2009. június 02., 10:362009. június 02., 10:36
Másodízben rendeznek európai parlamenti választásokat a hétvégén Romániában: a 2007 végén megtartott választás után most járt le a csonka ciklus, ezért most, a többi tagállammal egy időben voksolhatunk arról, kik képviselik az országot az immár teljes időtartamú, ötéves mandátum során.
Vasárnap reggel 7 és 21 óra között voksolhatunk a Románia számára fenntartott 33 képviselői helyről. A kampánycsend a választás előtti nap 0 órájától lép életbe. A megmérettetésen hat párt, egy politikai szövetség, valamint két független jelölt indul. A pártok több ismert politikus sorompóba állításával szeretnék a választók támogatását elnyerni.
A voksolás a Romániában a tavalyi parlamenti választásokig érvényben lévő országos listás rendszerben zajlik. Ez az Európai Unió követelése, a hivatalos indoklás szerint ugyanis ez biztosítja a legnagyobb reprezentativitást. A parlamenti küszöb itt is 5 százalékos. A választáson minden választójoggal rendelkező uniós polgár szavazhat bármely uniós országban, ha feliratkozik a pótlistákra. A külügyminisztérium ugyanakkor a külképviseleteken is létrehoz szavazóköröket. Választani is lehet, hogy a helyi jelöltekre vagy hazájuk politikusaira kívánnak voksolni, a két opció természetesen kizárja egymást.
Magyarországon az előrejelzések szerint radikális átalakulás előtt áll a politikai paletta. Amennyiben a várakozások beigazolódnak, a két nagypárt, a Fidesz és a kormányon levő MSZP mindent vihet, azaz a Magyarországnak járó mind a 22 mandátumot megszerezhetik. A nagypárt megjelölés azonban most igencsak relatív, hiszen az MSZP történelmi mélyponton van, a kormányzati kudarcok miatt népszerűsége 15 százalék alá süllyedt, míg a Fidesz esetében nem elképzelhetetlen a kétharmados győzelem. A két kispárt, az SZDSZ és az MDF népszerűsége egyaránt az 5 százalékos küszöb alá csökkent, és várhatóan nem jutnak EP-mandátumhoz. Brüsszeli képviselethez juthat viszont egy feltörekvő, radikális, szélsőjöbb jelszavakat hangoztató párt, a Jobbik, amely a közvélemény-kutatások, illetve a pécsi időközi polgármesterválasztás szerint is a harmadik erővé küzdötte fel magát. |
A Demokrata-Liberális Párt listáját Theodor Stolojan első alelnök vezeti, őt Monica Macovei volt igazságügy-miniszter követi. A Szociáldemokrata Párt ismét szövetséget kötött a Konzervatív Párttal, így a két alakulat közös listát állított. Ezt Adrian Severin vezeti, a második helyen Rovana Plumb áll. A Nemzeti Liberális Párt listájának első helyén Norica Nicolai áll, a harmadik helyen pedig az ismert jogvédőt, Renate Webert indítják.
Az RMDSZ és az EMNT közös, magyar összefogást jelképező listájának vezetője Tőkés László református püspök, jelenlegi EP-képviselő, akit szintén két eurohonatya, Sógor Csaba és Winkler Gyula követ. A negyedik hely Szilágyi Zsolt EMNT-alelnöké, míg az ötödik pozíció Kovács Péternek jutott. A romániai magyarság érdek-képviseleti szervezetei reménykednek abban, hogy három-négy képviselőt is képesek lesznek bejuttatni az európai törvényhozó testületbe.
A Nagy-Románia Párt, amely a két évvel ezelőtti EP- és a tavalyi törvényhozási választáson egyaránt a bejutási küszöb alatt végzett, két ismert szélsőséges politikust küldene Brüsszelbe: a pártelnök Corneliu Vadim Tudort, és a korábbi választásokon szintén kudarcot vallott Új Generáció Párt elnökét, Gigi Becalit.
A Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt listáját Marian Petre Miluţ pártelnök vezeti, a Polgári Erő nevű alakulatét pedig Adrian Ştefan Iuraşcu. A két független induló közül az ismertebb név az Elena Băsescué, Traian Băsescu államfő lányáé, aki a demokrata-liberálisok ifjúsági alakulatának vezetői tisztségéről mondott le a jelöltség kedvéért. A másik független jelölt Pavel Abraham, az Országos Kábítószer-ellenes Ügynökség korábbi vezetője.
A közvélemény-kutatások változó eredményeket hoztak, de abban nagyjából megegyeznek, hogy a Szociáldemokrata Párt és a demokrata-liberálisok 30 százalék körüli eredménnyel fej fej mellett állnak, a harmadik helyen pedig a nemzeti liberálisok 15 százalék körüli eredménnyel. Az RMDSZ–EMNT-lista 6 és 9 százalék körüli arányban lehet sikeres.
Arról, hogy a Nagy-Románia Párt bejutna-e, megoszlanak a vélemények: egyes közvélemény-kutatók szerint most sem lépné át az 5 százalékos parlamenti küszöböt, mások szerint gyümölcsöző eredményre vezet, hogy Gigi Becali szerepel a PRM-lista második helyén, és sikerrel veszi majd az akadályt. Várhatóan Elena Băsescu is mandátumot szerez. 2007-ben egyébként a részvételi arány 29 százalék volt, az előrejelzések szerint idén a választók 34 százaléka fog szavazni.
A választásokhoz szükséges „fogyóeszközök” beszerzése egyébként 850 ezer lejébe került az adófizetőknek, ennyit kóstálnak a VOTAT feliratú bélyegzők és matricák, valamint a szavazólapok.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.