Fotó: Bálint Eszter
2010. május 21., 10:322010. május 21., 10:32
Az akcióban való részvételt az is megkönnyítette, hogy a püspöki rezidencia korábban a múzeumnak is otthont adott, és a közgyűjtemény egy része az új múzeumi székház elkészültéig a palota jogos tulajdonosának történő visszaszolgáltatását követően is a püspöki székházban maradt.
A múzeum többek között néhány eredeti Albrecht Dürer-rézmetszetet, valamint Barabás Miklós festményeit tette közszemlére a püspöki lak éjszakai látogatói előtt, míg a püspökség a már visszakapott és régi pompájában újjávarázsolt szárnyban található dísztermet tette időlegesen látogathatóvá. Az eredeti, barokk ragyogásában restaurált helyiség nemzetiségtől függetlenül elkápráztatta a látogatókat, hiszen a hatalmas kristálycsillár által megvilágított színpompás freskókon Rogériusztól Pázmány Péteren át a palotát építtető Patachich Ádámig Nagyváradon született egyházi személyiségek, illetve a városban szolgált püspökök és kanonokok portréit csodálhatták meg.
Szintén tetszést arattak a díszterem mennyezetén látható, a városalapító király, Szent László életéből vett jelenetek. A díszterem pompáját a belsőhöz illő díszes bútorzat is emeli. A díszteremből nyíló kisebb, szintén restaurált teremben is lélegzetelállító élményben lehetett részük a látogatóknak, hiszen megcsodálhatták Koroknyai Ottó hatalmas, Mátyás Bécs előtt című festményét, amely a helyiség egyik egész falát beborítja. A hárommillió euró értékűre becsült műalkotást az épülethez hasonlóan néhány éve kapta vissza és restauráltatta a püspökség. A többi falat elegáns, bordó selyemtapéta borítja. A tervek szerint, amint a múzeum még az épületben lévő kiállítási tárgyait kiköltöztetik, a palota további helyiségeit is az eredeti stílusban restaurálják.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.