Restaurált templomfalak

Falrestaurálási munkálatokat végeztek, és az 1932-ben készült falfestést állították újra a gyergyóalfalvi római katolikus templom korszerűsítése során. A Sarlós Boldogasszonynak szentelt hajlékot csütörtökön szentelték fel újra.

Jánossy Alíz

2009. július 03., 11:062009. július 03., 11:06

Sarlós Boldogasszony ünnepén Tamás József püspök szentelte újra csütörtökön Gyergyóújfalu római katolikus templomát. Az eseményre azt követően került sor, hogy több mint egy éven át a templomban Czimbalos Attila és Maszelka János festőrestaurátorok vezetésével restaurálási és állagmegóvási munkálatok zajlottak.

„Ezt a napot a gyergyóújfalvi hívek számára valóban a Jóisten adta, örvendezzünk és ujjongjunk rajta” – parafrazálta a zsoltár szövegét Tamás József püspök, mielőtt megnyitotta volna a templomkertben várakozó hívek előtt a felújított templom ajtaját. Ugyanakkor örömét fejezte ki amiatt, hogy közös összefogással – egyházközség, önkormányzat és közbirtokosság – sikerült széppé, vonzóvá tenni a régi templomot.

„Ezen a napon, amikor újra felszenteljük a templomot, Isten áldását kérjük mindazokra, akik szívügyüknek tekintették Isten házának szebbé tételét” – hangoztatta a püspök, aki az ünnepi búcsús szentmise keretében szentelte újra a Sarlós Boldogasszony tiszteletére szentelt templomot. Szónoklatában a Boldogságos Szűz Mária életét jelölte ki követendő példaként hívei számára.

Millenniumi tisztelgés

Fülöp Béla plébános beszédében hangsúlyozta, hogy templomfelújítási munkálataival Gyergyóújfalu római katolikus hívei az idén ezeréves Gyulafehérvári Főegyházmegye előtt kívánnak tisztelegni. Ugyanakkor köszönetet mondott az önkormányzatnak, a közbirtokosságnak és a korszerűsítést irányító restaurátoroknak a támogatásért és az áldozatos munkáért.

A munkálatokat 2008 májusában kezdték el, előtte a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum és a Csíki Székely Múzeum régészei feltárást végeztek az istenházában. Az ásatás során kiderült, hogy a régi templom körül temető volt, az új templom falait erre építették rá a későbbiekben. Ugyanakkor III. Zsigmond lengyel király korabeli ezüst pénzérmét, egy 16. századi kést, egy középkori keresztelő kutat és a régi gótikus templom alapfalmaradványait is megtalálták.

Visszaállították a régi festést

A restaurálás során a Czimbalmos Attila és Maszelka János festőrestaurátorok vezette csapat falfeltárást végzett, helyreállították a templom 1932-ben végzett festését, felújították a padlózatot, illetve vízmentesítették a falakat.

Gyergyóújfalunak már 1576 előtt kistemploma és plébániája volt, mivel a régi templom 1762-ben összedőlt, a jelenlegi alapkövét 1825-ben tették le. Az építkezési munkálatok hosszasan elhúzódtak, a hajlékot 1853-ban szentelték fel. A főoltár 1887-ben leégett, a jelenlegi díszes főoltárt 1888-ban Zinthaler Mihály marosvásárhelyi oltárépítő és aranyozó mester készítette. Az orgona 1874-ben készült, Nagy József brassói orgonaépítész munkája. 1863-ban a templom köré falat építenek, a belső festést 1932-ben Dabóczi József szászrégeni iparművész készítette. A restaurálási munkálatok során lényegében ezt a falfestést állították vissza.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház