Restaurálják a Kálvária-templomot

•  Fotó: A szerző felvétele

Fotó: A szerző felvétele

Az Európai Unió Régiófejlesztési Alapja biztosít anyagi forrást a román és német nyelvű miséknek helyet adó szatmárnémeti Kálvária-templom teljes körű restaurálására. Az imaház, amelyet az egykori szatmári vár (Castrum Zotmar) egyik bástyadombjára építettek, a tavaly volt 100 esztendős.

Végh Balázs

2010. július 16., 10:272010. július 16., 10:27

A homokos talajra felhúzott épület falai azonban egy évszázad alatt megereszkedtek, és az épület néhány helyen erősen megrongálódott. A felújítási munkálatokra több mint 6,5 millió lej áll a szatmári püspökség rendelkezésére, a restaurálást pedig 2012. január végéig kell megvalósítani. Az épület statikai megerősítése mellett megújul valamennyi külső és belső díszítőelem, feljavítják az épület közművesítését, és a templomkertet is újrarendezik. A templomba továbbá energiatakarékos és környezetkímélő klímaberendezést is szerelnek.

A Kálvária-templom egyébként olyan történelmi műemléképület, amelynek a szakemberek országos jelentőségű kulturális és turisztikai jelentőséget tulajdonítanak. A felújítási munkálatoktól azt remélik, hogy az épület megóvása mellett a templom 8, a város turisztikai potenciálja pedig 20 százalékkal fog növekedni. A turistaszám növekedésétől a város gazdasági mutatóinak emelkedését is várják, illetve a helyi vendéglátó-ipari egységek a vendégéjszakák növekedésére számítanak.

Továbbá az sem elhanyagolható, hogy a felmérések szerint Szatmár legismertebb templomának felújítása csaknem 4 hónappal hosszabíthatja meg a turisztikai idényt a városban, hiszen a párhuzamosan futó európai uniós projektek több helyi, országos, illetve határon átnyúló regionális turisztikai útvonalba is bekapcsolták a Kálváriát.

A kéttornyú Kálvária kápolnát Hám János püspök építette 1844-ben a Doboló dombnak nevezett magaslaton, amely az egykori szatmári vár része volt. A homokos talaj miatt falai azonban összeomlottak, így a mostani kereszthajós, neogótikus stílusú istenházát 1908–1909 között építették a régi helyén, és Jézus Szíve tiszteletére szentelték fel, őrzését pedig akkor Szatmár püspöke a Jézus Társasága szerzetesrendre bízta. A templom búcsúját manapság a város főterén rendezik meg, és a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye legnagyobb ünnepeként tartják számon.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház