Fotó: A szerző felvétele
2010. augusztus 06., 10:342010. augusztus 06., 10:34
Ünnepi istentiszteleten avatták fel az elmúlt vasárnap az illyefalvi vártemplom újjáépített orgonáját. Az orgonát 1885-ben Nagy József építette, a hangszer homlokzati sípjait az I. világháború idején kénytelenek voltak katonai célokra beszolgáltatni. A gyülekezeti éneklést közel egy évszázadon át a megcsonkított orgona kísérte. A régi hangszer egyre rosszabb állapotban volt, ezért 1994-ben lecserélték egy Hollandiából kapott újabb keletű használt orgonára.
Gáspár Babos Etele Tamás, az illyefalvi gyülekezet lelkipásztora a Krónikának elmondta, nem adták fel a reményt, hogy sikerül visszaállítani eredeti állapotába a templom régi orgonáját. Erre 16 év kényszerszünet után idén került sor, amikor a svájci Frauenfeld testvérgyülekezet jóvoltából kaptak 21 ezer euró magánadományt. Ebből a pénzből rendelték meg a templomhoz illő régi orgona újjáépítését. A restaurálást a szászhermányi orgonaépítő műhely vállalta.
A lelkipásztor szerint az újjáépítést hosszabb kutatómunka előzte meg, keresni kellett egy azonos építésű hangszert, hogy a 125 éves orgonát, az eredeti jellegét megőrizve, új gyártású sípokkal kiegészítve tudják helyreállítani. Az augusztus elsejei hálaadó istentiszteleten Dénes Csaba, a Sepsi Református Egyházmegye esperese vezette a liturgiát és Kató Béla püspökhelyettes hirdette az igét. Az orgona megáldása után Jakab Csaba, az illyefalvi gyülekezet énekvezére Bach, Kuhnau, Vivaldi és Händel műveit szólaltatta meg a felújított hangszeren.
Gáspár Babos Etele Tamás elmondta, a legfontosabb szempont a templom eredeti hangulatának a helyreállítása volt, valamint hogy a gyülekezeti éneklést tökéletes hangzású orgona kísérje. De remélik, hogy koncerteket is tudnak majd szervezni, melyek révén a gyülekezeten kívülieket is megszólíthatják, mondta a lelkész, aki szerint a regiszteres holland orgonát ők is továbbadják, más gyülekezetnek ajánlják fel.
A lelkipásztor arról is beszámolt, hogy a vártemplom is felújítás alatt áll. A tél folyamán tűz rongálta meg a festett karzatot, így annak restaurálásán kívül a templom egészét felújítják, a tetőszerkezetet
is szigetelik. A gyülekezet a magyarországi miniszterelnöki hivatal külpolitikai osztályához és a hazai művelődési minisztériumhoz nyújtott be pályázatot a templom felújítására.
Az illyefalvi templomot és várat 1989 után külföldi támogatással szinte teljesen újjáépítették. A fehér vakolt mennyezetet kazettásra cserélték, erre Háromszék és Erdély címereit, az illyefalvi nemesi családok címereit és a lelkészek névsorát festették fel. Restaurálták és konzerválták a karzat és a padok festett kazettáit is. Párhuzamosan a várat is helyreállították, négy bástyában ifjúsági szállást rendeztek be, egyet pedig színpaddá alakítottak át.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.