Fotó: A szerző felvétele
2010. május 28., 11:312010. május 28., 11:31
Az intézmény által szervezett rendkívül reprezentatív egyházművészeti kiállítás a pünkösdi ünnep előestéjén, múlt csütörtökön nyitotta kapuit a Boldogasszony köszöntője című hangversennyel, amelyet a szovátai Notre Dame Iskolanővérek vezette Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar adott elő, ünnepi hangulatot teremtve a főtéri ferencesek templomában.
Ezt követően a múzeum képtárában összegyűlt nagyszámú közönség előtt Hegedűs Enikő művészettörténész ismertette szakmai szempontból a kiállítást, amelyen az Erdélyben fennmaradt Mária-szobrok és Mária-képek láthatók időrendbe sorolva, témák szerint csoportosítva, ugyanakkor a műtárgyak mellett képes, magyarázó szöveg is olvasható a táblasorokon. „Azt a fajta Mária-tiszteletet próbáltuk megjeleníteni, amely 650 év távlatából az Erdélyben fellelhető tárgyi emlékeket jeleníti meg. Mindent nem tudtunk eredetiben elhozni, így egy pannós kompozíció is látható, amely a legtöbb erdélyi templomban megtalálható Mária-szobrok és Mária-képek típusát is részletezi” – mondta el a Krónika kérdésére Miklós Zoltán muzeológus.
A mintegy 150 műalkotás különlegességei között a legkülönlegesebb után kutatva Kovács Zsolt művészettörténész lapunknak elmondta: „Igyekeztünk összegyűjteni a Mária-ábrázolások különböző típusait, de tulajdonképpen a kiállítás egységében egy nagyon fontos dolog, ugyanis ennek a témának az első bemutatásáról van szó”. Néhány kiemelt darabot azért megemlített. A tárlaton látható a székelyudvarhelyi ferences templom Mária-szobra, a csíksomlyói kegytemplomból is érkeztek alkotások, de a Brünni Fekete Mária mellett többek között a kolozsvári képről készült másolatok is feltűnnek.
Az összegyűjtött műtárgyak tekintetében nemcsak a témára, hanem a művészi kvalitásra is figyeltek, és bár a tárlat a teljesség igénye nélkül készült, a szervezők bíznak abban, hogy sikerül egy rövid áttekintést adni a Mária-tisztelőknek, továbbá felkelthetik a tudósok érdeklődését is a kutatások későbbi elmélyítéséhez.
A Mária-tisztelet Erdélyben című kiállítás július 31-éig tekinthető meg Székelyudvarhelyen, innen Marosvásárhelyre, illetve Kolozsvárra viszik a tárlatot.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.