2007. március 30., 00:002007. március 30., 00:00
A kutató a KeményZsigmond Társaság márciusi rendezvényénekmeghívottjaként beszélt az unitáriusvallás megszületéséről, általábana 16. századi Erdély vallástörténetivonatkozásairól. Balázs Mihály szerint azerdélyi múlt e jellegzetességérőlkeveset tud a világ, hiszen a magyar történészekeddig jobbára egymásnak beszéltek kutatásaikról,a nemzetközi fórumokon pedig nem hangoztattákeléggé, hogy mi is történt Európakeleti csücskében.
A professzor az erdélyiortodoxia jelenlétéről is beszélt. Kiemelte, aprotestáns mozgalom az ortodoxok körében ismegpróbálta előmozdítani azt, amit mársikerült elérnie a magyarok körében:elsősorban az írás-olvasás elterjesztését,a népi babonaság felszámolását. „A16. század valójában sokkal gyötrelmesebblehetett, mint ahogy azt a tankönyvekben leírják,vagy ahogy azt a 19. századi festményeken ábrázolják”– vélte a magyarországi előadó.
Az unitárius vallás a 16.század második felében jelent meg, a bevettvallások között viszont első alkalommal 1595-bentesznek említést róla. Ez a periódus areformáció időszaka volt Erdélyben, amikorminden felekezet a maga helyét, identitásátkereste, nem létezett a mai értelemben vett református,evangélikus, illetve unitárius vallás. BalázsMihály hangsúlyozta: Erdély a vallásitürelem szép példáját gyakoroltaekkor, ezt pedig nemzetközi szakmai fórumokon is anyilvánosság elé kell tárni.
A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.