2012. szeptember 14., 08:482012. szeptember 14., 08:48
„Egyáltalán nem merült fel XVI. Benedek libanoni látogatásának elhalasztása. Sőt a jelenlegi helyzet sürgette a pápa útját, amely a békét és a szolidaritást akarja ösztönözni” – hangoztatta Tarcisio Bertone szentszéki államtitkár a Le Figaro francia napilapban csütörtökön megjelent interjúban. A bíboros hozzátette, hogy a Vatikán információi szerint „nagy várakozás kíséri a pápa látogatását, és nem lesz szükség rendkívüli biztonsági intézkedésekre”. A libanoni hatóságok azonban a pápai út idejére betiltották a fegyverviselést. Bertone visszautasította azt az állítást, miszerint az egyház eddig „túl óvatosan” kezelte a szíriai eseményeket. „XVI. Benedek kezdettől fogva az erőszak azonnali leállítását sürgette, de a pápa nem politikai megfigyelő, nem véleményezi az arab tavasz fordulatait” – fogalmazott a bíboros.
A 85 éves XVI. Benedek péntek reggel indul 24. külföldi útjára. Első beszédét megérkezésekor, a bejrúti repülőtéren mondja, ahol többek között Michael Szulejman államfő és Nadzsíb Mikáti kormányfő fogadja a katolikus egyházfőt. A pápa első útja a Bejrúttól 30 kilométerre levő Harisszába vezet, ahol a Szent Pál-bazilikában aláírja a 2010-ben, a Vatikánban rendezett Közel-Keleti Katolikus Püspöki Szinódus záródokumentumát. Szombaton a pápa Libanon politikai, vallási és civiltársadalmi vezetőivel, majd libanoni fiatalokkal találkozik. Vasárnap Bejrútban pontifikál misét.
A háromnapos út során XVI. Benedek találkozik Libanon keresztény (a legnépesebbnek számító maronita, szír ortodox, görög-melchita, örmény katolikus) és muzulmán (síita, szunnita, drúz, alavita) közösségeivel, valamint a káld szertartású és a latin egyház püspökeivel is. Libanon 4,6 milliós lakosságának 34,9 százaléka keresztény, 64,6 muzulmán. A látogatás jelmondata a Pax Vobis (Békesség nektek), amelyet egy csőrében olajágat tartó galamb jelképez. A pápa öszszesen nyolc beszédet mond, mindet franciául, arab fordítással. XVI. Benedek negyedszer látogat a Közel-Keletre, Törökország (2006), a Szentföld (2009) és Ciprus (2010) után. Elődei közül VI. Pál 1967-ben csak a bejrúti repülőteret érintette, amikor Indiába tartva itt váltott járatot. 1997-es libanoni útján II. János Pál a keresztény és az iszlám hívők együttélése „üzenetének” nevezte a közel-keleti országot.
„XVI. Benedek útja mély hatással lesz az arab világ sajtójára és közvéleményére, és pozitívabb magatartásra ösztökélhet a keresztényekkel szemben nemcsak Libanonban, az egész Közel-Keleten” – hangoztatta a ferences Pierbattista Pizzaballa szentföldi elöljáró a Zenit.org katolikus hírügynökségnek. „A pápa látogatása segíteni fog a libanoni keresztények és muzulmánok békés együttélésében” – nyilatkozta Mohamed Rasid Habbáni sejk, libanoni főmufti a Katholik.at-nek. „Történelmi látogatásról” beszélt Haszan Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője is hangsúlyozva, hogy a libanoni síita szervezet képviselői részt vesznek a pápával való találkozókon. A vallások közötti párbeszéd jegyében induló látogatás azonban nem vonatkoztatható el a közel-keleti politikai eseményektől. A líbiai Bengáziban szerdán történt merénylet után a Vatikán közleményben hangsúlyozta, hogy a „különböző vallások hite, szövegei, alakjai és jelképei iránti mély tisztelet elengedhetetlen feltétele a népek békés együttélésének”.
A közlemény „a muzulmán hívők megmagyarázhatatlan sértésének és provokációnak nevezte” az amerikai nagykövetség elleni merényletet kiváltó filmet, hangoztatva, hogy XVI. Benedek libanoni útja „a párbeszéd és minden hívő iránti tisztelet jegyében” zajlik.
Olasz sajtóértesülések szerint XVI. Benedek Libanonból békefelhívást tesz közzé a szíriai harcok leállítására. Békeüzenetet várunk a pápától – mondta Simon Faddou atya, a libanoni Caritas elnöke a Vatikáni Rádiónak. A pápa látogatása „bátorító jelzés” is kíván lenni az egész közel-keleti térségben egyre nehezebb körülmények élő közel 15 millió kereszténynek is – hangoztatta Fuád Tual jeruzsálemi latin pátriárka. Ez lesz XVI. Benedek legnehezebb útja, írták az olasz újságok.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.