2010. augusztus 20., 10:352010. augusztus 20., 10:35
A Szentháromság-templom plébánosa a vallás és a művészet közötti kapcsolatról, a kettő közötti tökéletes összhangról beszélt. „A művészek a világ szépségének őrzői. Az egyháznak szüksége van a művészetre. Együtt kell működnünk, hogy érthetővé, sőt magával ragadóvá tegyék a lélek, a láthatatlan, a kimondhatatlan világát, Isten világát” – hangzott el a beszédben. Az esperes a keresztény művészek fontosságát is kiemelte, mondván, hogy „ők tükröt tartanak a széttöredezett társadalom elé, pajzsot tartanak az ellenséges erők elé, és rámutatnak az igazság, a jóság, a szépség végtelen értékére.”
A tárlaton kiállító művészek Erdélyből, Magyarországról, Felvidékről, valamint Kárpátaljáról érkeztek. Véső Ágoston Munkácsy-díjas nagybányai festőművész, a kiállítás megálmodója és kivitelezője lapunknak elmondta, hogy a tárlat hiánypótló szerepet tölt be. „Nagybánya festészetéről ismert város. A Szent István-napok programjai között minden megtalálható, képzőművészeti kiállítás azonban még nem volt eddig. Ez a kiállítás méltó ünneplés lehet mindenki számára” – hangsúlyozta a művész.
A fő téma természetesen Szent István volt, így a legtöbb alkotó az államalapító királyt, a koronázási kellékeket ábrázolta. A szervező művészek azonban megegyeztek abban, hogy ne legyen tematikus megkötés, így az alkotások között volt tájképben található, Máramarosra oly jellemző fatemplom, Boldogasszony-ábrázolás, Simon mágus, imádkozóember-ábrázolás. A tárlat augusztus 31-éig látogatható.
Nagybányán első királyunk emlékét ma már csak a Szent István-torony őrzi. Ez a város régi templomának maradványa, melyet az államalapító tiszteletére szenteltek fel. Nagybánya régi, a 15. századból származó nyolcszögű pecsétje is Szent István alakját ábrázolja. Ennek a pecsétnek a nagyított mása látható napjainkban a város régi főterén, középen Szent István alakjával. A nagybányai Szent István-napok rendezvénysorozat ünnepélyes istentisztelettel végződik vasárnap, augusztus 22-én a Szentháromság templomban, ahol a szentmise főcelebránsa Schönberger Jenő szatmári megyés püspök lesz.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.