Öntudat-erősítő unitárius testvérkapcsolat

Az unitárius öntudat erősítése, az egyházközségek rendszerváltás utáni talpra állása és számos baráti kapcsolat kialakulása – többek között ez a hozadéka az erdélyi és az egyesült államokbeli unitárius egyház közötti, húszéves testvérkapcsolatnak. Az évfordulót nemzetközi konferenciával ünnepelték Kolozsváron.

Kiss Előd-Gergely

2010. július 30., 10:472010. július 30., 10:47

Nagyszabású rendezvénnyel, nemzetközi konferenciával ünnepelték meg a világ unitáriusai az erdélyi és az amerikai egyesült államokbeli unitárius egyházak testvérkapcsolatának huszadik évfordulóját az elmúlt hétvégén Kolozsváron. Az angol nyelvű konferencián az elmúlt két évtized együttműködésének sikereire kihívásaira tekintettek vissza. A kétnapos rendezvényen felelevenítették, hogyan vált egy kezdetben kontinenseken átívelő önkéntes mozgalomként induló kapcsolat szervezett intézménnyé. A konferencia programját többek közt a San Franciscó-i unitárius egyházközség Golden Gate énekkarának fellépése gazdagította. Az Erdélyi Unitárius Egyház a húszéves testvéregyházi kapcsolatot bemutató kiadvánnyal rukkolt elő az alkalomra, a kiadvány egyházközségre lebontva foglalja össze a lehető legtömörebben az erdélyi és amerikai unitáriusok együttműködésének történetét.

Az unitárius öntudat

„Elsősorban az unitárius öntudatot erősítette a húszéves testvérkapcsolat. Hozzájárult ahhoz, hogy az erdélyi magyar unitárius ne érezze magát kisebbségben a többi felekezet között, hiszen érezhette, hogy a világ más részén is élnek unitáriusok” – nyilatkozta a Krónikának Gyerő Dávid, az Erdélyi Unitárius Egyház közigazgatási előadó-tanácsosa. Hozzáfűzte, a testvéregyházi kapcsolat azonban nemcsak az unitárius öntudatot erősítette, hanem a nemzetközi unitárius közösséghez való tartozás tudatát is. „Valós, megfogható szálak fűzik össze ezt a nemzetközi közösséget” – hangsúlyozta Gyerő Dávid.

Hétvégén ülésezik az egyház főtanácsa

A hétvégén, július 30–31-én tartja ez évi főtanácsi ülését Kolozsváron az Erdélyi Unitárius Egyház. A főtanács az egyház legfőbb kormányzati szerve, mely évenként általában egyszer, szükség esetén többször is ülésezik. A főtanács munkálatai július 30-án, pénteken délután 16 órakor kezdődnek a János Zsigmond Unitárius Kollégium Felvinczi György-dísztermében. A főtanács 34 hivatalbeli tagból, valamint 110 választott képviselőből áll, akiket az egyházköri közgyűlések választanak jelölés alapján, titkos szavazással, lélekszám arányában történő egyházköri megoszlásban (40 egyházi és 70 világi összetételben).

A főtanácsi ülés napirendjén többek közt a következők szerepelnek: tiszteletbeli címek odaítélése nyugalmazott egyházi tisztségviselők részére, valamint az egyházi főhatóságok, intézmények és szervezetek jelentéseinek megvitatása. A főtanács várhatóan nyilatkozatot fogad el a Magyarországi Unitárius Egyházzal való egyesülés tárgyában, tárgyal az egyházi ingatlanok helyzetéről és megvitatja az egyházi közigazgatási hivatal 2009. évi zárszámadását, valamint idei költségvetését.

Gazdasági talpra állás amerikai segítséggel

Mint az előadó-tanácsostól megtudtuk, az erdélyi és amerikai unitárius egyház kapcsolatának anyagi hozadéka is volt. Az egyesült államokbeli unitáriusoknak nem kis szerepe volt abban, hogy a ’89-es rendszerváltást követően gazdaságilag is talpra tudtak állni az erdélyi unitárius egyházközségek.

„Amikor a kapcsolat beindult, az erdélyi unitárius egyházközségek alig éltek, mert a kommunista rendszer az egyház minden vagyonát, eszközét elkobozta, amelyből fenn tudta volna tartani önmagát” – mutatott rá a közigazgatási tanácsos. Az amerikaik számos egyházközségben támogatták a műemlék templomok restaurálását, a lelkészi lakások felújítását, de pénzt adtak mezőgazdasági eszközök, számítógépek, korszerű irodai berendezések beszerzésére is.

Az egyházközségeken kívül magát az Erdélyi Unitárius Egyházat is jelentős összegekkel támogatták. A tengerentúliak oroszlánrészt vállaltak a vidéki egyetemistáknak és középiskolásoknak otthont adó kolozsvári unitárius diákotthon felépítésében, de így jött létre a püspökség alagsorában korszerű konyhai berendezésekkel felszerelt diákétkezde is. A két beruházás együttes értéke több mint egymillió dollár, részletezte az előadó-tanácsos.

Gyerő Dávid annak fontosságára is felhívta a figyelmet, hogy személyes kapcsolatok is kiépültek az amerikai és erdélyi unitáriusok között. „Számos barátság alakult ki, amelyek konkrét eredményekhez is vezettek. Ennek köszönhető, hogy több száz erdélyi unitárius diák ösztöndíjat kap amerikai magánemberektől, és ez az összeg a taníttatásuk java részét fedezi” – tette hozzá az előadó-tanácsos.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház