A római katolikus plébánia által mûködtetett modern konyhában Gircsis Veronika és Gál Juliánna önkéntes szakácsnõk sürögtek-forogtak a méretes fazekak és lábosok körül, hiszen több mint száz rászorulónak készítették három napra az ünnepi eledelt. „Olyan ételeket kellett fõznünk, ami több napig is eláll, hiszen a kosztosainkkal legközelebb húsvét harmadnapján találkoztunk” – hangsúlyozta Gircsis Veronika, miközben kavargatta a nagyfazékban fövõ tárkonyos bablevest. Kiderült, a nagypénteki és nagyszombati menü tárkonyos bableves és krumplisaláta, hiszen ezek a napok még böjtnek számítanak. Húsvétra viszont mindenki emelt fejadagú kolozsvári rakott káposztát, jó nagy szelet fõtt császárszalonnát és kalácsot kapott. Idénrõl viszont elmaradt a hagyományos piros tojás, ugyanis – mint Veronika néni mondta – még mindig túlságosan leköti az idejüket a felújított konyhába való berendezkedés.
A Lorántffy Zsuzsanna Nõegylet által 1999-ben kezdeményezett szeretetkonyhát létrejöttétõl kezdõdõen a római katolikus plébánia mûködteti saját pénzalapokból, illetve a jó szándékú gyergyószentmiklósiak adományaiból. Az elmúlt évben hosszasan elhúzódó felújítási munkálatoknak vetették alá a rászorulók konyháját, amelynek során a konyhát és a tárolóhelyiségeket az európai normák szerint képezték ki, hasonlóképpen az impozáns új ebédlõt is. Székely Levente, a római katolikus plébánia jogtanácsosa az Eklézsiának elmondta, a tavaly márciusban elkezdett munkálatok alatt számos elõre nem látott nehézséggel kellett megküzdeniük. Többek közt, amikor a falakat megbontották, kiderült, az egyik tartófal mintegy tíz centiméteres dõlést mutat, emiatt statikus szakemberek bevonásával folytathatták a további munkálatokat. Sikerült megerõsíteni a régi falakat, viszont ez többletköltséget és a munkálatok elhúzódását eredményezte. Emiatt „adhatták vissza” csupán idén március elsejétõl újra a szegények és rászorulók szolgálatába a konyhát.
A Korona nevû egyházi ingatlan javára tett összberuházás értéke megközelíti a 200 ezer lejt, tetemesebb összegekkel a gyulafehérvári és a magyarországi Caritas, illetve az önkormányzat járult hozzá. Mindez az összérték húsz százalékát teszi ki, a fennmaradó öszszeget a plébánia teremtette elõ önerõbõl és adományokból. Székely Levente arra is kitért, hogy a továbbiakban a szeretetkonyha mûködése a katolikus plébánia által létrehozott Szent Márton Alapítvány által történik. Mivel megnövekedett az igény a szolgáltatásra, a termet és a konyhát hétvégeken kiadják különféle családi vagy egyéb rendezvények lebonyolítására.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.