Jézus szenvedéstörténetének különböző stációit járhatják be mindazok, akik ellátogatnak a csíksomlyói Jakab Antal Felnőttképzési és Tanulmányi Központba a nagyböjt időszakában.
2015. március 14., 10:332015. március 14., 10:33
A Pro Educatione Egyesület és a nagyváradi Posticum kulturális és ifjúsági központ szervezésében hétfőn nyílt interaktív kiállítás címe Nagyböjti időutazás. A rendhagyó tárlatra főként 15 fős csoportokat, baráti társaságokat, családokat, iskolásokat várnak, akiket Búzási Andrea képzőművész vezet körbe.
A mi utunk is
Jézus keresztútja és feltámadása a mi utunk is – erre próbál rávilágítani a kiállítás, arra sarkallva a látogatókat, hogy saját „szemüvegükön” keresztül nézzék, lelkiekben is megéljék a megváltástörténetet.
A jelenből indul, majd végigvezet a jeruzsálemi bevonulás, az utolsó vacsora, a Getsemáne-kert, a főpapi udvar, a megkorbácsolás, a keresztre feszítés, majd a húsvéthajnali feltámadás helyszínei, eseményei elevenednek meg. A termekben interaktív eszközök, helyzetjátékok, fény- és hanghatások alkalmazásával válnak életszerűvé a történések.
Gyerekek közreműködésével valósult meg
A kiállítás Nagyváradon kilenc éven keresztül volt látogatható, közel 18 ezren tekintették meg. „Ezelőtt tíz évvel a Posticum munkatársai Németországban láttak egy interaktív húsvéti kiállítást. Ebből inspirálódtak, és egy nagyobb munkaközösség állította össze a programot. Először egy képzőművész-társaság talált ki egy díszletet. Nagyon szép volt, csak olyan értelemben nem működött, hogy minden évben újra kellett festeni, nem volt praktikus. Pár év múlva engem kértek fel, hogy gondoljam át a díszletet.
A Posticumban működik egy Kölyökművészet elnevezésű alkotóműhelyem, ahol I–IV. osztályos gyerekekkel kifejezetten képzőművészeti technikákat próbálunk ki. Úgy találtam ki az új díszletet – persze megőriztem bizonyos díszletelemeket, tehát nemcsak a mi munkánk gyümölcse –, a hátteret, ami a fő gondot okozta addig, hogy a gyermekeknek a csodálatos lelkét képzeltem el kivetítve a falakra” – magyarázta Búzási Andrea művészetpedagógus, aki hat éve vezeti körbe a csoportokat a kiállításon.
Mint mondta, minden, a gyerekkel tartott műhelyt megelőzően volt egy bibliai felolvasás, amely révén a kicsik számára is személyessé tették a momentumokat, a golgotai nehéz kereszthordozást. Azonkívül, hogy felolvasták a történetet, feltették a gyerekeknek a kérdést, hogy ők mitől félnek, mitől szomorúak, ezt kellett aztán papírra vetniük. „Ez nagyon sokat hozzátett az adott helyszín hangulatához” – értékelte a képzőművész.
Fényesség a szemekben
Búzási Andrea elmondta, az interaktív kiállítás megtekintése után – amely általában 45 percet vesz igénybe – fényességet lát a látogatók szemében. „Nagyon édesek például a tinédzsercsoportok, az elején izegnek-mozognak, minden más érdekli őket, de mire a végére érünk, általában megnyugodnak, sokan meg vannak hatódva.
Felnőtteknél is az elején sokszor találkozok szigorú szemekkel, a végén legtöbbször érzem, hogy megnyílnak az emberek, sokaknak megváltozik a tekintete. Sokszor volt olyan, hogy olyan emberek jöttek be, akik nyíltan kijelentették már az elején, hogy ők nem vallásosak, nem hisznek, de úgy távoztak, hogy számukra is élmény volt a kiállítás” – összegezte Búzási Andrea.
A kiállítás április 3-áig látogatható naponta 8 és 18 óra között, megtekintése 45 percbe telik, gyerekeknek három lejbe, felnőtteknek öt lejbe, míg családoknak tíz lejbe kerül a belépő. Jelentkezni a Szék u. 147. szám alatt, a 0722-388651-es, illetve a 0266-372126-os telefonszámon lehet.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.
szóljon hozzá!