Összefogás a modern „rabszolgákért”

A világ számos részén rabszolgasorban élő és dolgozó, kizsákmányolt milliók segítésére szólította fel a nemzetközi szervezeteket, vállalatokat és a civil társadalmat is Ferenc pápa a katolikus egyház által január elsején ünnepelt béke világnapja alkalmából közzétett üzenetében.

MTI

2014. december 12., 14:002014. december 12., 14:00

2014. december 12., 14:012014. december 12., 14:01

Az üzenetet a Vatikán előzetesen közölte honlapján. A Többé nem rabszolgák, hanem testvérek című üzenetben Ferenc pápa azt hangsúlyozza, hogy a rabszolgaságot hivatalosan ugyan az egész világon eltörölték, mégis a mai napig milliók dolgoznak és élnek rabszolgasorban.

Az egyházfő a földeken, bányákban és cselédként más otthonaiban is kemény fizikai munkát végző férfiakat, nőket és gyermekeket említette, valamint a más országba vándorlók tömegét, akiknek törvényes tartózkodását gyakran munkaszerződéshez kötik, arra kényszerítve őket, hogy hozzájuk méltatlan munkát és méltatlan feltételeket fogadjanak el, vagyis valójában rabszolgamunkát végezzenek.

Az olasz nyelvű üzenet kitér a szexuális rabszolgákra, a szervkereskedelem által kihasznált szegényekre, a fegyveres harcra, koldulásra, kábítószer-kereskedelemre kényszerített személyekre, és azokra is, akiket a „nemzetközi örökbefogadás álcájával” zsákmányolnak ki, vagy terrorista csoportok rabjaivá válnak.

Ferenc pápa a modern rabszolgaság okait is elemzi. Hangsúlyozza, hogy kiszolgáltatottsághoz vezet a szegénység mellett a munkalehetőség hiánya, a bűnözés, a korrupció, a konfliktusok és a terrorizmus is. Az egyházfő azonban mindenekelőtt a mai társadalom általános közömbösségét teszi felelőssé, hangsúlyozva, hogy az emberek „szemet hunynak a rabszolgaság ismert és ismeretlen arcaival szemben”.

A nemzetközi szervezetek fellépésével egy időben a vállalatok és a fogyasztók együttműködését szorgalmazza. A termelők figyeljenek oda, hogy a dolgozók méltóságteljes munkát végezzenek, és hasonlóan méltó bért kapjanak, és a termelési lánc során sehol ne zsákmányolják ki a munkásokat. A fogyasztó pedig ne válasszon olyan terméket, amelynek hátterében mások kizsákmányolása áll: tudja, hogy „a vásárlásnak erkölcsi, nem csak gazdasági” vetülete van.

Ferenc pápa üzenete azt szorgalmazza, hogy „a globális közöny” helyett „globális testvériség” uralkodjon. A béke világnapját az egyház 1968 óta ünnepli január elsején.

Szerényebb karácsonyt kér a pápa

A karácsony szerényebb ünneplését szorgalmazta Ferenc pápa a római Spanyol lépcsőnél, ahol a szeplőtelen fogantatás ünnepnapján virágot helyezett el Szűz Mária itt található szobránál. A pápa szokása szerint népes kíséret nélkül, egy Ford Focus típusú gépkocsival hagyta el a Vatikánt.

Először a Santa Maria Maggiore-bazilikába ment imádkozni, majd Róma központjába, ahol a Spanyol lépcsőnél álló Szűz Mária szobornál hatalmas tömeg várta: hívők, turisták és a karácsonyi vásárlást megszakító rómaiak. Ferenc pápa virágot helyezett el a szobornál és Szűz Mária oltalmába ajánlotta a családokat, Róma városát és az egész világot.

A pápa imájában arra kérte Szűz Máriát, szabadítsa meg az emberiséget lelki és anyagi rabszolgaságától. Beszéde végén Ferenc pápa száz, kerekes székben ülő beteget köszöntött, akik miatta mentek a Spanyol lépcsőhöz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház