Fotó: A szerző felvétele
2009. szeptember 25., 11:212009. szeptember 25., 11:21
Barátságos, meleg otthont szentelt fel a Dévai Szent Ferenc Alapítvány vasárnap Csíksomlyón. A Csíki Magánjavak tulajdonában lévő épületet jelképes összegért engedték át száz évre az árva és hátrányos gyerekeket gondozó civil szervezetnek, a felújítási munkálatokat pedig a jövedelemadó azon 2, illetve 1 százalékaiból összegyűlt összegből végezték, amelyekről több mint harmincezer romániai és magyarországi adományozó rendelkezett az alapítvány javára. A több mint száz férőhelyes, Szent István királyunkról elnevezett kollégiumba 35 középiskolás diák költözött be, akik Csíkszereda különböző gimnáziumaiban tanulnak.
A családias kollégiumszentelési ünnepség a csíksomlyói kegytemplomban bemutatott hálaadó szentmisével kezdődött. Ezt Orbán Szabolcs, a Szent István királyról elnevezett erdélyi Ferences Rendtartomány helyettes tartományfőnöke celebrálta, aki szentbeszédében az országalapító király és Assisi Szent Ferenc tevékenységét jelölte meg követendő példaként a szentélyben ülő ifjak számára.
Mint mondta, Szent István hite közösséget, népet formált, Assisi Szent Ferenc pedig azáltal, hogy nem akart nagyobbnak, többnek mutatkozni embertársainál, megújította korának egyházát. „Ne erővel próbáljatok nagyobbnak, többnek tűnni, hanem tanulással” – hangsúlyozta az újdonsült kollégistáknak az atya. Útravalóként pedig azzal a jó tanáccsal látta el az ifjakat, hogy mindennapi életükben úgy próbáljanak nagyok lenni, hogy közben a kicsinységüket élik meg.
A szentmise után a szentelésre érkezett népes közösség a népviseletbe öltözött ifjakkal az élen átvonult a Dévai Szent Ferenc Alapítvány használatába adott épület udvarára, ahol Szabolcs atya megszentelte az épületet. Az alapítványt működtető Böjte Csaba atya mókásan felszólította társát, hogy olyan imát mondjon, hogy „a naplóba csak tízesek kerüljenek”.
A harmincöt kollégista által bemutatott rövid műsor után a szentelési szertartásra érkezettek is megtekinthették a kívül-belül felújított patinás épületet. Az ifjak négy-hat ágyas szobákban kaptak helyet, és az elhelyezéskor arra is figyeltek, hogy az egy településről érkezettek, a barátok, barátnők lehetőleg egy szobába kerüljenek. Az étkeztetés világos, otthonosan berendezett étkezőben történik, amelyhez jól felszerelt, korszerű konyha tartozik. A délutáni szilenciumok – tanulási órák – a széles folyosókon zajlanak, minden szoba előtt akkora íróasztal van, amelynél kényelmesen megfér négy tanuló tankönyveikkel, füzeteikkel együtt.
„Hálás vagyok, és örülök, hogy egy ilyen szép otthonban lakhatok” – közölte a Krónika kérdésére a madéfalvi születésű Bács Brigitta, a csíkszeredai Segítő Mária Gimnázium tizenegyedikes diákja. Mint mondta, a frissen felszentelt házban meleg otthonra lelt, ahol kellő szigorúság van ahhoz, hogy az ott élők maximálisan a tanulásra koncentrálhassanak.
„Jézus Krisztus, amikor egy pogány világban elkezdte a munkáját, nem azt mondta, hogy milyen nehéz időszak van, hanem hogy eljött az én időm.
Szent István király sem nyafogott, elégedetlenkedett, hogy milyen pogány az akkori Kárpát-medencei lakosság, hanem reménnyel, szeretettel vármegyéket és püspökségeket hozott létre és minden tíz falunak templomot építtetett. Szervezett és alkotott, egy új világot teremtett. Ezt szeretném a gyermekeimnek is átadni, hogy ne siránkozzunk és elégedetlenkedjünk, hanem legyen hitünk. Higygyünk abban, hogy eljött a mi időnk” – osztotta meg gondolatait a Krónikával Böjte Csaba, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetője.
Hangsúlyozta, az új gyermekotthon „zászlós hajója” kell hogy legyen az alapítványnak, hisz az ifjúkorú „gyermekeinek” meg szeretné adni a továbbtanulás lehetőségét, ehhez pedig minél több olyan otthonra van szükség, amelyek gimnáziumok közelében vannak.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány több mint háromezer hátrányos helyzetű gyermekről gondoskodik a mintegy 50 erdélyi településen működő kollégiumaiban és napköziotthon-jellegű házaiban.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.