációjáról is szó lesz a szombaton Csíkszeredában tartandó nemzetközi konferencián. Ferencz-Salamon Alpár szervező a Krónikának kifejtette, azért választották témaként a 21. századi oktatási környezetet, mert úgy gondolják, paradigmaváltás szükséges e téren, hiszen az oktatási környezet nemcsak fizikai, hanem nagyon fontos, a mai fiatalság számára létfontosságú virtuális tér is. A rendezvény elsősorban azt a célt is szolgálja, hogy bemutassa, mi fán terem a modern technológia, hiszen a nálunk modernnek vélt okostábla Nyugaton már nem számít korszerűnek.
2023. február 16., 18:162023. február 16., 18:16
A világ legjobb tanára címmel 2019-ben kitüntetett finn pedagógus is jelen lesz Csíkszeredában azon a nemzetközi fórumon, amelyet az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza és a Spektrum Oktatási Központ rendez a hétvégén. Ferencz-Salamon Alpár oktatásszakértő, a pedagógusok háza igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, Erasmus-projektjük zárókonferenciája lesz a 21. századi tanulási környezetek témáját körüljáró rendezvény. A projektet közösen valósította meg a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza, a szintén csíki Spektrum Oktatási Központ, valamint három neves felsőoktatási intézmény: az észtországi Tallin egyeteme Neveléstudományi Intézetének digitális műhelye, Finnországból a jyväskyläi egyetem, valamint az ausztriai Linzben működő Johannes Kepler Egyetem szakértői.
Előtérben az élményalapú oktatás
A szervező hozzátette, a finnországi egyetem tanárképző intézete nagyon magas szinten képviseli a multidiszciplinaritást és az élményalapú oktatást – ez a szakterületük.
a linzi egyetem pedig a geogebra és az akörüli virtuális és hibrid oktatási körülmények kutatásával foglalkozik. Ez a konzorcium alakította ki a Free-ED (free-ed.eu) elnevezésű projektet, amelynek a zárókonferenciáját tartják a hargitai megyeszékhelyen. „Mivel Romániában fontos téma a PNRR, azaz az országos helyreállítási tervbe illeszkedő pályázati csomagokon keresztül megvalósítandó tanintézmény-felszereltségi program, és mivel az esélyegyenlőség kapcsán felszereltséget, oktatási környezetet lehet modernizálni, arra gondoltunk, hogy a 21. századi oktatási környezet témáját próbáljuk ezzel a konferenciával körbejárni” – mondta el lapunknak Ferencz-Salamon Alpár.
Az oktatási környezet nem csak az osztálytermet jelenti
érkeznek résztvevők Hargita, Kovászna, Maros megyéből, a szebeni pedagógusok házának képviselői is jelen lesznek, tanintézetek vezetői, pedagógusok, trénerek, polgármesteri hivatalok képviselői, informatikusok – tehát nagyon széles skálát fog be az esemény.
Ferencz-Salamon Alpár oktatásszakértő, a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza igazgatója
Fotó: Veres Nándor
Ferencz-Salamon Alpár kifejtette, azért választották témaként a 21. századi oktatási környezetet, mert úgy gondolják, hogy paradigmaváltás szükséges ezen a téren, hiszen az oktatási környezet nemcsak fizikai tér, hanem ugyanakkor egy nagyon fontos, a mai fiatalság számára létfontosságú virtuális tér is. „De az oktatási környezetet nem csak az osztályterem jelenti, hanem az azon kívüli világ is. A pályázati szükségletekből származó informálódási igényt, illetve az oktatási környezet jó definiálását kombinálva alakítottuk ki a konferencia programját” – emelte ki Ferencz-Salamon Alpár. Mint sorolta, az előadók között az észtországi és finnországi egyetem oktatói is szerepelnek, többek közt a magyarországi dr. Fenyvesi Kristóf, aki a finnországi Jyväskyläi Egyetem kutatója. Fenyvesi egy világszintű, a STEAM (Science, Technology, Engineerig, Arts and Mathematics) módszerrel – azaz a tudományok, technika, művészetek, matematika kombinációján alapuló interdiszciplináris módszerrel – dolgozó élményműhely kidolgozója.
Az észtországiak főleg telejelenléti robotokról tartanak előadást – a robotika náluk nagyon előrehaladott kutatási és fejlesztési terület, széles körben alkalmazzák az oktatásban: elemi szinttől egészen középiskolai szintig alkalmazható nemcsak programozásban, hanem szövegértésben és számos más területen.
A világelső finn oktatás példája
Ferencz-Salamon Alpár arra is felhívta a figyelmet, jelen lesz a rendezvényen Jukka Sinnemäki, a finnországi Jyväskyläi Keresztény Iskola pedagógusa, aki 2019-ben megkapta a világ legjobb tanára címet, vagyis a Global Teacher Award-ot. A finn oktatási szakember – aki több ízben tette már tiszteletét székelyföldi oktatási rendezvényeken – megalkotta a matematika tanításának új módját, amely sokkal jobb tanulási eredményeket hozott.
Ferencz-Salamon Alpár arra is kitért, hogy Jukka Sinnemäki a linzi Johannes Kepler Egyetem doktorandusza, a diákok és pedagógusok jóllétének témáját kutatja, és a finnországi iskola tanítója – Finnországban ugyanis elsőtől hatodikig tanító oktatja a gyerekeket. A csíkszeredai konferencián a saját innovatív oktatási környezetéről fog előadást tartani; a finnországi oktatási rendszert tartják egyébként a legjobbnak a világon.
Létezik egyfajta PISA-szkepticizmus Finnországban, ők az élethez, természethez közeli, jelenségorientált oktatás és ennek módszertana mellett teszik le a voksukat” – fejtette ki a rendezvény szervezője. A híres finn oktatásban sokszor elválaszthatatlan egymástól a természet megismerése, a természetben való jártasság, valamint az iskolai élet. „Ott minden iskola maga alakítja ki a saját pedagógiai ajánlatát, hogy mit tart fontosnak tanítani, milyen szempontok szerint, sőt azt is az iskola dönti el, hogy kézírást tanít-e vagy gépelést a gyerekeknek. Tehát nagyon individualizált a finnországi oktatás” – hívta fel a figyelmet Ferencz-Salamon Alpár.
A hétvégi konferencia egyik előadója Jukka Sinnemäki, a finnországi Jyväskyläi Keresztény Iskola pedagógusa, aki 2019-ben megkapta a világ legjobb tanára címet
Fotó: Jukka Sinnemaki/ Facebook
A finnországi pedagógus Tanulási környezet, amely támogatja a tanulást, a kreativitást és az egyenlő esélyeket címmel tart előadást. A konferencián értekezik a digitális oktatás magyarországi szakértője, Horváth Ádám is, a Maker’s Red Box tantárgyközi projekt szakmai igazgatója Valóság, digitális világ és alkotópedagógia címmel tart előadást.
Mindemellett lebonyolítják a magyarországi High-Tech Suli programot is, amely programozható eszközökkel, okos kijelzővel és modern moduláris bútorzattal szerel fel iskolákat. „Ilyen Hight-Tech Suli osztályteremből van egy Erdélyben is, az RMPSZ támogatásával és ajánlatára szerelték fel a szovátai Domokos Kázmér Szakközépiskolában. Azért javasoljuk ezt, mert Szovátán működik a Teleki Oktatási és Módszertani Központ” – ismertette Ferencz-Salamon Alpár. A szovátai tanintézetben tavaly októberben avatták fel a magas technológiával felszerelt tantermet, amelyben megtalálhatóak különböző számítógépek, 3D nyomtatók, digitális tábla, amely a tanárok továbbképzését is magába foglalja. A szovátai Domokos Kázmér iskolacsoport Erdélyben elsőként élhetett ezzel a pályázati lehetőséggel.
Korszerűsítési eligazítás tanintézetek, önkormányzatok számára
A konferencia programjában szerepel a Világbanknak dolgozó román szakember előadása is: prof. dr. Daniel Bőjte digitális fejlesztési szakértő a hazai digitalizációs és a pályázati kiírások nyújtotta lehetőségekről fog értekezni. Arról, hogy a digitalizációs, modernizációs törekvések miként működnek jelenleg, Ferencz-Salamon Alpár példaként említette: Hargita megyében a megyei tanács konzorciumot szervezett önkormányzatokkal, hogy valamennyi tanintézetet modern technológiával szereljenek fel a PNRR nyújtotta forrásokból. „A konferencia elsősorban azt a célt szolgálja, hogy megmutassa, mi a modern technológia. Ma már a modernnek vélt okostábla nem számít modernnek, hanem az okos kijelző a modern technológia, ami a vetítést, a prezentációs digitális eszközöket illeti. Nem mindegy, hogy mit nevezünk moduláris bútorzatnak: a moduláris bútorzat könnyen mozgatható, különböző formákba csoportosítható, ezek túlszárnyalták a klasszikus barna tetejű asztalok rendszerét és egy új szemléletet támogatnak: a csoportmunkát, kollaborációt” – emelte ki. Mint kifejtette,
Milyen alkalmazások léteznek, miként működik az okostábla, és hogy a kijelzőkön, bútorzatokon kívül milyen járulékos más eszközök fellelhetők. A 3D nyomtató már nem újdonság Nyugaton, de a digitális írásvetítő vagy a törésálló laptop sem. Ferencz-Salamon Alpár közölte, azért szeretnék mindezt bemutatni, hogy ne a régi, újnak vélt technológiákra költsék a pénzt a hazai önkormányzatok, intézmények.
Szerda este elküldték az iskoláknak a tanügyi alkalmazottak Edusal nevű bérezési programja frissítését – közölte az oktatási tárca.
Nő az elégedetlenség az oktatási, az egészségügyi, valamint a szociális ágazatban, az ezekben dolgozók érdekeit képviselő szakszervezetek mind tiltakozásba kezdtek, illetve kezdenek a napokban. Elsősorban bérkövetelései vannak az érdekvédelemnek.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!