Falfestményt találtak a tusnádi templomfelújítás során

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Egy lemeszelt falfestményt találtak a sekrestye bejárata fölött a tusnádi római katolikus templom szentélyének felújítása során. Az istenháza szentélyének renoválása szeptemberben kezdődött: rendbe hozták és újrafestették a falakat, felújították az elavult villanyhálózatot. 

Szabó Kamilla-Mária

2016. január 16., 16:102016. január 16., 16:10

A Hargita megyei önkormányzathoz leadott 50 ezer lej értékű pályázatból előbbi munkálatra 47 ezer lejt költöttek, míg utóbbira 3 ezer lejt fordítottak. Habár tervezték a szentély nyílászáróinak cseréjét is, ezt elhalasztották, mivel nem gyűlt össze a szükséges pénz, részletezte Csont Ede plébános. Hozzátette, ezt a munkálatot a helyiek adományából valósítanák meg, egyelőre 9 ezer lej áll rendelkezésre. A több mint négy négyzetméteres ablakok cseréje azonban egyenként 5 ezer lejbe kerül, így további 6 ezer lejre van szükség.

Egy lemeszelt – valószínűleg a templom első festéséből származó – falfestményt is találtak a sekrestye bejárata felett. A festett felület vélhetően a vele szemben lévő baldachin – személy, tárgy vagy hely méltóságát hangsúlyozó mennyezet – tükörképe. Hozzáláttak a restaurálásához, de anyagi források hiányában csak részben tudták helyreállítani, a következő munkálatokba azonban belefoglalják a befejezését.

A karácsonyt már a felújított templomban ünnepelhették a hívek, az elkészült szentélyben játszhatták a pásztorjátékot a gyermekek. Azóta a vasárnapi és ünnepi szentmiséket, a nagyobb gyászmiséket a templomban tartják, hétköznap viszont a kántori lakban kialakított kápolnában gyűlnek össze. „A munkálat által még látványosabbá vált, hogy a templom többi része nincs felújítva. Nagyon erős a kontraszt” – jegyezte meg Csont Ede. Mint mondta, a templomhajó és a villanyhálózat felújítása lenne a legfontosabb, de nagy gondot jelentenek a nyílászárók is, mivel ezek nem szigetelnek kellőképpen. A templomhajó felújítása mintegy 200 ezer lejbe kerül, a villanyhálózat korszerűsítésére 15 ezer lejre lenne szükség.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2023. március 16., csütörtök

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye Családpasztorációs Központja szemléletformáló és gyakorlati alapképzésre hívja az egyházmegye házaspárjait.

Családpasztorációs képzéseket hirdet a római katolikus egyház