Ebben a rend tagjai kifejtik: évről évre megtapasztalhatják, hogy a csíksomlyói pünkösdi búcsúsok között sokan vannak olyanok, akik nem a lelki-vallásos tartalmat és lelkületet keresik, hanem az egyházi eseményt annak alkalmaként használják fel, hogy a keresztény értékrendtől merőben eltérő csoportidentitásukat mutogassák. Hozzáteszik, ennek a több éve megfigyelhető jelenségnek a megemlítésével nem szeretnének senkit bántani, de mint a kegyhely őrei úgy gondolják, hogy ezek a megnyilvánulások nem találkoznak a búcsús zarándoklat alapvető értelmével, szerepével, amely a bűnbánatban, az Istennel való közös találkozásban, a Mária-tiszteletben keresendő.
„Törekedjünk tehát a búcsújárás szerepének megőrzésére úgy egyénileg, mint közösségi szinten, hogy keresztényekként megfelelő magatartásunkkal méltó folytatói lehessünk és maradhassunk őseink hitének, a csíksomlyói búcsújárás hagyományainak! Meggyőződésünk, hogy a közös imádkozásban és a közös Szűzanya-tiszteletben megnyilvánuló tiszta hit az Istenre való rátalálás mellett minden magyar egymásra találásának a kegyelmévé is válik” – olvasható a közleményben.
Az idei csíksomlyói pünkösdi búcsút a június 10-én, pénteken este 7 órakor kezdődő szentmise nyitja meg, amelyet a kegytemplomban egész éjszakán át tartó virrasztás követ. Június 11-én, szombaton fél 6-tól folyamatos gyóntatás és áldoztatás lesz a kolostor négyszögletű udvarában. A szentmisék reggel 7-kor, 8-kor és este 7 órakor lesznek a kegytemplomban.
Az ünnepi szentmise, amelyet a Duna Televízió élőben közvetít, fél egykor kezdődik a Kissomlyó- és a Nagysomlyó-hegy közötti nyeregben található Hármashalom-oltárnál. A szentmise szónoka Spányi Antal székesfehérvári püspök lesz. A kordon a papsággal fél 11-kor indul a csíksomlyói ferences kolostor elől. Éjszaka a kegytemplomban reggelig tartó virrasztásra kerül sor. Június 12-én, vasárnap, pünkösd ünnepén a szentmisék reggel 7-kor, 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor lesznek, akárcsak június 13-án, hétfőn, pünkösd másodnapján.
A csíkszeredai városvezetés lakossági fórumon ismertette a búcsú ideje alatti rendelkezéseket. Antal Attila alpolgármester szerint a forgalomkorlátozásra, termékárusításra vonatkozó rendelkezések nem térnek el az előző években alkalmazottaktól. Pénteken délután 18 órától vasárnap délután 16 óráig közlekedési tilalmat rendeltek el a Csíksomlyóra vezető Szék útján. „A nem ott lakókat csak abban az esetben engedjük be, ha igazolni tudják, hogy nem köztéren fognak parkolni” – mondta lapunknak az alpolgármester. A búcsú ideje alatt kizárólag népművészeti termékek, könyvek, élelmiszer és ruhanemű kaphat helyet az árusok standjain. A városvezetés csütörtökön az illetékes hatóságokkal tárgyalt. „Úgy vélem, készek leszünk a zarándokok fogadására” – jelentette ki a megbeszélést követően Antal Attila.
Spányi Antal székesfehérvári püspök Budapesten született 1950. november 13-án. Az Esztergomi Papnevelő Intézetben folytatott tanulmányok után szentelték pappá 1976. június 19-én. 1994-ben pápai kápláni címet kapott, 1995-ben érseki általános helynök és főszentszéki bíró lett. 1998-ban tharrosi címzetes püspökké és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökévé nevezte ki II. János Pál pápa. 1998. március 28-án Budapesten Paskai László bíboros püspökké szentelte. A szentatya Székesfehérvár püspökévé 2003. április 4-én nevezte ki. Beiktatására május 24-én került sor. A Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia megbízásából a 2004 pünkösdjén indult Katolikus Rádió vezérigazgatója. A műemlékek példaértékű felújításáért, kultusztörténeti, művészettörténeti konferenciák, kiállítások szervezéséért, műtárgyvásárlások és restaurálások támogatásáért 2009-ben a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat Henszlmann Alajos díjjal tüntette ki. Jelmondata: Laudetur Jesus Christus! (Dicsértessék a Jézus Krisztus!) |
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!