Csíksomlyó szakrális jellegét kívánják hangsúlyozni, és a kegyhelyhez kapcsolódó szakralitást szeretnék kortárs művészetek megközelítésében bemutatni a Csíksomlyón szeptember 12–17-e között zajló Szakrális Művészetek Hetén.
2016. szeptember 11., 08:542016. szeptember 11., 08:54
A rendezvényt első alkalommal tartja meg az Áradat Egyesület társszervezésben a csíksomlyói ferences rendházzal, a Hargita Megyei Kulturális Központtal és a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekséggel. Ezzel a magyarországi Ars Sacra – Szakrális Művészetek Fesztiváljához csatlakoznak, fővédnöke Tamás József segédpüspök.
„Amikor olvastuk a Szakrális Művészetek Fesztiváljának felhívását, akkor gondolkodtunk el Simó Irmával, az Áradat Egyesület vezetőjével, hogy Csíksomlyón helye lenne a művészetek hetének. Ugyanis számos alkotás létezik, ami e helyhez kapcsolódik. A vizuális művészetek mellett zenei és irodalmi műsorokkal tehetjük színessé a hetet” – mondta Hegedűs Enikő művészettörténész, a rendezvény szakmai konzultánsa.
Rámutatott, Csíksomlyónak mint a magyarság legjelentősebb zarándokhelyének a szakralitása senkiben nem kérdőjeleződik meg, azonban a mindennapokban nem tud kibontakozni. „Az ide érkezők sokkal több mindenben részesülhetnének, ha lennének olyan kiállítóterek, amelyek helyszínt biztosítanának ideiglenes vagy állandó kiállításoknak. Azáltal a helybéliek és a zarándokok előtt több minden tárulhatna fel a Csíksomlyóhoz kötődő történeti és kortárs kulturális és szakrális értékekből” – mondta a szakember. Úgy vélte, ez a hét jó alkalom arra, hogy megismerjék az alkotásokat, illetve újabb, szakrális témájú művek készítésére ösztönözzék az alkotókat.
A rendezvény helyszíne a Jakab Antal Tanulmányi Ház, a kegytemplom és a templom előtti tér. Hétfőn 17.30-tól Siklódy Ferenc grafikusművész metszeteiből nyílik kiállítás, majd a megnyitót követően a Codex régizene együttes lép fel, illetve Daczó Katalin és Daczó Dénes a Kis-Somlyó kápolnáiról készített dokumentumfilmjeit vetítik le. Kedden a Kereszt című kiállítást nyitják meg, amelyet Vinczeffy László atyhai Kakasülő Galériájából kölcsönöznek. Szabó Enikő színművész és barátai megzenésített verseket adnak elő.
Szerdán Ádám Gyula fotóművésznek a fotóit lehet megtekinteni, Györfi Erzsébet népdalénekes pedig Kájoni-énekeket ad elő, illetve Csúcs Mária és Csúcs Péter rövid dokumentumfilmjeiből vetítenek. Csütörtökön Márton Ildikó fotóiból nyílik kiállítás, majd Sárközi Sándor piarista szerzetes magyar költők istenes verseiből ad ízelítőt. Pénteken Darvas Loránd régész a csíksomlyói kolostornál és templomnál végzett kutatások eredményeiről beszél, majd Xantus Gábor Somlyói Madonna című dokumentumfilmjét vetítik le. A program mindennap délután fél hattól kezdődik, a belépés díjtalan. Szombaton tatják a nyitott templomok napját, kapcsolódva Szent Ferenc stigmatizációjának ünnepéhez. A 19 órakor kezdődő szentmise után imaóra lesz, majd filmvetítés Szent Ferenc alvernai stigmatizációjáról.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!