Szobrot állítottak a mártírpapnak

Fekete János bélafalvi mártírpapnak állítottak szobrot a Kovászna megyei Gelencén. A 2,4 méteres műalkotás Petrovits István sepsiszentgyörgyi szobrász munkája. Szent Imre napján, a felső-háromszéki nagyközség búcsúján a szoboravató előtti ünnepi szentmisét Takács Nándor celebrálta. A püspök Szent Imre életútját ismertetve, cselekedeteit követendő példaként állította a mai kor embere elé.

Bartos Lóránt

Bartos Lóránt

2007. november 09., 00:002007. november 09., 00:00

A szentmisét követõen az impozáns templom elõtt Szakács Tibor helyi polgármester és Bereczi István gelencei plébános leplezte le a tavaly felállított Márton Áron szoborral szemben elhelyezkedõ mûalkotást.

Fekete János 1885. szeptember 30-án született Bélafalván. 1908. február 8-án szentelték pappá. Petrozsényben káplánnak nevezték ki, majd ugyancsak a Zsil-völgyében, Vulkánban szolgált. Innen Sepsikõröspatakra helyezték át, ahol a trianoni békeszerzõdést követõ években felvállalta a harcot a hatóságokkal a magyar nyelvû iskoláért. 1936-tól Gelence plébánosává nevezték ki, majd Felsõ-Háromszék kerületi esperesévé léptették elõ. Fekete János az Erdélyi Szépmíves Céh egyik alapító tagja volt. Hívei lelkiismeretes, hûséges plébánosként tisztelték. 1950-ben házkutatást tartottak nála, 1951 februárjában letartóztatták, és a brassói Szekuritátéra vitték, mivel nem ismerte el a Márton Áron püspök letartóztatása után államilag kinevezett egyházmegyei vezetõket. Egy évig földalatti cellában tartották, ahol a fénytelenség, a levegõtlenség és a sorozatos kihallgatások testileg megtörték. Fél év alatt 92 kg-ról 38-ra fogyott le. 1951 augusztusában átvitték a brassói fellegvárba. Két hét múlva tovább szállították a bukaresti Ghencea börtönbe, ahol két év börtönbüntetésre ítélték. Néhány nap múlva a Târgu Jiui fogolytáborba vitték át, ahol 1952. március 25-én meghalt. Jeltelen sírban hantolták el Târgu Jiu-n, de hozzátartozóinak közbenjárása révén Gelencén, a római katolikus templomkertben újratemették.

„Mi volt a bûne Fekete Jánosnak? Tekintélyének és közkedveltségének lerombolásával, megfélemlítéssel akarták megtörni a felsõ-háromszéki papság ellenállását, mert nem akartak engedelmeskedni az államot kiszolgáló egyházi hatóságoknak. Így lett vértanúja az erdélyi egyházmegyének, akirõl sosem szabad megfeledkezni\" – írta róla Jakab László a börtönviselt erdélyi papok életrajzait tartalmazó könyvében.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház