Jó szülő-gyerek kapcsolat vonhat védőpajzsot a fiatalok köré az internetes zaklatással szemben

•  Fotó: Pixabay

Fotó: Pixabay

Egy friss felmérés szerint öt romániai gyermekből kettőt már ért internetes zaklatás, és az áldozatok alig egyharmada mer beszélni erről. A Krónikának nyilatkozó szakember szerint az internet világának veszélyeit nem lehet teljesen elhárítani, de a jó kommunikáció a szülő és a gyerek között sokat tud segíteni abban, hogy a zaklatás ne okozzon traumákat, ne hasson ki hosszú távon az elszenvedő alanyok életére, mindennapjaira. Román Mónika gyerekpszichológust faggattuk a témában.

Tóth Gödri Iringó

2023. március 06., 09:132023. március 06., 09:13

A friss felmérésben részt vevő gyerekek több mint háromnegyede azt vallotta: napi több mint három órát tölt szórakozásként internetezéssel, így nem csoda, hogy egyre többet hallunk a gyerekek internetes zaklatásáról, online bántalmazásáról.

Román Mónika gyerekpszichológus hangsúlyozta, hogy bár egy sokat hangoztatott alapvetés, de tényleg az egyik legfontosabb dolog a téma kapcsán, hogy a szülők kövessék, a gyerek milyen online térben van jelen, hol mozog.

Szerinte már 10–12 éves korban – a gyerekek általában ekkor kezdenek igazán aktívak lenni a digitális világban – érdemes felkészíteni a gyerekeket az online tér lehetséges veszélyeire. Hozzátette, hogy bár egyre gyakrabban látni egész kis gyerekek kezében is okostelefont, ajánlások szerint ha a 10–12 éves gyereknek van is telefonja, az csak telefonálásra legyen alkalmas, mivel azelőtt képtelenek megérteni, hogy az interneten tapasztalható személytelenség veszélyeket jelenthet.

korábban írtuk

Egyre több romániai gyereket zaklatnak az interneten, a legtöbben azonban nem mernek beszélni róla
Egyre több romániai gyereket zaklatnak az interneten, a legtöbben azonban nem mernek beszélni róla

Öt romániai gyermekből kettőt ért már internetes zaklatás, és tízből mindössze három áldozat mer beszélni erről – derül ki a Mentsük meg a gyermekeket szervezet által a biztonságos internet napja alkalmából kedden ismertetett felmérésből.

„Online cukorkák”

„Azt szoktuk mondani, hogy régen a cukorkás bácsitól féltettük a gyerekeket, most már az online cukorkák azok, amelyek veszélyeztetik őket” – mutatott rá a kolozsvári szakember. Hozzátette, fontos tudatosítani a gyerekekben, hogy ha valaki felveszi velük a kapcsolatot ismeretlenül az interneten, annak hiába van egy profilja tele adatokkal, akár profilképpel, attól még ugyanúgy idegen, mint amikor egy ismeretlen leszólítja az utcán.

Kiemelte, nagyon fontos, hogy a szülők leszögezzenek bizonyos szabályokat, mint például azt – ami egyébként kortól függetlenül érvényes –, hogy idegeneknek semmilyen adatot nem szabad kiadni.

A pszichológus szerint egy másik a fontos dolog az lenne, hogy gyerekek megértsék, megtanulják, megtapasztalják: a kapcsolatteremtés sokkal gyümölcsözőbb személyesen, hogy a személyes találkozások sokkal többet tudnak adni.

Hozzátette, ebben a szülők maguk tudnak példát mutatni, illetve a szülő-gyerek kapcsolat maga is fontos ilyen szempontból, hiszen az mindig ott lebeg a gyerek előtt követendő modellként. A szülő néha hajlamos úgy érezni, hogy számára egy kis felszusszanást jelent, ha a gyerek „kicsit békén hagyja” és el van az online térben, ám nagyon fontos a kapcsolattartás, ha a szülő bevonja életébe a gyereket, fiatalt, hiszen nekik is meg kell tanulniuk a fizikai világban (is) szocializálódni.

A szülőnek támogatnia, segítenie kell gyerekét az „offline” kapcsolattartásban, azaz engedje, hogy osztálytársakat hívjon meg, szervezzenek közös programokat. A szülő minél nagyobb hangsúlyt fektet erre, annál kisebb esélye annak, hogy a „gyereket a sors kezére adja”, annál kevésbé valószínű, hogy a gyereket beszippantja az online tér.

Nehezen értik, hol a határ

A felmérésben megkérdezett gyerekek 17 százaléka – főként kamasz fiúk – elismerte, hogy küldött már bántó üzenetet az interneten az ismerőseinek. Ennek kapcsán a pszichológus elmondta, a kisiskolásokkal, sőt még a kiskamaszokkal is nehéz megértetni, hol van a határ a viccelődés, csipkelődés és a bántás, zaklatás között. Hozzátette: míg személyes kapcsolatok esetén aki bánt, az látja áldozata reakcióját – szembesülhet azzal, hogy attól az illető szomorú, zaklatott, dühös lesz, összerezzen vagy eltorzul az arca –, viszont egy chaten írogatva nem látja ezeket, nem szembesül szavai, tettei következményeivel.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Ezeket a határokat nem lehet megtanítani, hanem az emberek tapasztalatok nyomán tudják, hol húzódnak. Példaként említette, ha valaki azt mondja, hogy te hülye vagy, de közben mosolyog és utána még esetleg egy-két kedves mondata is van, az sokkal elviselhetőbb, mint amikor leírja – annak súlya van, azt nem lehet ellensúlyozni. Meglátása szerint ezeknek a határoknak a megismerésében és megértésében is a szülő-gyerek kapcsolat lehet irányadó.

Kell tudni távolságot tartani az online térben

Fontos, hogy a gyerekes szülő valamennyire „képben legyen” az online világ változásaival, újdonságaival: például hogy tudja, a mai fiataloknál már rég nem a Facebook a népszerű közösségi oldal; másfelől ha valamelyest a szülő is ismeri ezeket a platformokat, segíteni tud a gyereknek, hogy eligazodjon, kiigazodjon rajtuk. Ide kapcsolódik az is, hogy a szülő, akinek van közösségi oldala, miként viselkedik az online térben a gyerekkel.

A szakember szerint jó, ha a szülő a saját profilja által tudja követni a gyereke online tevékenységét, de nem kell „rátelepedjen” a gyerekére, nem kell mindenét lájkolja, minden alá kommentelni, hisz ez főleg egy kamasznak zavaró lehet.

Szerinte a szülőknek kell legyen annyi „józan paraszti eszük”, hogy belássák: ha nekik is van mondjuk egy TikTok-felhasználójuk, nem jelenti azt, hogy egyfolytában kapcsolatban kell lenniük a gyerekükkel TikTokon (is). Ahogyan a mindennapi életben is észre kell venni, meg kell értenie a felnőttnek, hogy a gyereke lassan felnő, és egyfajta távolságot kell tartani egymástól, ez ugyanúgy érvényes az online térben is.

Sajnos arra nincs egyértelmű recept, hogy a gyerekeket miként lehet rávenni arra, hogy beszéljenek róla, ha zaklatják, bántják őket. Az egyetlen kulcs a szülő és a gyerek közti kapcsolat ápolgatása, az, ha dolgoznak a kommunikáción, hiszen ideális esetben a szülő szavak nélkül is érzi, ha valami gond van.

Fontos, ha a gyerek elmond valamit, akkor együttérzést, megértést tapasztaljon, ne felháborodást, haragot, hiszen a támogatás bátorságot és megerősítést jelent.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Román Mónika azt is elmondta, meglátása szerint legalább olyan fontos lenne az iskolában valamiféle bevezetés a digitális világba/online térbe, efféle tantárgyat beiktatni a tantervbe, mint matematikát vagy történelmet tantani, hiszen ez a mindennapi életünk része lett. Alapvetés, de mégis valami nagyon más, mint amihez egy gyerek szokva van – a meghitt családi környezetben, az otthoni „hét év” alatt.

„A gyerekeknek még nincs erről kialakult képük. Nem tudják, miként működik igazán a világ, így ebben segítenünk kell őket” – szögezte le.

Van, amikor szakemberre van szükség

Természetesen kialakulhat olyan helyzet is, amikor a szülő már „nem elég” a megoldáshoz, hanem szükség van szakmai segítségre, pszichológus, terapeuta bevonására, ám ezekben az esetekben sem az erőltetés a célravezető, inkább felajánlani, felvetni kell ezt az opciót. Ha a szülő kötelezi a gyereket, akkor általában a pszichológusnak nagyon sok munkát kell fektetnie az ellenállás „lebontásába”. Román Mónika szerint bár a fiatalok viselkedése gyakran tűnik érthetetlennek a felnőttek számára, vannak egyértelmű jelek, amelyek arra utalnak, hogy „nagy gond” van, és érdemes segítséget kérni.

Ilyenek a hirtelen viselkedésváltozás, ha egy fiatal nem akar találkozni az addigi barátaival, ha alvásproblémák jelentkeznek, ha nem eszik, fogy a kamasz, ha esetleg tikkelés figyelhető meg nála, esetleg ha elkezdi rágni a körmét, vagy ha drasztikusan megváltozik az öltözködése.

Szintén árulkodó a lelki sérelmek fizikai sebekkel való „elrejtése”, vagyis az úgynevezett falcolás (önsértés), amikor a fiatal sérülést okoz magának, vagdossa magát. A falcolás régen csak komolyabb traumák esetén volt gyakori, de ma szinte „divat”, kisebb lelki sérülések esetén is űzik a fiatalok, de ez esetben fontos szakemberhez fordulni.

korábban írtuk

Már a tinik körében is dívik a bosszúpornóval való fenyegetés, sok a kéretlen, szexuális tartalmú üzenet
Már a tinik körében is dívik a bosszúpornóval való fenyegetés, sok a kéretlen, szexuális tartalmú üzenet

A tizenévesek több mint egyharmada (35,6 százaléka) kapott már kéretlen, szexuális tartalmú üzeneteket interneten – derül ki a World Vision Románia online felmérésének csütörtökön közzétett adataiból.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 16., péntek

Öt személy ellen emeltek vádat Matthew Perry színész tavalyi, ketamin-túladagolás által okozott halála ügyében

Az ügyészség öt ember, köztük orvosok ellen emelt vádat Matthew Perry színész tavalyi halálával összefüggésben csütörtökön Kaliforniában.

Öt személy ellen emeltek vádat Matthew Perry színész tavalyi, ketamin-túladagolás által okozott halála ügyében
2024. augusztus 13., kedd

Jó eséllyel a valaha mért legmelegebb esztendő lehet az idei

A légkörkutató intézetek becslései szerint a 2024-es évnek jó esélye van arra, hogy a legmelegebb legyen a valaha mért rekordmeleg esztendők közül.

Jó eséllyel a valaha mért legmelegebb esztendő lehet az idei
2024. augusztus 13., kedd

Varga Csaba nagyváradi alpinistával barangolt a Bucsecs-hegységben az újabb filmet készítő Hazajáró csapata

Gyönyörű fotókon, és hamarosan mozgó képkockákon keresztül tárja elénk a Bucsecs-hegység szépségeit a Hazajáró csapata.

Varga Csaba nagyváradi alpinistával barangolt a Bucsecs-hegységben az újabb filmet készítő Hazajáró csapata
2024. augusztus 11., vasárnap

Román hazafias nótákkal emlékeztek a magyar civilek haláláért felelős mócvezérre a kolozsvári Untoldon (VIDEÓ)

Román hazafias nótákkal emlékeztek Avram Iancu móc szabadságharcosra a kolozsvári Untold fesztivál vasárnapi zárónapján. Az RMDSZ szerint a románok körében nagy kultusznak örvendő 1848-49-es szabadságharcos több száz magyar civil haláláért felelős.

Román hazafias nótákkal emlékeztek a magyar civilek haláláért felelős mócvezérre a kolozsvári Untoldon (VIDEÓ)
2024. augusztus 11., vasárnap

Közelít a Földhöz a Perszeidák, a jövő hét elején láthatjuk a legtöbb hullócsillagot

Jövő hétfőn tetőzik a Perseida meteorraj, ekkor figyelhető meg az égbolton a legtöbb hullócsillag – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló az MTI-vel.

Közelít a Földhöz a Perszeidák, a jövő hét elején láthatjuk a legtöbb hullócsillagot
2024. augusztus 11., vasárnap

Kimeríthetetlen tudás van a szövés mesterségében – Antal Imola csobotfalvi vászonszövővel beszélgettünk

A hétköznapi alkotáshoz rövid időn belül elsajátítható néhány technika, de a szövés egy életen át is tanulható mesterség – vallja Antal Imola Junior Prima- és a Népművészet Ifjú Mestere díjas vászonszövő.

Kimeríthetetlen tudás van a szövés mesterségében – Antal Imola csobotfalvi vászonszövővel beszélgettünk
2024. augusztus 10., szombat

A „pokoli őrangyalok” is várják hétfőn a látogatókat az ingyenes belépést kínáló kolozsvári Állattani Múzeumba

A nemzetközi ifjúsági nap alakalmából augusztus 12-én, hétfőn korosztálytól függetlenül ingyenes belépést biztosítanak a kolozsvári Állattani Múzeumba.

A „pokoli őrangyalok” is várják hétfőn a látogatókat az ingyenes belépést kínáló kolozsvári Állattani Múzeumba
2024. augusztus 10., szombat

Kire bízzuk négylábú barátainkat kirándulásunk idejére? Dósa Gerő kolozsvári állatorvos tanácsai

Főként a nyári hónapokban sokaknak fejtörést okozhat, hogy amennyiben az utazási körülmények nem teszik lehetővé a kisállat szállítását, kire bízzák házi kedvencüket kirándulásuk idejére. Dósa Gerő kolozsvári állatorvossal beszélgettünk.

Kire bízzuk négylábú barátainkat kirándulásunk idejére? Dósa Gerő kolozsvári állatorvos tanácsai
2024. augusztus 09., péntek

Jövő nyáron megnyílhat a nagyközönség előtt Románia legnagyobb sótartalmú gyógyfürdője

Jövő héten elkezdődnek a telegai ásványfürdő felújításai munkálatai, a Prahova megyei település polgármestere szerint egy év múlva már meg is nyitják a nagyközönség előtt az ország legnagyobb sótartalmú gyógyfürdőjét.

Jövő nyáron megnyílhat a nagyközönség előtt Románia legnagyobb sótartalmú gyógyfürdője
2024. augusztus 08., csütörtök

A magyar műhold bebizonyította, hogy mesterséges intelligenciával gyorsabbá és hatékonyabbá válhat a földmegfigyelés

Sikeresen befejezte küldetését szerdán a nemzetközi szinten is egyedülállónak számító VIREO magyar műhold, amelynek célja a mesterséges intelligencia űrbeli használata volt.

A magyar műhold bebizonyította, hogy mesterséges intelligenciával gyorsabbá és hatékonyabbá válhat a földmegfigyelés