Fotó: Nagy Orsolya
2011. március 11., 10:142011. március 11., 10:14
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület képviseletében Antal János előadó-tanácsos vett részt a csehországi tanácskozáson, az Erdélyi Református Egyházkerületet Kató Béla főjegyző képviselte.
A REV Európai Területi Tanácsa megújította alapszabályát, és megválasztotta ötfős vezető testületét. A tisztújításokat követően a küldöttek kiértékelték a tavalyi alakuló nagygyűlés eredményeit, illetve a régió elmúlt négyéves működését. Megállapították, hogy Bölcskei Gusztáv leköszönő elnök vezetése alatt fontos előrelépések történtek: erősödött a tagegyházak kapcsolata, jelentősen nőtt a világszintű európai befolyás, hangsúlyosabbá vált a teológiai munka, illetve erőteljesebb lett a református jelenlét az európai ökumenikus szervezetekben. Magyar elnök után magyar alelnököt választottak az európai régió református képviselői Ódor Balázs, a Magyar Református Egyház zsinati hivatala külügyi osztályvezetője személyében.
Az európai református egyházak kétnapos prágai tanácskozásának a világközösség elnöke, Jerry Pillay is vendége volt. Az elnök bemutatta és vitára bocsátotta az új református világszervezet küldetésnyilatkozatát, melyek központi értékei az egység, az istentisztelet megújítása és a teológia reformja. „Modellértékű a magyar református identitástudat” – mondta március 6-án a Debrecenbe látogató Pillay elnök, melynek során Bölcskei Gusztáv, Csűry István és Zán Fábián Sándor püspökkel találkozott, akikkel a Magyar Református Egyháznak a világközösségen belüli küldetéséről tárgyalt.
Csűry István püspök elmondta, hogy az egységes Magyar Református Egyház 2009. május 22-i ünnepélyes megalakulása bizonyságtétel és egy felelőtlen politikai döntést követő szétszakítottság pozitív meghaladása volt a Kárpát-medencei magyar református egyházak részéről.
Jerry Pillay hangsúlyozta, hogy a Magyar Református Egyház történelmi tapasztalatával példa lehet a világ reformátusainak a politikai erőviszonyoktól és eseményektől függetlenedni akaró egyházpolitikára. Meglátása szerint a magyar református közösségek identitástudata szintén modellértékűnek bizonyul. „Amikor a 21. századi nyugati keresztyénség elveszíteni látszik örökségét, és ezzel lényegében alapvető identitása kerül veszélybe, a magyar református identitástudat erőteljes megnyilvánulása újító erővel hathat a református világközösségben” – mondta a dél-afrikai egyházvezető.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.