Felveszik a versenyt a nagy múltú orvosi központokkal a nagyváradi egészségügyi intézmények, Ilie Bolojan, a város polgármesterének keddi tájékoztatása szerint a helyi önkormányzathoz tartozó Bihar megyei kórházak soha korábban nem voltak ennyire modernek, mint most, országos szinten immár a legjobbak közé tartoznak – legalábbis az épületek állapota és a felszereltség tekintetében.
2013. július 30., 18:532013. július 30., 18:53
Az utóbbi időben ugyanis intenzív munkálatok zajlottak a megyeszékhely egészségügyi intézményeiben: az új felszereléseket uniós támogatásból, míg a felújítási munkálatokat a helyi költségvetésből finanszírozták. A modernizálási folyamat egyik szakasza az év végéig fejeződik be. Erre az idén mintegy félmillió eurót költöttek közpénzből, és jövőre legalább ugyanennyit szánnak a színvonal javítására.
Mindezek mellett osztályátszervezéseket is terveznek, ahogyan azt Gheorghe Carp, a Bihar megyei kórház menedzser-igazgatója magyarázta: hatékonyabbá akarják tenni az ellátást, hiszen az utóbbi időben már a környező megyékből is érkeznek betegek Váradra. Olyan gépeket vettek – és terveznek venni –, amelyek évek múlva is használhatók maradnak, így a pacienseknek nem kell majd más városba menni kezelésre. Kolozsvári szakemberek segítségével terápiás kezelést biztosítanak az onkológiai központban, továbbá új tomográfot és MRI-t is kaptak, utóbbit augusztusban kezdik el használni. Ez különösen fontos volt, hiszen Carp tapasztalata szerint a neurológiai osztályon több a páciens, mint például a kardiológián, továbbá Bihar megyében jegyzik a legtöbb rákbeteget is.
A városi kórházra nem kellett költenie az önkormányzatnak, annak bővítését ugyanis egy magáncég vállalta fel, míg a felszerelést a Maria-klinika biztosítja. Carp jelezte, a jövőben új járóbeteg-ellátót építenek, az igényeknek megfelelően kibővítik a sürgősségi kórházat, átstrukturálják az osztályokat, valamint létrehoznak egy pénzalapot, amelyből 5–8 évente fel tudják majd újítani az orvosi felszereléseket.
„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”
Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.
Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.
Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.
szóljon hozzá!