2009. február 06., 08:402009. február 06., 08:40
Az együtt 600 ezer eurós beruházást a magyar és a román kormány támogatása és a hívek adománya révén sikerült megvalósítani. A szakemberek jelenleg egy másik nagyszabású munkálatot készítenek elő, a szentély külső és belső restaurálásának terveit készítik. A munkálatot uniós pályázati pénzekből valósítanák meg. Mérföldkőnek nevezhető a gyulafehérvári székesegyház történetében a déli torony és a Lázói-kápolna restaurálása, amelyet külföldi és hazai támogatással nemrég fejeztek be. A következő nagy munkálat a szentély külső és belső felújítása lesz.
Többéves stagnálás után jó ütemben haladnak a gyulafehérvári római katolikus székesegyház felújítási munkálatai, az elmúlt időszakban sikerült befejezni a déli torony és a Lázói-kápolna kőrestaurálási munkálatait, jelenleg pedig a szentély külső és belső restaurálásának tervein dolgoznak.
Az alapításának ezredik évfordulóját ünneplő Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye millenniumi célkitűzései közé tartozik többek között a gyulafehérvári székesegyház restaurálása, amelyre a tavaly szeptember 13-án, a csíksomlyói kegytemplomban tartott millenniumi nyitóünnepség alkalmával egyházmegyei gyűjtést is hirdettek.
A millenniumi év alkalmával az érseki székhely is számos rendezvénynek ad otthont. Március 14-én Jakab Antal püspök születésének 100. évfordulójára emlékeznek, míg április 9-én ministránsok és hittanosok egyházmegyei találkozójára kerül sor. A gyulafehérvári székesegyház április 17–19. között az Országos Katolikus Egyetemisták Találkozójának ad otthont. Május 27–29. között gyulafehérvári és pécsi restaurátorok, építészek részvételével művészettörténeti konferenciát tartanak a székesegyház restaurálásáról, és ekkor kerül sor a déli torony és a Lázói-kápolna hivatalos átadására is. A konferencia zárónapján a gyulafehérvári múzeumban kiállítás nyílik, amely az egyházmegye és a székesegyház történetét, illetve az ásatások során feltárt leleteket mutatja be. Júniusban a püspöki palotában az egyházmegye fontosabb értékeit bemutató kiállítás nyílik, illetve hittanversenyre, valamint a hitoktatók találkozójára is sor kerül. A tervek szerint június végén adják át orgonahangverseny keretében a felújított orgonát is. Július 5–10-én a Kárpát-medencei könyvtárosok, levéltárosok és muzeológusok konferenciáját tartják, majd szeptember 29-én, Szent Mihály búcsúünnepén kerül sor a millenniumi év ünnepélyes lezárására, amelyen a szentatya rendkívüli megbízottja is részt vesz. |
A magyar és a román kormány támogatása, illetve a hívek adománya révén sikerült befejezni a két legnagyobb munkálatot, a déli torony és a Lázói-kápolna kőrestaurálási munkálatait – közölte a Krónika érdeklődésére Szász János gazdasági igazgató. Mint mondta, a két, együttesen 600 ezer eurós beruházás tavaly nyáron kezdődött el és az év végén fejeződött be. A munkálatok során a magyarországi Reneszánsz Kőfaragó Zrt. és Egri Hunor kőrestaurátor megpróbáltak minél többet megmenteni és konzerválni az eredeti kőfelületekből, illetve elvégezték mindazokat a restaurátori beavatkozásokat, amelyekre a műszaki tartósság szempontjából szükség van.
„Ez egy mérföldkő a székesegyház restaurálási folyamatában” – vélte Szász János, aki mint mesélte, az 1970-es években érkezett Gyulafehérvárra, de az érseki székhelyet már akkor felállványozva találta, és a déli torony korszerűsítése mindig is gondot jelentett. A gazdasági igazgató szerint a Lázói-kápolna restaurálása szintén nagy öröm az egyházmegye számára, hiszen ez a székesegyház egyik legértékesebb, építészeti tagozatokkal, míves szobrászati elemekkel gazdagon díszített, egységes épületrésze, és ugyanakkor Európa egyik legszebb reneszánsz építkezési emléke.
A két nagyarányú munkálatra a magyar kulturális minisztérium és a román kormány támogatása révén kerülhetett sor, de az egyházmegyei gyűjtés révén a hívek adománya is előmozdította a munkát, a templomi gyűjtés révén 135 ezer lej gyűlt össze.
A két fő munkálat mellett az elmúlt időszakban kisebb munkálatok is zajlottak a székesegyházban. Kijavították a tetőszerkezeteket, födémeket, és jelenleg zajlik a déli torony ablakainak rendbetétele, zsaluzása, amelyet február végéig be szeretnének fejezni. Emellett a kórusfeljáratnál és a főbejáratnál is zajlottak kisebb javítási munkálatok, és szintén tavaly kezdődött el a neogótikus orgona felújítása, a hangszert ugyanis legutóbb 126 éve újították fel, és sürgős műszaki javításokra, a faelemek megfelelő kezelésére szorul. A hangszer teljes felújítása júniusra készül el, amit hangversenynyel szeretnének megünnepelni. Mindezeket a munkálatokat szeptember 29-ére, a millenniumi év záróünnepségére be szeretnék fejezni.
Szász János szerint azonban egy akkora épület esetében, mint a székesegyház, folyamatos a restaurálás, hiszen mire befejezik az egyik rész korszerűsítését, el kell kezdeni a másikét. A következő nagy munkálat a szentély külső és belső restaurálása, amelynek tervein már dolgoznak. Az egymillió eurós beruházásra európai uniós pályázatok révén szeretnének pénzt szerezni, mondta a gazdasági igazgató. Ezt követné az épület külső restaurálása, ez azonban még távlati terv.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye vezetősége köszöni az eddigi, és várja a további támogatásokat. A székesegyház restaurálására szánt adományokat a római katolikus plébániákra, illetve az egyházmegye millenniumi számlaszámára (Román Kereskedelmi Bank – Banca Comercială Română – RO17 RNCB 0003 0232 6550 0219) lehet benyújtani.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.