A prefektúra elé öntötték a tejet a tiltakozó gazdák

A prefektúra épülete elé öntötték a tejet a Sepsiszentgyörgyön tüntető gazdák, ezzel fejezve ki elégedetlenségüket a mezőgazdaság elhanyagoltsága miatt. Csütörtökön körülbelül 25 gazda érkezett tejesüvegekkel a prefektúra elé, a tejet az intézmény bejárata elé öntötték, az üres pillepalackokat pedig az útra dobták.

Hírösszefoglaló

2010. szeptember 02., 13:252010. szeptember 02., 13:25

A Kovászna és Hargita megyei gazdák tüntetésén megközelítőleg 300 résztvevő volt, a tiltakozók Mihail Dumitru mezőgazdasági miniszter lemondását követelték és azt, hogy az állam támogassa az állattenyésztést és a növénytermesztést.

A tiltakozás felvonulással kezdődött Sepsiszentgyörgy utcáin, a mezőgazdászok mintegy 50 traktorral vonultak fel. A tüntetőket rezesbanda kísérte, néhány tiltakozó tejes-bödönökkel vonult fel, a transzparenseiken a mezőgazdaság „temetését” hirdették.

A gazdák által hozott transzparenseken a következő feliratok álltak: „Termelni akarunk, nem importálni”, „Temetjük a mezőgazdaságot”, „Eltűnőfélben a román burgonya”, „Cukorrépa-támogatás nélkül a cukor ára megduplázódik 2011-re”.

Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke elmondta: jelenleg sem az állam vezetése, sem a mezőgazdasági miniszter nem úgy viselkedik, mintha meg akarná oldani a mezőgazdászok gondjait.

Hasonló tiltakozásokat szerveztek az ország más megyéiben is.

A gazdák az Európai Bizottság jóváhagyását kérik az állami támogatások folyósítására. Megoldásokat kérnek a területalapú támogatás és az állattenyésztésre járó támogatás kifizetésére. Kérik az öntöző-berendezések felújítását, a raktárakba történő beruházások támogatását. Emellett azt szeretnék, ha jogszabályokat dolgoznának ki a mezőgazdasági károk megtérítésére.

Konkrét intézkedéseket várnak a zöldég- és gyümölcstermesztés, halgazdálkodás, szárnyas-tenyésztés, a romániai traktor- és mezőgazdasági gépgyártás támogatására. Olyan adópolitikát szeretnének, amely visszaszorítaná a fekete piacot, és ösztönözné hazai mezőgazdasági termelést. A gazdaszervezetek részt vennének a brüsszeli munkacsoportok ülésén, hogy jobban védjék érdekeiket. Kérik továbbá, hogy a román állam tartsa tiszteletben a gazdákkal szemben vállalt kötelezettségeit.
 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 24., péntek

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR

„Bukarestben az erő a kommunikáció nyelve. Ezért is fontos, hány RMDSZ-re leadott szavazat lesz június 9-én az erdélyi, székelyföldi városokban és településeken.”

Antal Árpád: minél több a magyar szavazat, annál gyengébb az AUR
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

Ismerem a közvélemény-kutatásokat, de a tapasztalataim mást mutatnak: az erdélyi magyar fiatalok, akikkel az elmúlt időszakban találkoztam, optimisták az EU-val kapcsolatban, ám az elvárásaik- elvárásaink is világosak.

Legyen hangunk!
Legyen hangunk!
2024. május 15., szerda

Legyen hangunk!

2024. április 29., hétfő

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!

Június 9-én az önkormányzati képviselők, polgármesterek és a megyei önkormányzatok elnökeivel egy időben az Európai Parlament képviselőit fogjuk megválasztani. Jó alkalom ez végiggondolni helyünket a változó Európában, és meghatározni álláspontunkat.

Európát választjuk, de az Uniónak változnia kell!
2024. április 02., kedd

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!

Székely Kriszta interjúja Csoma Botonddal, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetőjével.

Csoma Botond: nincs mese, ott kell lenni az Európai Parlamentben, hogy a magyarokat meg tudjuk védeni közösségünk ellenségeitől!