Fotó: A szerző felvétele
2008. szeptember 19., 00:002008. szeptember 19., 00:00
Az építkezések 1758-ban fejeződtek be, a templom déli bejáratánál ma is látható ez az évszám.
A Szent Kereszt felmagasztalására megáldott templom a hívek költségén épült. A szerény anyagi körülmények visszatükröződnek az épület kivitelezési módján is, melynek kezdetben három oltára volt. A barokk főoltár különös technikával készült: feszület, golgotai domborítás és festmény, amihez hasonló Erdélyben csak Abafáján látható. A két mellékoltárt Szűz Mária és a Kereszthordozó Jézus képe ékesítette a 19. század végéig. A festményeket később Mária- és Jézus Szíve-szobrokkal egészítették ki, mindkettő tiroli mester alkotása. A barokk oltárral egykorú a szószék is. A mellvédet díszítő festmények, amelyek az ítélő Krisztust és a négy evangélistát ábrázolják, a sejtések szerint eredetileg az egykori Sarlós Boldogasszony kápolnát díszíthették.
1771-ben kápolna épült a templom északi falához Nepomuki Szent János tiszteletére. A templom falán 12 szentelési kereszt is volt, amit később lemeszeltek, valamint a márványutánzatú oltárt is lefestették. Az iskola, a kántori és harangozói lakás az 1916-os román betöréskor a paplakkal és a város főterének házaival együtt leégett. A tragédiát csak egyetlen építmény élte túl, a templom. Később, 1944-ben, az oroszok bevonulásakor azt is feldúlták, berendezését tönkretették. Ma már nyoma sincs mindennek. 2004–2006 között restaurálták a templomot. A hívek száma jelen pillanatban eléri a 11 ezret.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.