Fotó: A szerző felvétele
2011. február 11., 09:512011. február 11., 09:51
A sepsiszentgyörgyi üzlet évente mintegy tíz tonna árut kap majd a holland alapítványtól, a termékeket a fogyatékkal élő alkalmazottak átválogatják, a polcokon elrendezik. Az adományozók kérése az volt, hogy alacsony árakat szabjanak meg, hogy minél szélesebb rétegek hozzáférjenek a kínálathoz. A bevételt az üzlet fenntartására, az alkalmazottak fizetésére fordítják, a profitból pedig a Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékosgondozó tevékenységeit finanszírozzák.
A sepsiszentgyörgyi alapítvány segítségével már több fogyatékos személynek találtak munkahelyet, és tervezik, hogy jövő esztendőben egy textilhulladék-feldolgozó műhelyt hoznak létre, ahol ugyancsak hátrányos helyzetűek dolgozhatnak. Ehhez azonban 80 ezer eurós befektetésre lenne szükség. Makkai Péter református lelkipásztor, a Diakónia Keresztyén Alapítvány által működtetett Írisz Ház fejlesztő, és munkaterápiás központ koordinátora elmondta, országszerte közel 700 ezer fogyatékkal élőt tartanak nyilván, közülük mindössze 27 ezernek van munkahelye. Háromszéken a 3900 fogyatékos közül tizenketten dolgoznak, mindannyian az Írisz Házban.
A Diakónia Keresztyén Alapítvány négy éve működtet fogyatékkal élőket foglalkoztató védett céget. Az alkalmazottak a városban működő cégeknek, intézményeknek különböző tevékenységi területeken szolgáltatásokat nyújtanak, vagy termékeket állítanak elő. A központban gyertyaöntőműhely működik, zöldövezet-fenntartó, festő-mázoló csoport is alakult. A lelkipásztor hangsúlyozta, az alapítvány nem tud minden szociális problémát megoldani, ehhez teljes körű összefogásra van szükség, hogy a fogyatékkal élő fiatalokat a lakásba, a munkába, a szórakozásba is integrálni tudják. n Bíró Blanka
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.